PROFESYONEL ICF KOÇ

Her zaman güzel şeyleri konuşamıyoruz maalesef...İyi ile kötünün ,güzel ile çirkinin ,sevinç ile hüznün iç içe geçtiği Dünya denilen er meydanın da…Acılarımıza sabır gücümüzle dayanıp,hayata dair güzel anlarımızda şükür ile yaşadığımızı hissediyoruz.

Fakat bazen öyle şeylere şahit oluyoruz ki ,ne kulaklarımız böyle bir haberi duymak istiyor.Ne de vicdan denilen adalet tartımız bu yaşananları kaldırabiliyor.Zorlanıyoruz.Geçen hafta

Adana da yaşanan insanlığımızı ve geldiğimiz noktayı sorgulatan,dört yaşındaki küçük kızın başına gelen cinsel istismardan söz ediyorum.Yaşanan bu iğrenç olay içimizi yaktı ,canımız acıdı.Küçük kıza tecavüz eden sapığa ve yaşanılan bu olaya toplumun her kesiminden tepkiler de çok büyük oldu.Toplum olarak çok etkilendik.İdamını isteyenler ,kısasa kısas diyenler yada başka başka cezai yöntemler

…Canımızın acısı büyüklüğün de cezasının ölçüsü de büyük olsun istedik.Toplum olarak geleceğe yönelik endişelerimizi artırdı.

Tutuklanan sapık güvenlik nedeniyle ismi açıklanmayan cezaevinde tek kişilik hücreye alındığını ve cinsel istismara uğrayan kızın hayati tehlikesinin olmadığını ,Hatay da ailesi ile birlikte yaşamına devam ettiğini okuyoruz.

Uzman psikologlar eşliğin de aile ile birlikte tedavi altında.Yetkililerin olaya ilişkin gerekeni yapacağına  inancımız tam..Annenin yaşadığı acı , küçük kızın yaşadığı travma ve daha sonra yine bizim toplumumuzda yaşayacakları ,olayın devamında meydana  gelecek sıkıntılar. Atlatması uzun bir süreç aile için.Suçlunun cezalandırılması yüreğimize su serpse de  yaşanılan acının tesellisi yok. Gerek konuşması, gerek araştırması ,gerek üzerine düşünmesi çok zor bir konu…

Kadına istismar ve tecavüz insanlık tarihi kadar eski olsa da tecavüzün kabul edilmesi mümkün değil. Ancak bir olayın kabul edilemez olması  o olayın var olmadığı anlamına da gelmiyor..Hem dini ,hem hukuki kurallarına göre ağır suçlar arasında olmasına rağmen karılaştığımız bir sorun.

Şimdiler de bilim bunu evrimsel psikoloji ile açıklamaya çalışsa da bunun bir açıklaması yok.

Kendine yapılmasını istemediğin bir şeyi başkasına yapma felsefesini hayatımıza geçirebildiğimiz zaman ,insan olmanın erdemine ulaşabileceğiz belki de …..

 

                                                                                                           SEVGİYLE KALIN