MERHABA SEVGİLİ DOSTLAR…

Uzunca verilen bir aradan sonra ilk defa geçen yazımızda sizlerle tekrar bir araya geldik. Bu bende büyük coşku ve sevinç yarattı. Bundan böyle sizlerle birlikte bu pencereden hayata bakmaya devam edeceğiz… Hayata ve insana dair ne varsa birlikte paylaşacağız.Sizin de kendinizi çaresiz hissettiğiniz anlarınız oldu mu?  Hayat karşısında hepimiz zaman zaman bu duyguyu hissederiz. Çaresizlik hemen hemen hepimizin  hayatımızın belli dönemlerinde baş etmek zorunda kaldığımız his olarak ortaya çıkar. Çaresizlik kötüdür,daha kötüsüde öğrenilmiş çaresizliklerimizdir.. Daha önce çok defa denediğimiz ve başarısızlığa uğradığımız konularda, daha sonra yeni bir şeyler yapsak bile hiçbir şeyin değişmeyeceği olayların ve durumların kendi kontrolümüzde olmadığını düşündüğümüz cesaretimizi kaybetme durumu olarak tanımlanır. Mevcut durumlardaki çözümsüzlük hissi bizi yeni çözüm yolları üretmekten alıkoyar. Hayat denen serüven deneme – yanılma üzerine kuruluyken, bu vazgeçişlerimizle istemediğimiz durumlara kabullenişe geçeriz..

Size bu konuda pireler ile yapılan bir deneyden söz etmek istiyorum. Pireleri bir kavanoza koymuşlar, pireler bir süre sonra kavanozdan sıçrayarak atlatıp gitmişler. Daha sonra pireleri tekrar kavanoza koyup kavanozun kapağını kapatmışlar. Kavanozdaki pireler sıçrayıp dışarı çıkmaya çalışsalar da başarılı olamamışlar. Her zıplayışları hüsranla ve başarısızlıkla sonuçlanmış. Deneyin devamında ise  kavanozun kapağı  açıldığında dahi  pirelerin kavanozdan kaçamadığını gözlemlemişler. Bunun sebebi ise gayet basit çünkü kapak engeli artık sadece pirelerin zihninde.. Hepimiz az yada çok defalarca denediğimiz yanıldığımız ve başaramadığımız konularda tekrar başarısız olma duygusuyla denememeyi öğreniyoruz. Kaldı ki en büyük hatayı burada yapıyoruz.

Pire deneyinde de açıkça görüldüğü gibi, şartlar değişmiş bizi zorlayan engeller ortadan kalkmış olsa bile zihnimizde yarattığımız engelle durumu kabulleniyoruz. Zihnimizde oluşturduğumuz bu engeller, bıkkınlık ve vazgeçmeye sebep olduğu için duygusal yönden de bizi olumsuz etkiliyor. Şöyle ki öğrenilmiş çaresizlik hala depresyon için en büyük  nedenlerden biri olarak görülüyor. Çaresizliği öğrenebildiysek tekrar denemeyi de  öğrenebiliriz çünkü bizde sandığımızdan çok daha  fazlası var. Hayatta hiç başarısızlığa uğramayanlar hiç denememiş olanlardır. Başarısız olmaktan değil vazgeçmekten korkmalıyız… SEVGİYLE KALIN….