23 NİSAN ÇOCUK BAYRAMI

Meclisin kuruluşuna 1920 tarihine Atatürk kimsenin aklına bile gelmeyen ama bir ülkenin geleceğinin bugünün çocuklarında olduğunun farkındalığı ile 23 nisanı çocuklara bir bayram hediyesi olarak kabul edilmesini sağlamıştır.
Son yıllarda artık Dünya Çocuklar günü olarak da kutlanmaktadır.
Ayni tarihlerde ama 1915 dede Çanakkale kara savaşlarının başladığı günlerdir de.
Atatürk o yıllarda asker ,ama 1920lerde ise sivil.
Hem askeri bir deha hem de sivil bir deha olan ve çok şükür ki Ülkemize nasip olan Dünya da yüz yılda bir gelen deha..
Büyük Atatürk ile kimsenin kendisini bir tutabilmesi için varlıklarını öncelikle ispat etmelidir.
Bu sebeple Atatürk her şekilde anılmalı,yüceltilmelidir;fikirleri ve düşünceleri 100 yıl geçse de halen onun işret ettiği noktalarda sıkıntı yaşıyorsak onun ne kadar ileriyi de gören bir lider olduğunu kavramamak mümkün değildir.
O gün tek adam olma şansı,diktatör olma şansı hatta bundan sonra padişah benim deme şansı varken meclisi kuran ve çalışması için gayret gösteren bir lider.
Öyle ki mecliste sadece iktidar bir hükümet olmaz,muhalefeti de olmalıdır,halkın her kesimi mecliste temsil edilmelidir;düşüncesini bile yerleştirmeye çaba sarfetmiş bir liderdir.
Demokratik ,özgür ve halkını temsil eden bir meclis ,başlangıçta kendi kendini idare etmeyi bilmeyen bir millet ilk defa tanıştığı meclis ve demokraside tabi ki yalpaladı..
Ancak sürekli ilerlemesi gerekse de ülkemizde zaman zaman demokrasiye aralar da verildi…Ama hiçbir zaman tek adam idaresi olmadı.
Bu bakımdan 23 nisan çocuk bayramı,hem çocuklarımız hem de ebeveynlerimiz için son derece önemlidir.