HAYATIN KURALI BU…

Denizli güzel şehir, Ege’nin kıyısında güneşi bol, Antik kentlerin şaheserlerinin manzara süsü olduğu, Kaleiçi çarşısı ile bir turistik durak. Peki burada yaşayanlar mutlu mu? Albert Camus’un çok güzel bir sözü var. Usta diyor ki ‘En iyi bildiğim şeyler ahlak ve yükümlülüklerdir, bunu da futbola borçluyum…’  Hayatta kazandığım her şeyi futbola borçluyum. Kaybettiğim her şeyi de buna dahil edebiliriz. Bugün futbola dair yazılmış güzel sözleri gözden geçirdim. Futbolun, sporun ne olduğunu belki o zaman daha iyi anlayabiliriz. Belki biraz olsun mutlu olabiliriz…  Biz spor, futbol işçileri…

Bazen konuşmak gerekir. George Best’ten başlayalım isterseniz. Kendi çağının en yakışıklı adamı son yıllarında şu sözleri söylüyor. ‘1969’da içkiyi ve kadınları bıraktım. Hayatımda geçirdiğim en berbat 20 dakikaydı.’ Kadınlarla olan kısmını es geçersek, yakışıklı olmasa Pele ve Maradona’nın adının bile hatırlanmayacağından dem vurmuş.

İskoçların büyük ismi Bill Shankly’de çok güzel kelamlar etmiş vakti zamanında.   Yıllar yıllar önce, ‘Birisi bana dedi ki ‘Senin için futbol ölümden de yaşamdan da daha önemli’ ve ben de cevap verdim ‘Dinle, ondan çok daha önemli’ Abartmış gibi geliyor. Etek giyen İskoçların yaşamdan daha değerli gördüğü futbol futboldur aslında.

Hep güzel şeyler olmuyor elbet. Mesela futboldaki en acı şey ne biliyor musunuz? 2005 Şampiyonlar Ligi Finali’nde Milan’ın,  finali Liverpool karşısında 3-0 önde götürdüğü dakikalarda Olimpiyat Stadyumu’nu terk eden taraftarların yaşadığı duygu. Finali kaybettiklerini düşünen kırmızılar kupayı kazandıklarını televizyondan tesadüfen öğrendiklerinde boğazın sularında saatlerce serinlemişler. İşin en en acı tarafı ise kupayı kaldırdıklarında ‘We Never Walk Alone’u coşkuyla söylediklerini çocuklarına anlatmaları. Öyle bir şey yok bilginizi çocuklar.

Bitirelim artık. Futbolda dün yoktur, bugün yoktur, yarın vardır. O yüzden geride kalan her şeyi unutalım. Ülkede futboldan anlama sıram tahminime göre 77 Milyon 700.  O yüzden susmayı tercih ediyorum. Herkes öldürebilir sevdiğini, ama herkes öldürdü diye ölmez. İnsanlar burada mutlu mu? diye soruyorum. İnanın bilmiyorum. Ben ilkbaharı sevmem. Liverpool’lu olmasak da bizde buradan bir mesaj verelim… ‘Asla Yalnız Yürümeyeceksin…’ Bir de son olarak Tuncel Kurtiz’den emanet alalım,  “Hayatın kuraIı bu; ne kadar uzağa gidersen git, başIadığın yere dönersin sonunda…