AFERİN BİZLERE

Hafta sonunda futbol için o kadar güzel bir hava vardı ki demeyin gitsin.  Pazar günü hava güzel, şartlar futbol oynamak ve üstüne bastıra bastıra belirtelim izlemek için son derece uygun. Ama bu kadar güzelliğe hafta sonunda ülkenin dört bir yanından kötü haberlerde gelmedi değil.

Denizli Süper Amatör Ligi’nde Çal Belediyespor- Acıpayam Belediyespor ve Türkiye 2. Ligi’nde oynanan Gümüşhanespor-Ankaragücü karşılaşmasında gelişen olaylar bizi bir kez daha kendimizi sorgulamaya itti desek kesinlikle yanlış olmaz.

***

3-2 biten karşılaşmadan sonra Acıpayamspor’u taşıyan takım otobüsünün taşlanması ve camlarının kırılması hiç yakışmadı. Sporda en önemli unsurlardan bir tanesi olan kardeşlik, dostluk gibi temel öğeler bir anda unutuldu. Futbolseverlerimizin her türlü sonuca açık olması gerekir. Herhangi bir futbolcu kardeşimizin sağlığına zarar gelse bunun hesabını kim verebilir. Hangi anneye, babaya bunu açıklayabiliriz.

Amatör liglerde alışkınız böyle olaylara diyebilirsiniz. Ya 2. Lig’de zirve mücadelesi veren Gümüşhanesopr-Ankaragücü karşılaşmasında ki olaylara ne demek gerekir. Tribünler ağzına kadar dolu, herşey futbol için müsait ama gelin görün ki uslu duramadık.  Sadece bir hakem kararıyla içeriye giren Ankaragücü teknik heyetine sinirlenen taraftarlar sahaya koltuk parçaları ve su şişeleri atmaya başladı.

Ankara’dan karşılaşmayı izlemeye gelen Ankaragücü taraftarı da olaya müdahil olunca iki tribün arasında koltuklar, taşlar, su şişeleri atılmaya başlandı. Faturayı da kestiler hemen orda 19 yaralı… Bu olaylar Türkiye’nin Maliye Bakanı’nın önünde gerçekleşti. Nabi Ağbal herhalde karşılaşmaya gelirken farklı hayaller kurmuştu. Spora, sporcuya bu kadar destek verilmişken biraz daha sabırlı olsak daha iyi olmaz mıydı?

***

Geçen hafta da aynı senaryolar yaşandı. Sakarya deplasmanında 2-1 galip gelen Afyonspor’a yol üzerinde holiganlar saldırıda bulundu. Yıllarca futbol oynayan, tribünlerden gelen İbrahim Çelik ölümden döndü. O taş aracın camını parçalayıp tecrübeli oyuncunun başına geldiğinde aklından neler geçtiğini bilebilir miyiz?  Kötü düşünmek asla istemiyorum. İbrahim Çelik bugün aramızdan ayrılmış olsa çocuklarına ne gibi bir cevabımız olurdu. Ne diyebilirdik ki?

Tribünlerde omuz omuza olduğumuz, şiddetin son bulduğu günlere ulaşmak ümidiyle…

Saygılarımla

 

YORUM EKLE