KIRSAL KALKINMA VE TARIMCILAR

Kırsal kalkınmanın en önemli ayağını şüphesiz Tarım (Ziraat) alanında eğitim almış teknik personel oluşturuyor. Tarım alanında teknik eğitim Ziraat Meslek liselerinde, lise üzerine Meslek yüksek okullarında önlisans ve ziraat fakültelerinde lisans düzeyinde sürdürülüyor.  

Ziraat Meslek-Teknik Lise mezunlarına ziraat teknisyeni, 2 yıllık önlisans mezunlarına Ziraat Tekniikeri, Ziraat fakültesi mezunlarına da ziraat mühendisi unvanı veriliyor. Fakat tekniker ünvanı verilen önlisans eğitiminde büyük bir karmaşa var, o denli farklı alanlarda okullar açılmış ki kim ne iş yapıyor kim neyi biliyor her şey birbirine karışmış durumda. Yetki karmaşası, kadro karmaşası kendini işsizlik olarak gösteriyor halbuki Türk tarımı ve çiftçilerimiz hizmet bekliyor. Kırsal kalkınma için teknik eğitim almış kişilerden faydalanılması şart. Tarım alanında 2 yıllık yüksekokul bölümleri şunlar:

1)Antep Fıstığı, Tarımı ve İşleme Teknolojisi
2) Arıcılık
3) Bağcılık
4) Bahçe Tarımı
5) Bitki Koruma
6) Büyük ve Küçük Baş Hayvan Yetiştiriciliği
7) Endüstriyel Bitkiler Yetiştiriciliği
8 ) Et ve Ürünleri Teknolojisi
9) Fındık Eksperliği
10) Fidan Yetiştiriciliği
11) Hayvansal Üretim – Hayvancılıkla ilgili Bölümler
12) Gıda Kontrol
13) İpek Böcekçiliği
14) Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği
15) Mantarcılık
16) Organik Tarım
17) Pancar Yetiştiriciliği ve Şeker Teknolojisi
18) Pazarlama
19) Peyzaj ve Süs Bitkileri
20) Sebze Üretimi
21) Seracılık
22) Subtropik İklim Bitkileri
23) Sulama Teknolojisi
24) Süs Bitkileri Yetiştiriciliği
25) Tarım
26) Tarım Makineleri
27) Tarımsal İşletmecilik
28) Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi
29) Tarla Bitkileri
30) Tıbbi ve Aromatik Bitkiler
31) Tohumculuk
32) Turunçgil Tarımı ve İşleme Teknolojisi
33) Tütün Tarımı ve İşleme Teknolojisi

      34) Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi

      35)Değirmencilik

      36) Çay eksperliği

      37) Su Ürünleri


Saydığım tüm okullar Tarımsal üretimin arttırılması amacı için açılmış. Mezunlarına benzer unvan veriliyor. Halk dilinde hepsi ziraatçı. 

Yazımda bu konuyla ilgili uzun zamandır üzerinde çalıştığımız bir projeden bahsetmek istiyorum.

Daha yetkin ve teknik bilgiler ile daha donanımlı hale gelmek isteyen Ziraat Teknikerleri 2 yıllık meslek yüksek okulu eğitimlerinin üzerine uzaktan eğitim yöntemi ile bir Ziraat Fakültesinde 2 yılda daha okumak, lisans tamamlamak  ve ziraat mühendisi unvanı almak istiyorlar. Örneğin Tarım ekonomisi alanında lisans tamamlama yapılabilir.

 

Olmaz öyle şey diyenler için konuyu açıklayalım.

Açık öğretim veya uzaktan öğretim yöntemi ile ingilizce öğretmeni, anaokulu öğretmeni, Endüstri mühendisi, ilahiyatçı, sosyal hizmet uzmanı, hemşire, ebe, sağlık yöneticisi, iktisadi idari bilimlerin tüm dalları ve Tarım teknikerlerine örnek olması açısından en önemlisi Zooteknist ziraat mühendisi yetişti.

Önlisans mezunu Öğretmenler, sağlıkçılar, ilahiyatçılar gibi pek çok dal uzaktan eğitimle lisans tamamladı. Veteriner sağlik teknikerleri zootekni alanında lisans tamamlama ile uzaktan eğitim ile 2 yıl daha okuyarak ziraat mühendisi oldu.

Yüksek lisansta ise işletme, iktisat gibi dallar, MBA, gayrimenkul değerleme, iş güvenliği ve ziraat alanında Fen Bilimleri Enstitülerinde Tarım Ekonomisi yüksek lisans programları uzaktan öğretim yöntemi ile açıldı.

Pek çok dalın lisans tamamlayarak daha yetkin hale geldiği ülkemizde tarım alanında 2 yıl önlisans eğitimi görmüş teknikerler  sıranın Ziraat mühendisliği lisans tamamlama programlarına gelmesini bekliyorlar. Tarım Teknikerlerinin hedefi uzaktan Egitim ile lisans tamamlayabilmek ve ülke tarımına, üretimine daha faydalı hale gelmek.

 

Şu an mecliste konu ile ilgili yasa teklifi verildi. Tüm Tarım  teknikerleri lisans tamamlama icin verilen kanun teklifinin yasalaşmasını ve kendilerine destek verilmesini bekliyor.