ŞEFKAT İYİLEŞTİRİR

Merhabalar sevgili dostlar;

Şimdiye kadar öz saygı, öz güven, öz disiplin gibi kavramları birçok kez duymuşuzdur.

Fakat bugün ben size son yıllarda psikolojinin  üzerinde önemle durmaya başladığı öz şefkatten bahsetmek istiyorum. Kulağımıza yabancı gelen yeni tanıştığımız bu kavram üzerine yapılan araştırmalar da oldukça yeni. Peki nedir öz şefkat? Öz şefkat denilince ne anlamalıyız? Bana kalırsa kelimenin telaffuzunda bile ruha iyi gelen bir yumuşaklık var. Öz şefkat kişinin kendine, sevdiği ve değer verdiği birine davrandığı şekilde davranmasıdır. Özellikle zor zamanlarda, acı çektiği durumlarda ihtiyacı olan anlayışı, kabulü ve şefkati kendine gösterebilmesidir. Kendine  iyi bir arkadaş olabilmesidir.

***

İnsanların motive olabilmek için kendini eleştirmesi gerektiğine olan inancı, eğer kendine iyi davranırsa, nefsine düşkün ve tembel olacağına inanması sebebiyle öz şefkati kendimize gösteremiyoruz. Bizi güvende ve hayatta tutmak için bildiği tek yöntemi kullanan, bunu yaparken de yargılayan ve cezalandıran  bir iç sesimiz var maalesef.

***

Kendimizi eleştirdiğimiz de, kusurlarımızı ve beğenmediğimiz yönlerimizi bir tehdit olarak algıladığımız da kortizol hormonu salgılıyoruz. Bu durumda  stres, panik ve daha ileri aşamaların da bedenin yine kendini korumak için kendini kapatmasından dolayı depresyon gibi istenmeyen durumlar meydana geliyor. Öz şefkat ile yaklaştığımız da ise iyi hissetme hormonu olan oksitosin salgılıyoruz. Son yıllar da özellikle bilimsel araştırmalar da ve psikolojik destek çalışmalarında giderek önem kazanmaya başlayan öz şefkatin ruhsal sağlığımız üzerindeki önemi oldukça etkileyici.

***

Eğer kendimize şefkat göstermeyi başarabilirsek, ruhsal olarak sürekli bir iyilik halini sağlayabiliriz. Motivasyonu yüksek, mutlu kaliteli bir hayata ulaşabiliriz.

Bütün bunlardan yola çıkarak diyebiliriz ki, daha az endişe, daha az stres ve depresyonsuz bir hayat için en iyi arkadaşınız yine kendiniz olun. Kendinizi sevin.
SEVGİYLE KALIN.