2021 YKS AÇIKLANDI

Gençlerimiz için yılların emeği, çekilen stresin karşılığı dün açıklandı. YKS yerleştirmede 1 milyon 10 bin 669 toplam kontenjanın 815 bin 365'i doldu. Şu an 195 bin 304 kontenjanlık bir boşluk var. Bunun 120 bin 167'si 4 yıllık lisans programları ve 75 bin 137'si ise 2 yıllık önlisanslar. Boş kontenjanların 147 bini devlet üniversitelerinde.

Kazanamayan üzülmesin. Hala umut var. Ek yerleştirmeleri bekleyiniz. Ek yerleştirmede tercih yapabilmeniz için şimdi tercih yapmış olup, bir yüksek öğretim programına yerleştirilmemiş olmanız gerekir. “İstediğim yer olmadı” diye düşünen varsa veya ikinci bir dalda eğitim görmek isteyenlere önerim; Anadolu, Atatürk veya İstanbul üniversitelerinden 2’inci üniversite imkanını değerlendirmeleridir.

***

Hatırlatmak istediğim bir husus daha var. Tercih yaptınız ancak bir yüksek öğretim kurumuna yerleştirilmediniz, gelecek yılı beklerseniz seneye puanınız kesilmez ancak sınavı kazanıp yüksek öğretim kurumuna yerleştiyseniz, kayıt yaptırmazsanız seneye puanınız kesilir. Bu yüzden önerim kazandığınız yerin kıymetini bilin, kaydınızı yaptırın. Kazanan tüm öğrencileri ve ailelerini kutlarım.   Hayırlı olsun.

Doç. Dr. Devrim Alkaya

YORUM EKLE