14 MAYIS DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ

Aslında günler, haftalar ile hatırlamak güzel. Toprağın, üretimin, ürünün sonra da tarlada çalışandan soframıza gelinceye kadar verilen emeğin değerini anlamak gerek. Her ürün tarla sahibinden, çalışan,  emek veren herkese bereketli olsun. 1 salatalıkta, 1 karpuzda ne emek var? Anlayana... 1 dilim ekmeğe bakalım. Buğdayın ekiminden harmana, değirmenden fırına, marketten soframıza... 1 parça ette köftede... 1  tişört, ‘atlet’ denir ama pamuğundan çırçırına emektir komple.

Herkesin bu değeri anlamasını diliyorum. Bazen pazar pahalı, domates, salatalık pahalı gibi cümleler kuruyoruz hepimiz. Pahalılık kavramını bu emeği düşünerek kullanmak gerek. Ürünün kazancının aracılar yerine çiftçiye gitmesini sağlamalıyız. Tanzim satış mağazaları, kooperatifler tek çare gibi görünüyor. Bu konuda yerel yönetimlere ziraatçılara, hepimize büyük iş düşüyor.

Korona günlerinde çiftçinin değeri bir kez daha ortaya çıktı. Bu güzel ülkenin kurtuluşu tarımdadır. Milli ekonominin temeli tarımdır. Kırsal kalkınma çalışmaları için daha çok fon ayırmak zorundayız.  Tarım okulları, araştırma enstitüleri, tarımsal işletmelerin desteklenmesi, çiftçimize yeni pazarlar bulunması, enerji projeleri özellikle güneş enerjisine desteği arttırmamız gerek. Öncelikle kırsal kalkınma hamlesi gerek.

Bu bağlamda; Atamızın çiftçimiz için söylediklerini hatırlatmakta yarar var. Milletimiz çok büyük acılar, mağlubiyetler, facialar görmüştür. Bütün olanlardan sonra yine bu topraklarda bulunuyorsa bunun temel sebebi şundandır: Çünkü Türk çiftçisi bir eliyle kılıcını kullanırken diğer elindeki sabanla topraktan ayrılmadı. Eğer milletimizin büyük çoğunluğu çiftçi olmasaydı, biz bugün dünya yüzünde bulunmayacaktık. (1923-M. Kemal Atatürk)

Memleketimizin bir tarım memleketi olduğu ve genişliği göz önüne alınırsa, bizim başlıca kuvvet ve servet dayanağımızın toprak olduğu görünür. (1926-M. Kemal Atatürk) 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü kutlu olsun.

YORUM EKLE