AJAX’IN YÜKSELİŞİNDEN ÇIKARACAĞIMIZ DERSLER…

Amsterdamsche Football Club Ajax… Daha çok bilinen isimleriyle AFC Ajax, Ajax Amsterdam ya da Ajax… 1900 yılında kurulan, Hollanda/Amsterdam merkezli köklü bir futbol kulübü. Maçlarını 52 bin 328 kişilik Johan Cruyff Arena'da oynuyor. Dünya futbolunda önemli bir yere sahip.

Ajax’ın son zamanlardaki yükselişi, dünya spor camiası tarafından da yakından takip ediliyor. Çeşitli analizlerle bu yükselişin perde arkası irdelenmeye çalışılıyor. Öyle ki, Ajax'ın Avrupa'daki beklenmeyen başarısı Türk futbolunun geleceğini tehdit eden boyutlara gelmiş durumda. Avrupa kupalarına hangi ülkenin kaç takımını göndereceği hususunda önem arz eden ‘UEFA Ülkeler Sıralaması'nda Türkiye 10’uncu, Hollanda ise 11’inci sırada bulunuyor. Ajax'ın yükselişini sürdürmesi halinde, bu tehdit daha da artmış olacak.

Gelelim Ajax’ın önlenemez yükselişi ve bundan Türk futbolunun çıkaracağı derslere. Ağlamakla bir yere varılmıyor. Sadece ağlamış oluyorsunuz. Ağlayana da emzik yok artık eskisi gibi. Onun için aklî ve mantıkî çıkarımlarla dersimizi çalışmaya ve almaya gayret göstereceğiz. Yazıyı futbol üzerine kurgulamış olsam da futboldan yola çıkarak her alana eşleyebilirsiniz.

ADIM ADIM AJAX…

Ajax, 21 yaş ortalamasıyla kurduğu takımla, çoğu kendi altyapısından 19-20 yaşındaki genç/yetenekli çocuklarla ve Avrupa’da kendine yer edinememiş 3 tane tecrübeli oyuncuyla Şampiyonlar Ligi’nde gruplarda Bayern Münih’i zorladı, gruptan çıktı. Önce Real Madrid’i, sonrasındaysa Juventus’u eledi ve Şampiyonlar Ligi’nde yarı finale kaldı.

Adam akıllı oynadı ve öyle böyle de elemedi. Hem Bayern Münih’e, hem Real Madrid’e, hem de Juventus’a top göstermedi. Kedi fare oyunuyla akıllıca topu kullandı.

Kadrosundan bu sene sonunda en az 5 oyuncu, her biri 70 milyon Euro üzeri bir paraya transfer yapar gözüyle bakılıyor. Yani buna göre bakarsak, Ajax’ın kasasına 350-400 milyon Euro girecek diyebiliriz.

Mesela, Barcelona; Ajax’ın orta sahasında oynayan 20 yaşındaki Frenkie de Jong’u 5 yıllığına kadrosuna kattığı açıkladı geçen ay. Hem de 75 milyon Euro bonservisle. Yani daha sezon bitmeden anlaşma yapıldı. Bu arada, Hollanda'nın Willem II kulübü 1 Euro'ya sattığı oyuncudan da tam 7.7 milyon euro kazandı. Zira, kulüp Jong'u Ajax'a satarken sözleşmeye bir sonraki satışının yüzde 10'unu Willem II alır maddesi ekletmişti. Kazan kazan ve kârlı bir satış…

BAŞARI, BAŞARISIZLIKLARIN GENEL TOPLAMIDIR. AKLINI KULLANIRSAN!

Şöyle bir durum daha var. Aynı Ajax 2017 senesinde Şampiyonlar Ligi 3. elemesinde Fransa’nın vasat takımlarından Nice’e elenmiş, gruplara bile kalamamıştı.


-Ajax’ın 2017 Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi maç sonuçları-

Başarısızlıkların genel toplamı başarıdır her zaman. Aklını kullanabilene tabii… Ağlamadan, sızlamadan, dilenmeden.

Ajax, Şampiyonlar Ligi’nde Nice takımına elendikten sonra UEFA’ya kaldı. UEFA maçlarında da Avrupa’nın vasat bile olmayan takımlarından Rosenborg’a elendiler.

