AHİLİK HAFTASI VE DENİZLİ

Türk milletinin Anadolu’yu yurt edinmesinde, tüm insanlığa örnek olacak örf ve adetlerimizin oluşumun da büyük emekleri olan Ahi Teşkilatları’nın yüce önderlerini ve neferlerini rahmetle anıyorum. Mekanları cennet olsun. Ahilik Haftası bütün yurt çapında kutlu olsun.

Denizli'den bir Ahi Evran geçti. Denizli Ahilik geleneğinin en yoğun yaşandığı illerdendir. Ahi Evran Denizli'ye gelir. Sonra ayrılır ama Yeşilyuva'daki ve Denizli'deki dericiliğinin altında Ahi Evran var sanıyorum. Ahi Evran gider ama yetiştirdiği Ahi Sinan kalır Denizli'de. Mezarı Denizli'de Ahi Sinan Caddesi’nde bilinmez bir yerlerdedir.

Bir de Ahi Duman’dan bahsedilir. Ahilik kültürü eğitiminin izlerini meslek lisesinde, çıraklık eğitim merkezlerinde hala görebiliyoruz. Yamaklık, çıraklık, kalfalık ve ustalık... Çıraklık 3 yıl, 3 yıl kalfalık ve sonra ustanın icazeti ve tüm esnafın, nakiplerin onayı ile törenle ustalık belgesi. Kalfalık için bir tören, ustalık için bir tören...

3 yıl meslek ortaokulları vardı eskiden çıraklık yılları, sonra meslek lisesi eğitimi verilir kalfalık yılları ve liseyi bitirince staj sonrası verilen ustalık belgesi... Derin izler ahilik yıllarından. Biz bu güzel kültürü yitirdikçe geriliyoruz. Binlerce yıllık kültür günümüz şartlarına uyarlanabilir. Ahilik bilgisi, davranışı, terbiyesi yok oldukça usta yetişmez, icra dairelerine dosyalar sığmaz oldu.

Ne varsa eskilerde var. Denizli'nin tahmin ettiğinizden çok daha derin bir tarihi var. Bu yıl Ahilik Haftası ile ilgili Büyükşehir Belediyemizin çok güzel etkinlikleri var. Unutulmaya yüz tutmuş meslekleri, gelenekleri hatırlatan reyonlar yaşayan müze örneği oluşturacak. Denizli öylesine şanslı bir kenttir ki Kaleiçi’nin tarihi geçmişi ve ahilik geleneği bugün Kaleiçi’ni yaşayan müzeye çevirmiştir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Osman TAli
Osman TAli - 4 ay Önce

Tesekkur ediyorum öz vede cok guzel anlatim.
Ahilik haftasi hayirli olsun. Haci Bektas kutlamalarıda devam esiyor sanırım.
Bir maruzatim var. Canlarimiza dürüst esnafligi yalansız hilesiz hurdasız doğru, ahlakli, hakca ticareti verebilecekmiyiz?
Sevgiler saygilar