RAMAZAN’A DOĞRU PASVAK

PASVAK açısından oldukça dolu bir hafta geçirdik ve daha yoğun günlere doğru gidiyoruz. 
Her yıl olduğu gibi Vakıflar Haftası’nı Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile birlikte kutladık. Geçtiğimiz yıllarda Denizli’deki kutlamaların en önemli ve neredeyse tek ayağı PASVAK iken, bu yıl sevindirici bir şekilde kutlama faaliyetlerine Yüksek Öğretim Vakfı, Pamukkale Eğitim Vakfı, Nihat Kömürcüoğlu Vakfı, Cafer Sadık Abalıoğlu Vakfı, Pamukkale Üniversitesi ve DOÇEV de dahil edilmişti. Vakıflar Genel Müdürlüğü her yılı bir tema ile isimlendirerek, o tema üzerinden farkındalık yaratmaya çalışıyor. Bu yıl ki tema vakıf kuran kadınlar. Bu manada hemen akla geliverenler Hürrem Sultan, Gevher Nesibe Sultan ve Haseki Sultan olsa da, hafta vesilesi ile üniversitede yapılan panelde öğrendik ki, tarihimizde vakıf kuran kadınlarımız sayılamayacak kadar çok. PASVAK panel günü üniversite içinde öğrencilere pilav ve kavurma dağıttı. Böylece tanıtım faaliyetleri bakımından bir fazla kişiye ulaşmış olduk. Aynı günün akşamına Nihat Kömürcüoğlu’nun davetlisi olarak mermer fabrikasının bahçesinde ve Kömürcüoğlu Heykel kolonilerinin eserleri arasında bir akşam yemeği yedik. 
PASVAK bahçesinde, anneler günü bir kahvaltı ile kutlamak artık geleneksel hale geldi. Bu yıl yedincisini kutladığımız anneler gününde, her yıl bir annemizi bir plaket ile onurlandırıyoruz. Yılın annesini bir yıl alan elden, bir yıl veren elden seçiyoruz. Özürlü çocuğuna bakan dul bir anne ne kadar eli öpülesi ve takdire şayan ise, PASVAK vasıtası ile bu insanlara yardımda bulunan, yani veren anne de o kadar eli öpülesi ve takdire şayan felsefesi ile hareket ediyoruz. Bu cümleden hareketle bu yıl yılın annesi olarak vakfımızın düzenli bağışçısı Fatma Özgür hanımefendiyi yılın annesi seçtik. Plaketini, anneler günümüze gelerek bizleri onurlandıran Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü’nün elinden aldı. Bu vesile ile geçtiğimiz yılların annelerine de birer çiçek sunduk. 
Malum önümüz Ramazan. Ramazan vesilesi ile vakfımızın faaliyetleri ve telaşı en az iki katına çıkacaktır. Vakfımızın bahçesi iftar verenlerin misafirleri ile dolup taşacaktır. bazı hemşerilerimiz için PASVAK’da iftar vermek bir gelenek halini aldığından, daha şimdiden tüm günlerimizin dolduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu yıl Ramazan ayının yarısı yağmurlu geçeceğinden tedbirli olmak adına “Alaçatı Garden” düğün salonlarını bir ay boyunca kiraladık. Buranın bahçesi ve kapalı mekanı oldukça geniş ve uygun olduğu için kapasitemizde artmış oldu. Bu nedenle ve bu yazı vesilesi ile hemşerilerimizi PASVAK’da iftar vermeye davet etmiş olayım. İftar için verdiğiniz maddi katkılar vakfımızın ikinci hizmet binasının yapımında kullanılacaktır. Bu yeni hizmet binamız faaliyete geçtikten sonra yağmurlu ve kış günler de dahil bin kişiyi aşan gruplara aynı salonda yemek verebilme imkanına kavuşacağız. Asıl önemlisi, hizmet kapasitemiz artacağından, şu anda 1100 civarında olan yemek verdiğimiz kişi sayısı 3000 rakamına ulaşacak. 
Ramazan ayı yardımlaşma ve dayanışmanın tavan yaptığı bir aydır. Bu vesile ile yardımlarınızda PASVAK’ı da gözetmenizi istemiş olayım. Bildiğiniz gibi PASVAK yardımlarınızı sadece veriliş amacı doğrultusunda ve Allah rızası  için kullanan; dini, siyasi, ticari ve ideolojik herhangi bir amacı ve hedefi olmayan bir kurumdur. Bugüne getirenler Denizli insanıdır, ileriye de onlar taşıyacaktır. 
Hayırlı ramazanlar.