Denizli'de son 15 gündür aralıklarla devam eden kuvvetli sağanak yağış, hayatı olumsuz yönde etkiledi. Yaklaşık yarım saat devam eden şiddetli yağış, Denizli’yi felç etti. Cadde ve sokaklar göle döndü. Araçlar yolda kaldı. Birçok ev ve iş yerlerinde su baskınları yaşandı.

Denizli’de aniden bastıran şiddetli sağanak yağış, hayatı olumsuz yönde etkiledi. Göle dönen cadde ve sokaklardaki olumsuzluklara anında müdahale eden belediye ekipleri, ulaşımın aksadığı noktalar için seferber oldu.

YOLLAR GÖLE DÖNDÜ

Yaklaşık yarım saat devam eden şiddetli yağış, biranda yolları göle çevirince sürücü ve yayalar zor anlar yaşadı. Bazı ev ve iş yerlerinde küçük çağlı su baskınlarının yaşandığı şiddetli yağışa yolda yakalanan sürücüler, araçlarını yol kenarına alarak beklemeye geçti.

Afetzede çocukların yaraları sporla sarılacak Afetzede çocukların yaraları sporla sarılacak

Trafik polislerinin önlem aldığı ana güzergahlarda ve kent merkezinde Denizli Büyükşehir Belediyesine bağlı ekipler, gelen ihbarlara hızla müdahale etti. Genellikle gölün oluşma sebeplerinden biri olan rögar kapaklarındaki tıkanıklığı açan ekipler, kısa sürede yaptığı çalışmayla selin önüne geçti.

HAYAT FELÇ OLDU

Dolu ve sel baskınlarının büyük yıkıma neden olduğu merkezlerin başında Pamukkale ilçesine bağlı kırsal Akköy Mahallesi geldi. Şiddetli yağışın ardından mahallenin ortasından geçen dere yatağı taştı. Sel baskınları nedeniyle dere kenarında bulunan ev ve araçlar sular altında kalırken, ahırlarda mahsur kalan çok sayıda hayvan telef oldu.

YAĞIŞTAN ÇÖKEN YOLA KAMYON DÜŞTÜ

Merkezefendi ilçesine bağlı Eskihisar Mahallesi’nde girişinde bulunan yolda aşırı yağış nedeniyle çökme meydana geldi. Yağış nedeniyle çöken yolu fark etmeyen Ferhat Şahin (51), idaresindeki 20 ZU 144 plakalı parke taşı yüklü kamyonla dev çukura düştü. Kazada can kaybı yaşanmazken, araçta maddi hasar oluştu. Trafik ekipleri yolu kapatarak kamyonun kurtarılması için çalışma başlattı. Yapılan çalışmalar sonucu araç düştüğü çukurdan vinç yardımıyla çıkarıldı.

AZGIN SULAR RESTORANI YUTTU

Denizli’nin gözde turizm noktalarından biri olan Pamukkale ilçesine bağlı Karahayıt Mahallesi'nde sel önüne ne geldiyse aldı götürdü.Birçok vatandaşın korkuyla kaçıp yüksek noktalara sığındığı sel felaketinde, çok sayıda ekip bölgelere giderek müdahalelere başladı. Tam o esnada yüksek noktalardan gelen metrelerce yükseklikteki sel suları, önündeki ağaçları bile devirip süratle ilerledi. Bir restoranın da kısmen yıkılıp selle birlikte gözükmediği o anlarda ise vatandaşlar korku dolu saniyeler yaşadı

SELE KARŞI İNSAN ZİNCİRİ OLUŞTURDULAR

Şiddetli yağışların su baskınlarına neden olduğu noktalardan bir tanesi Denizli’nin en önemli ticaret merkezi olan Merkezefendi ilçesine bağlı Saraylar Mahallesi Bayramyeri Çarşısı oldu. Yağışın şiddeti nedeniyle kanalizasyonlardan taşan sular, çarşıdaki ara sokakları göle çevirdi. İş yerlerini su baskınlarından korumak isteyen esnaf, suyun geliş istikametinin karşısına demir reklam panolarıyla barikat oluşturdu.

HAYVANLARI İÇİN ZAMAN KARŞI YARIŞTILAR

Şiddetli yağış Pamukkale ilçesine bağlı Uzunpınar ve Akköy mahallerinden geçen derenin de taşmasına neden oldu. Metrelerce yükseklikteki sular, dere yatağının kenarındaki ev, araç ve besihaneleri vurdu. Ev ve araçların sular altında kaldığı sel baskınında göle dönen ağıllarda çok sayıda küçükbaş hayvan telef olurken; sağ kalanların kurtarılması için zamana karşı yarış verildi.

SELDEN GERİYE ÇAMUR KALDI

Denizli’de sel felaketinin vurduğu noktaların başında Akköy, Uzunpınar ve Karahayıt mahalleleri geldi. Yağış ve sel etkisini kaybedip gün ağarınca, acı tablo daha net gözler önüne serildi. Evlerin içi çamur deryasına döndü. Birçok eşya kullanılmaz hale geldi. Yaşanan bu üzücü doğa olayında tek teselli can kaybı yaşanmaması oldu. Lakin ev, ahır ve iş yerleri su altıda kalan vatandaşlar gözyaşlarına hakim olamadı..İHA