2020 YILI VE DÜNYADA TRAFİK

Şu anda dünyada hangi ülkelerde "sol trafik" olduğunu saymaya çalıştım ve hiç de o kadar az olmadığını hayretle gördüm. Biz Türkiye'de arabamızı yolun sağından gidecek şekilde kullanırız. (Yolun sağını ve solunu birbirine karıştıranları burada anmayalım.) Sol trafik dendiğinde ise yolun sol şeridi kullanılır.

Sol veya sağ trafik olması önemli değil, demeyin. Arabaların ona göre yapılmış olması da gerekiyor. Bizim arabaların direksiyonu sol taraftadır. Sol trafik ülkelerininki ise tam tersine arabanın sağ tarafında olmak zorundadır.

Avrupa kıtasında başta Birleşik Krallık (İngiltere) olmak üzere İrlanda, Malta, Kıbrıs ve KKTC olmak üzere 7 ülke araçlarını yolun sol yarısında kullanmaktadırlar.

Afrika'da eski İngiliz sömürgeleri ve Güney Afrika Cumhuriyeti ile tam 14 ülke saydım sol trafikte.

Asya'da Japonya, Hindistan, Pakistan, Bangladeş, Tayland, Malaysiya ve Endonezya ile birlikte soldan giden ülkelerin sayısı 17.

Kuzey ve Orta Amerika'da bu sayı 14 ve Güney Amerika'da ise sadece 3 ülke solu tercih ediyor.

Avustralya ve Okyanusya'da da 10 ülkenin trafiği soldan akıyor.

Toplamda halen 55 ülkeyi sayabildim ki bunların içinde Hindistan, Japonya ve Endonezya gibi nüfusu Yüz Milyonun üzerinde ülkeler de mevcut.

İlk defa İngiltere'ye arabayla gittiğimde soldan gitmenin ne kadar zor olduğunu ve alışana kadar hangi tehlikeleri geçirdiğimi unutamam. Dönüşte kıta Avrupa'sına geçtikten sonra tekrar eskisine alışmak da tam bir haftamı aldı.

Trafik tüm kurallarıyla işte öyle bir şey... Beğenseniz de beğenmeseniz de trafiğin kurallarına uyacaksınız.

Maalesef dünyadaki trafik kuralları her tarafta aynı değil. Trafik işaretlerinde de bazı ülkelerde farklılıklar var. ABD burada da aykırılığını koruyor ve bazı trafik levhalarını (hepsini değil ama çoğunu) kendine göre tasarlıyor. Buna aldanıp, "Amerikalılar nasıl olsa doğrusunu yapmışlardır" diye düşünüp onların işaretlerini Türkiye'de de kullanmaya kalkan belediyeler olabilir. Çok yanlış yapılmış olur o durumda. Belediyelerin kendi başına trafik işareti icat etme hakları yoktur. Devlet olarak biz resmen Avrupa'nın kurallarını kabul etmiş durumdayız; aksi durumlar hatalıdır ve hatta yasaktır.

Sürücüleri öğrendikleri trafik işaretlerinden başkalarıyla şaşırtmamak gerekir.

Bizde de önceleri kendi kafamıza göre kullandığımız (geçme yasağı gibi) işaretler vardı ve şimdi yenisi kullanılıyor. Yollarımızda eski ve yeni işaretlerle birlikte (park yasağı gibi) ihmal edilemeyecek kadar bir "kirlenme" olduğunun da belirtilmesi gerekiyor. Bilgi eksikliğinden kaynaklanan kirlenmeler sadece trafik levhalarıyla sınırlı kalmıyor; aynı zamanda anadilimizi yazılı levhalarda titizlikle kullanmamaktan dolayı da utanç mertebesine ulaşan kirlilikler de mevcut.

Trafiği düzgün ülkelere bakıldığında oralarda diğer kuralların (yasaların) da "düzgün" uygulandığı görülür.

Kuralları koyan da, uygulatan da devlettir. Devlet bu işi kendi kurumları ile yapar. Belediyeler trafikte altyapı işlerini zabıta da (polis ve jandarma) düzenlemeyi ve takibini yapar.

Sadece trafiğine bakarak bir ülkenin "düzgün" yönetilip yönetilmediğini görebilirsiniz. Trafikte bütün sürücüler ve yayalar eşit haklara sahiptir. Hangi aracın (ambulans gibi, itfaiye gibi) geçiş üstünlüğü olduğu belirlenmiştir. Yasaların keyfi üstünlükler icat etmesi ve yürütme organının yayalara tanınan geçiş üstünlüğünü ihlal veya ihmal etmesi yüz kızartıcıdır, yetkiyi kötüye kullanmadır.

Türkiye, dünyanın en kötü trafiğine sahip bir ülke değildir. Keşke iyiler arasında olduğunu da söyleyebilsek... Burada da suçu vatandaşa yüklemek haksızlık olur ve bizi bir adım ileriye götürmez.

...

YORUM EKLE

banner194

banner193