HACIKURTLAR’DA NEVRUZ

Bu Pazar Acıpayam ilçemizin en uzak köylerinden Hacıkurtlar köyündeydik. Her ne kadar köylerimiz mahalle olsa da dilimiz hala köy diyor.  Hacıkurtlar öyle bir yerde ki o yöreyi bilmeden veya araçta navigasyon yoksa bulması zor,  bir dağın üzerindeki düzlükte  (platoda) kurulmuş, dört bir tarafı uçurumla çevrili uzak olduğu kadarda güzel ve ilginç bir köyümüz.

Denizli’ye 91, Kelekçi kasabasına 10 km uzaklıkta, Boğazdere , Eskiköy , Kalınkoz , Yaylapınar , Çamlıbel ve Akşar Köyleri ile komşu.  Köye ulaşım şahsi araçlar ile mümkün. Çünkü köyün sadece 250 civarı nüfusu var.

Bu güzel köyümüzde geçim kaynağı tarım, hayvancılık ve ormanda çalışmak. Arazi kısıtlı az miktarda tütün, hububat, sebze ekilebiliyor.   El sanatları olarak geçmişte halı-kilim dokunmuş. Ancak ben şu an göremedim.

Bu uzak ve güzel köyde Hacıkurtlar Yardımlaşma Derneğinin öncülüğünde Acıpayam Dernekler Birliği Tarihe dokunmak etkinliklerinden birini daha gerçekleştirdi. Geçen sonbaharda Kazıkbeli savaşını, 29 Ekimde Kumavşarında Cumhuriyet Bayramı kutlaması ve Karaağaç babayı  anan Birlik şimdi de Nevruz bayramını Acıpayam’ın 250 nufuslu Hacıkurtlar köyünde çoşku ile köy halkı ile birlikte hep beraber kutladılar. Kaymakam, Belediye Başkanı, Büyükşehir Belediyesi Kültür Dairesi Başkanı başta olmak üzere ilçe protokülü ve  Acıpayam Dernekler Birliğinin yöneticilerinin hazır bulunduğu kutlama programı muhteşemdi.

Büyükşehir Belediyesi Halk dansları topluluğu, Mehter takımı, Denizli Alpleri, Acıpayamlı güreşçiler, Hacıkurtlar Gençliği büyük alkış aldı.

Köy bayraklarla süslendi. Köyde mehter takımı ve tüm katılımcıların katıldığı kortej yürüyüşü ile başlayan programda Nevruz ateşi yakıldı, örsde demir dövüldü. Halk dansları, zeybek gösterileri, mehter takımı konseri ve sonrasında Sadi Cesuroğlu ve Ozan Nihat köy halkına muhteşem bir konser verdiler. Hacıkurtlar halkı  katılan tüm misafirlere tarhana çorbası, tavuklu bulgur pilavı, turşu ve ayran ikram ettiler. Kendilerine Hacıkurtlar gençliği adını veren köy gençleri kapalı köy okulunu boyamış, bakımdan geçirmiş ve okulu bir köy müzesine dönüştürmüş. Protokolce müzenin açılışı da gerçekleştirildi.   Köy halkı ve misafirlerin kaynaşması çok güzel görüntüler oluşturdu.

Acıpayam dernekler Birliğince Hacıkurtlarda bir bayram kutlaması fikri ile köylerimizle kaynaşmanın çok güzel bir örneğini oluşturdu. Emek ve katkı veren herkesi kutluyoruz.

Bu arada köydeki program köylerimizin acil ilgiye, desteğe ve yardıma ihtiyacı olduğunu da ortaya koydu. Kapalı köy okullarının açılması, köylerimizin gelir imkanlarının arttırılması için çaba harcamamız şart. Kırsal dönüşüm için yeni projeler zamanıdır benden söylemesi…
 

Doç.Dr. Devrim ALKAYA

Acıpayam Dernekler Birliği
Başkan Yardımcısı