POPULER İSLAM

Bir yıla döndü ki bayram, kandil ve Cuma mesajları atmıyorum. Bana atılan mesajlardan adımla hitap edenlere cevap veriyorum. Genel geçer, basmakalıp kendini tekrarlayan mesajları yok sayıyorum, okumuyorum. Perşembeyi Cuma’ya bağlayan akşamları telefonumu sessize alıyorum. Akşamın bi vaktinden sabaha kadar vakitli vakitsiz gelen mesaj uyarıları uykumu bölsün istemiyorum. Ertesi gün üst üste yığılan bu mesajları açmadığım için, arada günün mana ve öneminden bağımsız mesajları da atladığım oluyor. 
Ben bir cerrahım. Ameliyat yaptığım bir hasta için her an acil müdahale gerektiren bir telefon gelebilir. Nitekim, böylesi bir risk bulunan bir hastam nedeniyle, geçtiğimiz perşembe akşamı telefonumu sessize alamadım. Şükür hastamdan sorun gelmedi ama Cuma ve Kandil mesaj uyarıları uykumu kaç defa böldü sayamadım. 
Ertesi gün twitter hesabıma girdiğimde sol tarafta “ilgini çekebilecek gündemler” başlığı altında sıralanan on adet konu başlığının yedisi kandil ve Cuma ile ilgili olduğunu görüyorum. Mensubu olduğu dini sayılara indirgemiş kaç toplum var acaba. Kaç mesaj attığımız, kaç mesaj aldığımız önemli olmasa bu kadar abartmayız herhalde. Bu konuda Türk toplumu açık ara birinci çıksa hiç şaşırmam doğrusu. Görünür olmaya ve göstermeye ne kadar meraklıyız. 
Dinimize göre yolda karşılaştığın, tanıdığın tanımadığın kişilere selam vermek sünnettir. Biz asansörde bile etrafımızdakilere yok muamelesi yapıyoruz. Selamlaşma yerine mesajlaşmayı ikame ederek, bilindik tabirle çağ atlamış durumdayız. 
Dostum Şerif Kutludağ yakındığımı görünce attığı mesajı gösteriyor bana; “Miraç kutludur zaten, biz kutlamasak da” demiş, ne güzel demiş. Önemli olan bu kut’tan ne aldığımız. Kendi iç yolculuğumuza bir katkısı oldu mu? diye uzayıp giden sorular sormalıyız kendimize. 
Hiç mesajlaşmanın ve kutlamaların olmadığı bir dünya istiyormuşum gibi algılanmamışımdır inşallah. Sözün biraz abartıya, biraz da bu mesajlara arkasına sığınmayalım demeye getirmeye...
Popüler din anlayışı diye bir kavram var mıdır acaba, yani pop din, pop İslam gibi. Eğer yok ise ben bulmuş olayım…