AİLE DANIŞMANI VE OYUN TERAPİSTİ

BAKIŞ AÇIMIZ VE YAŞANTIMIZ

Son aldığım eğitim, düşünceler, duygular ve davranışlar üzerineydi. Beni de bayağı etkiledi. Keşke dedim herkes - özellikle inatla "Bu böyle olmalıdır!" diyenler de benim duyduklarımı duysalardı.

Psikolojide kısaltılmış haline "BDT" deniyor. Yani, Bilişsel – Davranışçı Terapi. Yani "Olay olaydır onu iyi ya da kötü yapan şey senin düşüncendir."

Düşünceni değiştirdiğinde duyguların da değişir. Buna bağlı olarak davranışlarını da değiştirirsin. Bunu sürekli yaparsan alışkanlık haline gelir ve şu ana kadar kafana takıp da çözemediğin bir çok soruna BDT'den sonra "Vakit kaybıymış" diyebilirsin.

Enterasan geliyor değil mi? Fakat dünya üzerinde en çok kullanılan terapi tekniklerinden biri "BDT". Çocuktan yaşlıya; bireyselden çifte neredeyse her alanda uygulanabilen bu yönteme BA-YIL-DIM. Bu yüzden herkes faydalansın istiyorum.

***

Faydalanalım ki yaşam kalitemiz artsın. Fobilerimizden, anksiyetemizden, gelecek kaygımızdan, mutsuzluğumuzdan kurtulalım. Önce kendimizi iyileştirelim sonra da kalan zamanımızda çevremize bir faydamız dokunabilsin.

Uygulama konusuna gelince... Orası biraz önemli. BDT'yi anlatan birçok kaynak kitap olmakla beraber her kaynağın sağlam olmadığını unutmamak gerekiyor. Bunun yanında sağlam kaynak kitaplar edinmenin her zaman başarılı sonuçlar vermeyeceğini de bilmek önemli. Çünkü bir yaptırım söz konusu olmadıkça değişim için direnç göstermeye devam etme ihtimali yüksek.

***

O zaman BDT, ruh sağlığı alanında çalışmalar yapan uzmanlara verilen bir eğitim olduğuna göre en sağlam sonucu da ruh sağlığı alanında çalışan bir uzmandan yardım alarak ve aynı zamanda kaynak kitapları okumakla alabilirsiniz.

Depresyon, kaygı, öfkeyi kontrol edememe, saplantılı düşünceler ve takıntılı davranışlar, fobiler, travmalar, bağımlılık gibi konular başta olmak üzere birçok sorunda başarılı sonuçlar veren bu terapi yöntemiyle mutlaka tanışılması gerektiğini düşünüyorum.

Son olarak... İlla belirli bir problemin olması şart değil. Yaşam kalitenizi artıran, iyi şeyleri düşünebilmeye ve yapabilmeye zaman ayırabileceğiniz bir imkan da sağlıyor.

Bence şu sıralar çoğumuz buna ihtiyaç duyuyoruz.

Sevgiyle kalın...

YORUM EKLE