AK PARTİ; “DENİZLİ-AYDIN-İZMİR HATTINI” DENİZLİ KÖKENLİ ADAYLARA EMANET ETTİ

AK Parti 31 Mart 2019’daki seçim yarışana; Denizli’den Aydın’a kadar 3 ilde Denizlili ve Denizli kökenli belediye başkan adayları ile katılacak. Denizli ve İzmir Büyükşehir için iki iddialı Denizlili isimle yola çıkan AK Parti’nin Aydın için belirlediği son isim olan Mustafa Savaş’ın da kökeninin Denizli’ye dayandığı öğrenildi. Böylece AK Parti; “Denizli-Aydın-İzmir Hattını” Denizlili ve Denizli kökenli politikacılara emanet etmiş oldu. AK Parti Denizli, Aydın ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adaylarını son 7 hafta içinde açıkladı. Bu üç ilde ilk belli olan Başkan Adayı Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan oldu.

DENİZLİ-AYDIN-İZMİR “ZEYBEK HATTI”

Ancak siyasi kulislerde aday olacağı yayılan ilk aday ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci idi. Zeybekci isminin de İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmasının ardından gözler; Denizli-İzmir hattında açıklanmayan tek il Aydın’a çevrildi. AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş da Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak açıklanınca, Denizli’den İzmir’e doğru 3 önemli ilin AK Partili Başkan Adayları da sahne almış oldu. Peki, bu hattaki belediye başkan adaylarının ortak özelliği neydi? Üç adayın da Denizli ve Denizli kökenli isimler olmasıydı. Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Osman Zolan Denizli Tavaslı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci Denizli Tavaslı ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Savaş Denizli kökenli (Karakurt’tan Çine’ye göçen bir aile) olunca; 31 Mart akşamı Ege’nin 3 ilinde “Zeybek oynamak” da şiddetle elzem hale geliyor sanki..

TURİZMCİ İŞADAMLARI DA “YEŞİL PASAPORT” İSTİYOR

Hükümetin ihracatçıya yeşil pasaport uygulaması sonrası Denizlili 254 ihracatçının yeşil pasaport aldığı bildirilirken, Türkiye’ye döviz kazandıran turizmcilerin de “yeşil pasaport” talebinde bulunmaya hazırlandığı öğrenildi. Dünya genelinde 128 ülkeye vizesiz seyahat özgürlüğü sunan yeşil pasaport sahibi ihracatçı sayısı hızla artarken, bu rakamın Denizli’de 254’e çıktığı bildirildi. Denizli İhracatçılar Birliği DENİB Üyesi ihracatçıların dünyanın bir çok ülkesine kolayca seyahat imkanı bulması üzerine şimdi de ülkeye döviz kazandıran turizm faaliyeti içinde bulunan turizmci işadamlarının da, uluslararası fuar ve etkinliklere katılabilmek ve dış bağlantıları daha kolay kurabilmek için “yeşil pasaport hakkından” yararlanmak için harekete geçtiği belirtildi.

YEŞİL PASAPORTU İLK DİLLENDİREN TURİZMCİ; KARAMANLIOĞLU OLDU

Denizli ve Ankara’da turizm yatırımları bulunan ve Dünyanın dört bir yanındaki tüm uluslararası turizm fuarlarına katılarak Türkiye, Denizli ve Pamukkale’yi tanıtan gönüllü turizm elçisi Colossae Termal Otel sahibi Abdurrahman Karamanlıoğlu “ülkemize döviz kazandıran biz turizmcilere de yeşil pasaport verilmeli” önerisinde bulundu. Karamanlıoğlu, “Biz turizmciler de ihracatçılar gibi ülkemize yabancı ziyaretçi girdisi ve döviz sağlıyoruz. Binlerce yabancı turist bizim otellerimizde konaklıyor ve çok büyük oranlarda döviz bırakıyor. Biz ayrıca ülkemize daha çok turist çekebilmek ve turizm gelirini artırmak için dünyanın dört bir yanında uluslararası fuarlara katılıyor ve yabancı seyahat acentalarına ziyaretlerde bulunuyoruz. Bu açıdan biz turizmcilerin de birer ihracatçı gibi değerlendirilmesi ve ülkeye döviz girdisi sağlayan işadamları olarak görülmesi gerekmektedir. Kısacası ülkemize döviz kazandıran biz turizmcilere de yeşil pasaport verilmelidir” dedi.

İŞADAMI KATRANCI YEŞİL PASAPORT ALAN İLK İHRACATÇILARDAN BİRİ OLMUŞTU..

2017 yılında Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) üyesi 192 ihracatçı yeşil pasaport ile seyahat özgürlüğüne kavuşurken, 2018 yılında DENİB'in yeşil pasaport sahibi üye sayısında 62 ilave daha oldu ve bu sayı 254’e ulaştı. Uygulamanın başlaması ile Denizli’de ilk yeşil pasaport verilen isimlerden biri de Ozantekstil Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Katrancı olmuştu. Katrancı yeşil pasaportu;  24 Mart 2017 tarihinde toplu açılışlar için Denizli’ye gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden bizzat almıştı. Erdoğan ihracatçıya yeşil pasaport uygulamasını Denizli’de müjdelemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan “ihracatçıya yeşil pasaportla” ilgili ilk uygulamayı Denizli’de başlatmış ve İhracatçı İşadamı Katrancı ile birlikte Denizlili işadamları; Rıza Akça, Nevzat Özel, Hüseyin Erikoğlu, Mustafa Küçüker ve Mustafa Kemal Özdemir’e pasaportlarını törenle vermişti.

YORUM EKLE

banner187

banner186