18 MARTLAR GELİP GEÇSE DE DENİZLİLİ BOMBACI MEHMET ÇAVUŞ UNUTULMAYACAK


Kadir oğlu Mehmet Çavuş. 1891 yılında ilimizin Çivril İlçesi’ne bağlı Madenler Köyü'nde dünyaya gelir. Yörük olan ailesiyle birlikte önce Afyon/Dinar/Seydimelik Köyü’ne, daha sonra da Bülüçalan Köyü’ne yerleşir.

Kadir oğlu Mehmet, askerlik çağına geldiğinde Balkan Harbi'ne katıldıktan sonra memleketine döner. 1. Dünya Savaşı başlayıp seferberlik ilan edilince 70’inci Alay, 3’üncü Tabur emrine girerek Çanakkale'ye hareket eder ve Zığındere'deki Şehitler Sırtı'nda muharebeye katılır.

Komutanı tarafından en önemli ve tehlikeli mevzilerde görevlendirilmiş ve aldığı vazifeleri layıkıyla yerine getirmiştir. Düşmanın atmış olduğu ve fakat patlamayan el bombalarını  hiçbir korku ve tereddüt göstermeden  eline alıp, tekrar kendilerine atarak; hem  silah arkadaşlarının zarar görmelerini önlemiş, hem de  düşmana büyük zayiat verdirmiştir.

Düşman; attıkları el bombalarının tekrar kendi mevzilerine dönüp, kendi siperlerinde patladığını görünce taktik değiştirmiş ve el bombalarının pimini çektikten sonra bir kaç saniye bekleterek atmaya başlamıştır.

Bunlardan birini eline alan Mehmet Çavuş, düşmanın el bombasını tam onlara atacağı sırada bomba elinde patlamış ve sağ eli bileğinden kopmuştur.

Yaralı olarak 1’inci Tümen Seyyar Hastanesi’ne götürülen Mehmet Çavuş; oradan da İstanbul Haydar Paşa Hastanesi'ne sevk edilir.

Mehmet Çavuş, arkadaşlarından ayrı olarak uzun bir süre hastanede yattıktan sonra tekrar cepheye dönmek ister. Bombacı lakabıyla ünlenen Mehmet Çavuş; Kurtuluş Savaşı'ndan da bilinen tabur komutanı Reşat Çiğiltepe'ye hastaneden bir mektup yazar ve şöyle der: "Sağ kolumu kaybettim. Zararı yok; sol kolum var. Onunla da pekala iş görebilirim..."

Bombacı Mehmet Çavuş'un kahramanlık vesikası olan bu mektup ; "Harp"  dergisinde  geniş yer bulur ve 8’inci sayısının 126’ncı sayfasında fotoğrafıyla birlikte yayınlanır. "Conkbayırı ve Seddülbahir Savaşı’nda övgüye değer büyük kahramanlıklar göstererek düşman tarafından atılan bombaları patlamadan yine düşmana atmak suretiyle cesaret timsali olmuş ve nihayet yine böyle bir bombayı atarak düşmana iade edeceği sırada birden bire infilak eden bombadan sağ el bileğini kaybetmiştir" denilerek hakkındaki bilgilerle birlikte mektubuna da yer verilir.

Kendisine gösterdiği kahramanlık sebebiyle iki harp madalyası verilir. Bombacı Mehmet Çavuş; artık iki harp madalyalı bir erdir.

Kopan kolunun tedavisi için  Almanya'ya gönderilme düşüncesi gerçekleştirilemeyen  Bombacı Mehmet Çavuş Bir süre daha hastanede kaldıktan sonra gazi olarak memleketine döner ve 1945'te vefat eder.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kaynakça:

1-Bayram Akgün :"Çanakkale Savaşlarının İsimsiz Kahramanları"

2-Ahmet Yurttakal: "105.yıldönümünde Çanakkale Zaferi"

YORUM EKLE