15 MAYIS MI 16 MAYIS MI?

Denizli milli mücadelenin başladığı ilk kentlerden. Ancak o gün 15 mayıs mı 16 Mayıs mı gibi bir tartışma ile girdik Milli Mücadele anma etkinliklerine… Oysa milli mücadele ruhudur önemli olan. O ateşin hala yüreklerimizde yanmasıdır.15’dir 16’dır, o gün bugün derken bu ruha bu ateşe zarar verilmesine, coşkunun azaltılmasına gerek yoktur.

Meselenin çözümü de oldukça kolaydır. Uzmanlık alanı Milli Mücadele olan bu konuda çalışan 3 tarih profesöründen doğru tarih neyse bir rapor alınıp günün tam belirlenmesi çok zor olmasa gerektir. Bazı bilgiler uzmanlık gerektirir, tarih bilimi de tarihçilere sorularak resmi olarak öğrenilmelidir. Tarih bilimine saygı bunu gerektirir. Ortaya çıkan sonuç ne ise tarihçilerin cevaplarına da herkes saygı göstermelidir. Tarih farklı yorumlanabilir ama kronoloji - sayılar kesin bellidir bakışa göre değişmez.

15 Mayıs da olsa 16 Mayıs da olsa o ruh Denizli'nin ruhudur Türk insanının ruhudur. Herkesin iyi niyetli olduğundan eminim ancak bu tartışma Denizli'ye zarar vermektedir.

Bizler üyesi olduğum sivil toplum kuruluşları Acıpayam Dernekler Birliği ve Denizli Yörükler Derneği olarak büyük bir mutlulukla katıldık o coşkuyu yaşadık o ruha ortak olduk. Ancak kentin kültür yöneticilerinden ricam bu tartışma lütfen seneye sarkmasın ve gün meselesi nedeniyle tadımız daha fazla kaçmasın.

Bu vesile ile milli mücadele de Denizli’nin durumuna biraz bakmak o günleri yeniden hatırlamak gerek. Kurtuluş savaşı- milli mücadele sonrası bağımsızlığın kazanılması hiç de kolay olmadı.

***

Denizli milli mücadelede en çok gayret gösteren yerlerdendir. Denizli ilimiz İzmir' in işgalinden sonra ilk mitingi yapan yerlerden. Sonrasında Acıpayam, Tavas, Buldan, Sarayköy ve Çal'da mitingler düzenleniyor. O zaman demirciler topları çalışır hale getirmişler, tekstilciler askere elbise dokuyup dikmişler, meşhur un fabrikaları cepheye gidecek unları üretmişlerdir. Denizli adeta lojistik merkez olmuştur. İtalyan mandası, İngiliz mandası isteyen de olmuştur ama o günün şartlarında herkes canını, ülkesini düşünmüş olmalıdır. Ahilik teşkilatı, var olan okullar, dergahların büyük bölümü o dönemde milli mücadelenin yanında yer almıştır. Denizli tarihine daha fazla sahip çıkmalıdır.

100 yıllık geçen süre olsa da o günleri unutmadan bugünlere gelmemiz ve şanlı milli mücadele günlerini çocuklarımıza anlatmamız gerekir.

15 Mayıs 1919'daki İzmir işgaline karşı derhal tavır alan, Kahraman Gazeteci Hasan Tahsin'in İzmir'deki ilk kurşununa güç verecek bir inançla, birkaç saat içinde şehri vatan savunması için toplayan Müftü Ahmet Hulusi Efendi'yi, ardından Denizli Müdafaa-i Hukuk ve Redd-i İlhak Cemiyeti'ni, ardından Denizli Heyet-i Milliyesi'ni kuran iradeyi ve atalarımızı saygıyla ve rahmetle, minnetle anıyorum.

Gerek savaşta ve sonrası Cumhuriyetin kuruluşunda Atatürk'ün en yanındakiler Denizlilidir. Denizli'nin damarlarında milli mücadele ruhu dolaşır ve bir gün her şey aslına rücu eder. Denizli muhteşem bir tarihe sahiptir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cengiz Savaşeri
Cengiz Savaşeri - 3 yıl Önce

Vatana bağlılık, Türklük hassasiyeti milletimizde yazılı tarih ve daha öncesinden adeta gençlerimize işlemiş olarak süregelmiş. Bu konuda tüm illerimiz ve Denizli tarihin parlak sayfalarında hep var olmuş