MERHABA SEVGİLİ DOSTLAR

Uzunca bir süredir bu köşeyi sizlerle paylaşmama rağmen mesleğim hakkında pek paylaşım yapmadım. Bu hafta bende tatlı bir telaş içindeyim. Koçluk mesleğini ve detaylarını anlatmak için Business Channel Türk TV de işi bilen programında Özge Vardarlı’nın konuğu olacağım.
Hafta sonu çekimini yapacağımız program hafta içinde yayınlanacak.
Buna istinaden bende resmi gazetede bir duyuru ile yayınlanan koçluk mesleği hakkında sıkça sorulan soruları penceremde yanıtlamak istedim.
Meslek olarak ülkemizde son birkaç yılda adını duyurmasına rağmen hızla gelişti ve popüler bir alan olmayı başardı.
İlk olarak 60’lı yılların sonunda ABD de bütün bir kurumun daha etkin çalışması için örgütsel gelişim danışmanlarının yürüttükleri kurumun içindeki liderlerle birebir çalışmalarıyla başladı.
Koçluk aslında organizasyonların gelişim çalışmalarının bir parçası iken 80’li yıllardan sonra Thomas Leonard koçluğu daha geniş kitlelerin yararlanacağı biçimde düzenledi ve profesyonel koçlar yetişmeye başladı. Koçluğun tanımını yapmak gerekirse; Kişilerin var olan potansiyellerini ortaya çıkararak, ulaşılabilir hedeflere ve olasılıklara odaklanan, koç ve danışan arasında kurulan planlı bir gelişim sürecidir. Koç tavsiye vermez, yönlendirmez danışana güçlü sorular sorarak danışandaki farkındalığı artırır. Kişinin hayatındaki zorluklara farklı ve yeni açılardan bakmasını sağlayarak karar verme becerilerini geliştirir. Koçluk almak için illaki bir sorunun olması gerekmez başlangıç seansınız için net bir hedefiniz olmasa da koçluk alabilir koçunuzla birlikte hedefleri belirleyip eylem planına geçebilirsiniz.
Koçluk ülkemiz de fazla bilinmediği için genellikle tanıdıkların tavsiyesi üzerine ulaşılır. Şu konuyu özellikle değinmeden geçemeyeceğim. Koçluk alacak kişinin koçunu seçerken bazı hususlara dikkat etmesini öneririm. Özellikle koçluk alacakları kişinin Uluslararası Koçluk Federasyonu onaylı ( ICF) bir eğitim almış olmasına dikkat edilmeli.
ICF in etik kuralları sağlıklı bir sonuca ulaşmak için belirlenmiş olup danışanın kişisel bilgilerinin gizliliğini esas alır. Güven ve ahlaki kurallar çerçevesinde yapılan koçluk seansları sonucunda, yaşam ve işin de memnuniyet, hedeflere ulaşma noktasında belirgin bir gelişme gözlenir. Bir koçla çalışmak her zaman istenilen sonucu hızlandırır.
 
                                                                                                                                                                       SEVGİYLE KALIN.