ABD-İRAN GERİLİMİ VE EKONOMİ İLİŞKİSİ

ABD-İran Geriliminin uzun süreceği öngörülüyor. Bu süreçte zamana yayılan bir gerilimin potansiyel negatif ekonomik yansımaları beklenmesi doğal; özellikle petrol fiyatlarındaki etki bir çok ülkeyi ve üretken sektörü yakından ilgilendiriyor.

Orta Doğu'da gerilimin negatif etkileri sadece petrolle de sınırlı kalmaz. Bankacılık sektörü, turizm, sağlık, tarım vb birçok alanı etkileyecektir.

Diğer taraftan güvenli yatırımcı limanı olarak adlandırılan ALTIN. Gerilim sonrası gram altın 309 TL ye kadar tırmanmıştı. TRUMP’ın İranın balistik füze saldırısı sonrası gerilimi tırmandırmayan ılıman açıklamaları sonrası dolar kuru ile birlikte aşağı yönlü hareket etti ve 293 TL ye geriledi, zaten gerilim öncesi bu seviyelerde işlem görüyordu. Altın fiyatları gerilime göre gard alacaktır.

Fakat, Trump’ı frenleten temsilciler meclisi ne kadar önemli bir iş yaptıysa, İran’a da fren yaptıracak bir mekanizma lazım. Çünkü 15 balistik füze ile saldırdığı aynı bölgeye yine 8 balistik füze ile saldırı düzenledi. Hatta, Ukrayna havayollarına ait uçağın da İran tarafından gönderilen füzelerden biriyle yanlışlıkla vurulduğunun ortaya çıkması, İran’ın özür dilemesine rağmen kolay kolay kapanacağa benzemiyor. Ekonomisi oldukça kötü olmasına, ABD tarafından ek yaptırımlara da maruz kalması nedeniyle çok daha geriye gidecek olmasına rağmen İran ne yapmak istiyor? Henüz anlaşılabilmiş değil ama dibe doğru ilerliyor.

ABD, yakında seçim sathı mahalline gireceğinden artık TRUMP’ın seçim sempatikliği adına ne yapabileceğini tahmin etmek güç. Farklı kobaylar üzerinden algı yönetimleri gerçekleştirilebilir. İran ise, topyekün bir savaşa giremez, ekonomisi çok çok kötü durumda, Gerilla tipi casus manevralarla zarar verici faaliyetlere ve misillemelere imza atacaktır. Türkiye bu süreçte tarafsız kalmak istese de zorlanacaktır. Ama bu krizin bizim açımızdan fırsata dönüşmesi de olasıdır. Tarafların tavrının netleşmesini biraz daha bekleyip gördükten sonra fotoğraf netleşecektir. Bu arada süreci en korkuyla izleyen ülkelerin başında İsrail gelmektedir.

Yakın zamanda neler olabilir? İngiltere Almanya Fransa vb ülkeler ortak açıklamalar yaparak İran’ı uyarırlar. Rusya,Çin gibi ülkeler süreci yakından izler ve duruma göre ABD’nin aleyhinde açıklamalar yapmayı yeğlerler. İki ülke arasında siber saldırılar başlar, belki de başlamıştır. Ne olmasını istemeyiz? 3. Dünya Savaşı, Allah Korusun!

YORUM EKLE