AL

Bugün biz futbolu çok sevenler ülkesi olarak yapamadıklarımızdan bahsetmek istiyorum. Geçen yazımda küçücükte olsa bahsetmiştim. Alpler'de Avusturya'ya bağlı bir köy ülke futbolunun tarihini değiştirmek üzere.  Martin Scherb ve öğrencileri başrolde, geride de zaten topu topuna 6 bin kişi kalıyor. Yanılmadınız, Avusturya 1. Ligi’nde 42 puanla zirvede yer alan Altach takımının 8 bin kişilik şirinde bir stadyumu var. Gelin görün ki köydeki 6 bin kişi yaşlı-genç, kadın-erkek hepsi maça gitseler, 2 bin kişilik boş tribünü daha kalıyor. 2 bin kişilik boş yeri doldurmak gibi bir amaçları da yok üstlerine düşenleri yeterince yapıyorlar. Ama son dönemde Cashpoint Arena’da şampiyonluk şarkıları da yükseliyor. Tek restoranlı, tek fırınlı, tek mağazalı bu köyde bir peri masalı yaşanıyor.

***

Ama geçen yıl çok yoruldular. Ligden düşme korkusu işi sağlama alınmasına sebep olmuş diye düşünebilirsiniz. Ama öyle bir şey inanın ki yok. Louis Ngwat-Mahop'un 2 dakika süren bir Bayern Münih kariyeri var. Daha fazlası da yok. Böyle bir takımdan bahsediyoruz. Bütün Avrupa’nın dikkatini çekmiş bu takım, ama bizim ülkemizde bundan haberdar olan kaç kişi var diye sormaya gitsek; parmaklarımızın sayısını geçmez diye düşünüyorum.

***

Ama biz Akhisarpor’la ilçe takımı diye gurur duyarız. Halbuki son Avrupa Şampiyonası’nda İngilizleri eleyen İzlanda kadar nüfusu vardır. Ama  sonuçta ilçe takımıdır.  Başka örneklerde verebiliriz bunlara, ama hangisi bize güzel bir hikaye bırakabilir. Benim köyümde futbolun esamesi okunmuyor. Sizlerin köyleri de öyle. 50 bin kişilik ilçe takımı Bölgesel Lige çıkınca davullar, zurnalar çalarız. Huyumuz kurusun. Ama 6 bin kişilik bir köy takımı eğer ki 15 maç daha dayanırsa ülkesini Avrupa Şampiyonlar Ligi’nde temsil edecek. 8 milyon nüfuslu Avusturya böyle hikayeler çıkartırken bizler ne için kavga ediyoruz ki?

***

Bugün nüfusu 1 Milyonu geçen Kocaeli, Muğla, Manisa, Sakarya, Denizli’nin futbolda ki durumu Avusturya’nın 6 bin kişilik Alp Dağları’nda ki ‘Altach Köyü’ kadar neden olamıyor.

Hafta sonunda maça gitmek için onların bir ton nedenleri var.  Otoyolun kenarında olan stadyumdan muhteşem bir dağ manzarası izlemek mümkünmüş. Neyse efendim sağlıklı günlerde görüşmek dileğiyle…

Saygılarımla

YORUM EKLE