AK PARTİ DENİZLİ’DE; “BEKLENTİ DEĞİŞİM VE SÜRPRİZLERE” GEBE

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım ile birlikte 34 ilçe belediye başkan adayını da açıkladı ve basına tanıttı. Bu arada İstanbul’da bazı önemli birkaç ilçe ise MHP adaylarına bırakıldı. Erdoğan İstanbul’daki mevcut ilçe belediye başkanlarından yüzde 60’ını değiştirdi, başkan adaylarından sadece 12’sine ise yeniden adaylık şansı verdi. Kısacası AK Parti, İstanbul’daki belediye başkan adayları tercihini kullanırken, yüzde 63’lük bir “yenileme” operasyonu yaptı.

İşte, bu örnekten yola çıktığımızda Denizli’de de 19 ilçe belediye başkan adayını isminden en az 12-13 tanesinin değiştirileceği ve 31 Mart 2019 yerel seçimine Denizli’de de çok sayıda yeni isimle gidilmesinin olasılık dahilinde olduğu öne sürüldü. Bu pratik gelişmelere bağlı olarak Denizli’de; AK Parti’nin içinde bir büyük ilçenin de (Pamukkale veya Merkezefendi) bulunduğu 2-3 ilçeyi MHP’ye bırakabileceği beklentisi de oldukça yüksek.

DENİZLİ’DE; FETHİ AKCAN VE MEHMET ALİ YILMAZ CUMHUR İTTİFAKI ADAYI MI?

CHP’nin ittifak gereği Denizli’yi (Büyükşehir dahil) İYİ Parti’ye bırakması, Cumhur İttifakı’nı Denizli’de de lokal bir şekilde uygulayacak olan ve Osman Zolan’a karşı Büyükşehir Başkan Adayı çıkarmama kararı alan MHP’nin de ilçeler bazında beklentilerini yükseltti. Büyükşehir Başkan Adayı Osman Zolan ismini erken bir tarihte açıklayan AK Parti’de bu görüşmeler ve ittifaklar nedeniyle 19 ilçenin başkan adayı isimlerinin 5 Ocak 2019 tarihine kaldığı belirtilirken, MHP’nin Denizli’de biri büyük (Pamukkale veya Merkezefendi), biri Çal ve bir diğer ilçe de olmak üzere en az 3 ilçeyi ittifakın adayı olarak istediği iddia edildi.

Bu ilçelerde ise; mevcut Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan ve MHP’nin Pamukkale İlçesi Başkan Aday Adayı Mehmet Ali Yılmaz isimlerinin ön planda olduğu öne sürüldü. Bu arada MHP Denizli İl Başkanı Cafer Birtürk’ün de iki büyük ilçeden birinde (Pamukkale veya Merkezefendi)  Cumhur İttifakı’nın MHP’den gelen Adayı olabileceği iddiaları da çokça konuşuluyor.

CHP, İYİ PARTİ’DEN PAMUKKALE VE MERKEZEFENDİ İÇİN JEST BEKLİYOR

CHP-İyi Parti İttifak anlaşması ile İyi Parti’ye bırakılan Denizli’de iki parti de aday belirleme görüşmelerini sürdürüyor. Denizli’de buna bağlı olarak “CHP destekli İyi Parti adayları” ile seçime gidilecek. Ancak Denizli’de yüzde 30’ların üzerinde oy oranına sahip CHP tabanının da gönlünün alınması gerekiyor. İşte bu nedenle ittifak ilkesi üzerine lokalde, yani Denizli’de de iki partinin kurmaylarının karşılıklı “jest hazırlıkları” içinde olduğu belirtiliyor. Peki, İyi Parti adayı Ümit Bahtiyar’ın CHP destekli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak ilan edildiği Denizli’de CHP “jest ve iyi niyet gösterisi” olarak istediği ilçeler hangileri? İddiaya göre Denizli CHP; Pamukkale ve Merkezefendi İlçe adaylarının CHP’nin adayları olmasını istiyor ve bunun dışında da en az 10 ilçede CHP başkan adayları ile seçime girilmesini talep ediyor.

İYİ PARTİ-CHP DENİZLİ GÖRÜŞMELERİNİN ARACISI; TEOMAN SANCAR VE YASİN ÖZTÜRK!

Denizli’de Avukat Ümit Bahtiyar’ın CHP destekli İli Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmasından sonra, Denizli’nin en büyük iki ilçesi Pamukkale ve Merkezefendi belediye başkan adaylarını isteyen CHP’de arabuluculuk konusunu, CHP’li vekil Teoman Sancar yürütüyor. Sık sık İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk’le buluşan Sancar, Denizli’de ittifakın başarılı olabilmesi ve büyükşehirin alınabilmesi için iki büyük ilçe (Pamukkale veya Merkezefendi)  ile CHP’nin güçlü olduğu 10 ilçede adayların CHP’den seçilmesi gerektiğini vurguladı.

YORUM EKLE

banner187

banner186