9. ULUSLARARASI ONKOLOJİ GÜNLERİ

Denizli’den Muş’a geliyorum.

Önce Çardak Havalimanı’na 70 km. Ardından İstanbul Havalimanı 580 km. İstanbul’dan Muş’a 1400 km. Toplam 2050 km; uçuş süresi 3 saat… Transfer bekleme ve ulaşımla birlikte toplam 11 saatlik yol aşıyorum.

Neden peki? Beni buraya getiren neydi? 9.Uluslararası Onkoloji Günleri’ne katılmak için…

9. Uluslararası “Yeşeren Bir Bitki” Onkoloji Günleri bu yıl; “Kadın Kanserleri ve Kanserler ile Mücadele” ana temasıyla Genç Birikim Derneği, Muş Alparslan Üniversitesi, ONKO-SEV ve Muş Belediyesi ev sahipliğinde, Dünya Sağlık Örgütü iş birliği ile 25-29 Mayıs 2022 tarihinde Muş Alparslan Üniversitesi Kongre Merkezi’nde düzenleniyor.

Muş’a bu sayede ilk kez geliyorum.

Gelmeden önce biraz tedirgindim, giden arkadaşlarımdan bilgi almış, referanslarıyla gelmeye karar vermiştim. Ve o gün geldi çattı; sabah 6.30’da başlayan yolculuğum 17.30’da otele yerleşmemle son buldu.

***

İstanbul Havalimanı’nda Muş uçağının giriş kapısında bekleyen yolcuları süzüyorum. Bir tane kadın saçsız, kel haliyle gözüme çarpıyor. Belli ki kemoterapi almış, saçlarını kaybetmiş.

Hemen yanına gidiyorum.

-Siz de mi Muş’a, Onkoloji Günleri’ne?

“Evet” diyor ve başlıyoruz konuşmaya Gülnihal Hocamla.

Kendisi anaokulunda masal anlatıcılığı yapıyor, yeni tedavi görüyor. Meme kanseri teşhisini alalı çok olmamış.

Hemen sorular başlıyor. 8 yıldır duymaya ve cevaplamaya alıştığım. Herkes bilgi almak istiyor bir önceki tecrübeli örnekten. Benim de zamanında araştırdığım gibi… Sohbet koyulaşıyor…

Bu arada yanımıza KANSEV Derneği Başkanı bir abla geliyor, kendini tanıtıyor. Isparta’dan 2 kişi olarak katılıyorlarmış, “gül festivali” olsa da, buraya gelmeyi tercih etmişler.

Uçağa biniyoruz. Muş Alparslan Havalimanı’nda bizi Genç Birikim Derneği Başkanı Salih Yüce ve ekibi karşılıyor. Otelimize ulaştıktan sonra eşyalarımızı bırakıp Gülnihal Hocamla etrafı keşfe çıkıyoruz.

Göletli parkı keşfedip, akşam yemeği yiyeceğimiz mekana ulaşmamız çok sürmüyor. Eyvan’da çeşit çeşit yemeklerle bizleri bir güzel ağırlıyorlar. Yemek esnasında yanıma İlke isminde Instagram’dan 10 Amazon hesabımızı ve biz yazarlarını takibe almış arkadaş oturuyor.

2015 te ilk memeca teşhisini almış, (şimdilerde 2. kez memeca tedavisi görmeye başlamış, saçları yeni çıkıyor.) Ve başlıyor anlatmaya: O dönemde başucu kitabımdı dediği 10 Amazon kitabımızdaki her öyküyü defalarca okuduğunu söylüyor. Psikoloğa bile gitmeden o dönemi atlattığını, sizlerin sayesinde atlattım o dönemimi, iyi ki varsınız diyerek gözyaşlarıyla sonlandırıyor konuşmasını.

***

Duygulanmasını ve beni de duygulandırmasını, anlatırken elimi tutmasını, sarılmasını hiç unutmayacağımı biliyorum. “Kaç insan duyabilir ki bu sözleri yaşamı boyunca?” diye mutlulukla, huzurla, gururla hayatımın unutulmayacak anılarında başköşeye oturtacağım bir sahne ve konuşma olarak hafızama kazıyorum. Otele beraber sohbet ederek yürüyoruz. Bizleri çok güzel bir organizasyon bekliyor, ilk gün için yeterince güzel geçti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Metin ERDOĞAN
Metin ERDOĞAN - 2 ay Önce

Bu başarılı etkinliğinizi kutluyor,kayın biraderimizin kızı İlke nin gözlerinden öpüyoruz.