DENİZLİ’NİN GİZLİ ZENGİNLİĞİ

Denizli tarih boyunca farklı uygarlıklara bereketli toprakları ile kucak açmış çok güzel bir yerleşim yerimiz.

Günümüz Denizli’si de halen aynı. Yurt içinden ve yurt dışından halen göç almayı sürdürüyor. Bereketli toprakları, sanayisi, antik kentleri, Pamukkale’si dışında Denizli’de pek bilinmeyen ve yeterli ilgiyi görmeyen gizli bir zenginliği daha var.

Denizli kenti oyalı-nakışlı camiler ve türbeler şehri. Her ne kadar fazla bilinmese de mevcut zenginliği ülkemizin en önde gelen illerinden.

Nakışlı camilerinin örneği yok. Yazır Camii, Boğaziçi, Savran, Bayat, Kızılcabölük, Kale Gevher Paşa Camii gibi çok sayıda örnek var. Camilerimizin bir kısmı restore edildi bir kısmı maalesef yıkılmak üzere.

Yetkililerin bu camilere özel ilgisi şart… Yıkılmaktan kurtaralım ve tanıtıp yöre halkına destek sağlayalım.

Camilerin yanında tarihte büyük hizmetlerde bulunmuş alperenlerimizin, abdallarımızın yattığı çok sayıda türbemiz de var.

***                                           ***                                           ***                                           ***
İlk olarak Kazak Abdal’dan bahsedeyim. Kazak Abdal'ın belki de bizleri çağırması, daveti üzerine Kazak Abdal ziyareti amaçlı yola düştük. Yollarda bir levha bile olmayınca köyde sorarak ve köyden bilen birini yanımıza alarak Karataş Köyü yakınlarında yer alan türbeye ulaştık. Türbeye vardık, daveti yerine getirdik. Ancak türbenin, tekkenin bakımsız hali hatta tekkenin yıkılmış olması içimizi burktu. Türbenin Babalım aile arazisinde kalması ve bu denli ekonomik açıdan güçlü ailenin burayı imar etmemesi düşündürücü… Bizler aile mezarlığında yatan tüm herkes için, ilk Denizli Milletvekillerinden Mazlum Bababalım, Yeter Sultan ve Kazak Abdal için dualarımızı edip, bir Fatiha bağışlayıp kente döndük ama buraların hali oldukça kötü, maalesef yıkılma tehlikesi de var. Torunları yanında tüm Denizli halkı bu mahalle sahip çıkmalı. Orada yeralan konak, türbeler daha iyi koşullarda ziyarete açılmalıdır. Tekkelere olan ön yargılar kırılmalı, bu insanların Denizli'nin büyükleri olduğu unutulmamalıdır.

***                                           ***                                           ***                                           ***

Bugün Bursa’da Emir Sultan, Kula’da Taptuk Emre ve Yunus Emre gibi çok sevilen türbeleri gözünüzün önüne getirin. Ve bir de Denizli’ye bakalım. İlimizde Kazak Abdal, Sari İsmail Sultan, Hüsamettin Gazi, Yatağan Baba, Servergazi, Mahmut Gazi gibi asker alperenler, dedeler de çok kıymetli... Peki biz Denizli olarak anlatabiliyor muyuz bunu? Türbelerimiz ve Nakışlı eşsiz camilerimiz, gerekli ziyaretçiyi çekebiliyor mu? Okul gezileri, belediye gezileri yapılıyor mu buralara? Unutmamak lazım ki nerede hareket orada bereket vardır. Artık Turizm Müdürlüğü, Belediyeler, sivil toplum örgütleri bu konulara bir el atsalar. Kentimizin refahı, ancak turizm hareketi ile artar.