Ajax’ın bu maçlardaki kadrolarına bir bakalım isterseniz…


-Elendikleri Nice maçındaki Ajax kadrosu-

-Yenildikleri Rosenborg maçındaki Ajax kadrosu-

AJAX’IN FUTBOL KODLARI…

Ajax’ın ilk 11’inden 6 oyuncu 19–21 yaşları arasında. Takımın en yaşlıları 32 yaşındaki Danimarkalı Lasse Schöne, 30 yaşındaki Sırp Dusan Tadic ve 28 yaşındaki Daley Blind… Bu durumu sırada görebiliriz Ajax için. Zaten kulübün en önemli özellikleri arasında genç yetenekleri yakalamak ve parlatmak geliyor. Ayrıca altyapı… Bu kısmı Türkiye futbolu için oturulup düşünülmesi gereken bir nokta… Bu kadronun ne zamana dek Ajax’ı götüreceği de merak ediliyor. Çünkü birçok futbolcunun Hollanda dışına gideceği düşünülüyor.


-Juventus ve Real Madrid’i eleyen, bununla yetinmeyip Bayern Münih’e kök söktüren efsane Ajax kadrosu-

Aslında son iki kadroya baktığımızda arasında çok az fark var. 7 oyuncu aynı. Araya 3-4 tane tecrübeli oyuncu aldılar.

Ve sonuç: Şampiyonlar Ligi’nde yarı final… Kupayı alırlarsa da şaşırmam. Takımın kuş tüyü hafifliğindeki pasları ve rahat oyun tarzı ile disiplini ve azmi bunu ortaya koyuyor zaten. Takım olmak nedir, seri ve sakin paslaşmak nedir, güzel futbol nedir? Bu soruların cevabını net bir şekilde ortaya koyan takımın adıdır Ajax…

NEREDEN NEREYE?

Peki, gelelim çıkaracağımız derslere… Nereden nereye gelindi ve Türk futbolu neden çoğu zaman sadece top sektirir (durağan) duruma geldi?

En önemli soru; Ajax futbol takımı, 1 senede nasıl bu duruma geldi?

Sabır ve tabii ki gençlerin bir sene daha aynı oyun düzeninde ezber yapmaması. En önemlisi de altyapının ne denli bir sermaye ve kâr olduğu gerçeğinin göz ardı edilmemesi. Altyapı öylesine büyük bir öz kaynak ki, devamlı petrol fışkıran bir yer altı kaynağı gibi. Bir kulübe yılda 600-700 milyon Euro kazandırabiliyor. Bu sistematik hamleler neticesinde sadece kulüp kazanmıyor, ülkesi de kazanıyor. Ajax’ın, 2019 yılında Hollanda ekonomisine en az 500-750 milyon Euro’luk bir girdi sağlaması bekleniyor.

AJAX’TAN FENERBAHÇE’YE VE TÜRK FUTBOLUNA…

Hatırlayalım, Ajax; 2015 sezonunda UEFA liginde Fenerbahçe ile eşleşmişti. Fenerbahçe, Ajax’ı sahasında 1-0 yenip, deplasmanda 0-0 berabere kalmıştı. Gruptan Fenerbahçe çıkarken, Ajax çıkamamıştı.


-2015 yılı UEFA Avrupa Ligi A Grubu-

Kadrolar üzerinden meseleyi irdelemeye devam edecek olursak, gelin hemen aşağıda Fenerbahçe’nin Ajax’ı yendiği maçın kadrosuna bir bakalım...

KULÜP (KURUM) KÜLTÜRÜ, EĞİTİM, LİYAKAT VS.

4 senede ne değişti? Ne değişti de Ajax adım adım tekrar dünyanın köklü takımlarına kök söktürmeye başladı? Ajax, 4 senede Şampiyonlar Ligi’nin, Avrupa’nın zirvesine gelirken; Fenerbahçe borçtan kurtulmak için taraftarına dönük kampanya düzenliyor. Neden?..

Her ne kadar Fenerbahçe, içinde bulunduğu sıkıntıyı taraftarına kadar sirayet ettirmiş olsa da, bu durum sadece Fenerbahçe için geçerli değil. Türkiye’deki bütün futbol kulüpleri için geçerli.

Unutmadan şunu da ekleyeyim. Ajax’ın CEO’su Edwin Van Der Sar, Sportif direktörü ise Marc Overmars’tır. İliklerine kadar takımlarını özümsemiş iki eski Ajax’lı…

Kulüp (kurum) kültürüne sahip olmak bambaşka bir şeydir. Eski iyi futbolcularından, yeni iyi idareciler çıkarabilme sanatıdır.

Netice olarak; kurum kültürüne sahip kişiler, altyapıya (öz kaynaklara) verilen önem, liyakat, iyi bir sistem, iyi bir organizasyon, sabır, eğitime ve insana verilen değer ile küllerinden yeniden doğan bir Ajax olabilirsiniz. 

Yukarıda saydığım başlıklara sahipseniz, sadaka toplamaktan kurtulur, imtina eder, alanınızda dünyanın zirvesine konabilirsiniz.

İster futbolda, ister herhangi başka bir alanda.

Denemesi bedava. Getirisi ise bolca…

YORUM EKLE