ALKOL

Bir haber başlığı "Alkol Zamlandı Millet Kimyacı Oldu" ise arkasında iyi haberler yoktur. Yine alkol zehirlenmeleri, yine kaçak içki üretimi, yine ölümler gelir ardından. Bu sefer de aynen öyle oldu mutlaka.

Sahtekarlığı şirketler ustaca yaptıkları gibi, basit "akşamcılar" da yapıyor. İşte bu durumda alkol zehirlenmeleri ortaya çıkıyor ve devletin kazandığı parayı kendisi kazanmak isteyip işi büyütenler de oluyor bu arada ve "boğma rakılar" içenleri gerçekten de boğuyor yani zehirliyor.

"Alkol" dendiğinde halk arasında hemen tekelvari içecekler anlaşılsa da kimyasal olarak alkolün çeşitleri çoktur. Mamafih yakın takipte olduğumuz alkollerden "ispirto" yani metilalkol ile içki olarak kullanılan etilalkol en önemlileridir alkollerin.

20 gramdan fazlasının insanı öldürebildiği ve hatta daha azının da insana zarar verebildiği, insanı kör edebildiği alkol metilalkoldür, ispirtodur. Piyasada diğeri ile karışmasın diye ispirtolar renklendirilir. Mavi veya kırmızı renkler en bilinenidir.

Etilalkol sadece içecek olarak kullanılmaz. O aynı zamanda bir sanayi maddesidir. Çözücü olarak pek çok yerde kullanım bulur. Gıda sanayiinde olsun, boya sanayiinde veya kimya sanayiinde olsun çok yerde kullanılır. İçkiye kullanımları önlemek için genelde katkılıdır. O katkılı olanı alıp "rakı" yapanlar da zarar görebilir.

Kimyacılar alkolleri şöyle tanımlar: Karbon atomuna doğrudan doğruya -OH grubunun bağlı olduğu organik bileşenler...

İşin kimyasına hiç girmeden metilalkol ile etilalkolün arasındaki farkı anlatalım:

Rakı, konyak, likör, votka gibi yüksek alkollü içecekler damıtılmak zorundadır. Ancak bu şekilde alkol oranı yükseltilebiliyor.

Damıtma esnasında ve normal şartlarda sıcaklık 63,5 dereceye geldiğinde metilalkol (ispirto) uçmaya (buharlaşmaya) başlar. Onun buharlaşmasının bitmesini beklemek gerekir, şayet ispirto istenmiyorsa. Sıcaklık 78,4 dereceye geldiğinde etilalkol buharlaşır. Rakıda kullanılmak isteniyorsa işte bu alkolün kazanılması doğru olacaktır. Su 100 derecede buharlaşır.

Bu farkları bilmeyenler ve hassas sıcaklık ayarları yapamayanlar boğma rakı üretir ve akşamcıları zehirleyebilir.

İçki olarak alınan alkol kana karışır ve beyne de gider. Sinir sistemine etki eder ve sarhoş olunmasına neden olur. Kandaki alkol oranı 0,5 promil, sürücülerin ceza almadan erişebilecekleri üst sınırdır. Bu orana yaklaşık bir duble rakı, veya bir litre bira ile ulaşabilinir.

Alkolün etkisi bünyeden bünyeye farklılıklar göstereceğinden sürücülerin hiç alkol almamaları önerilir.

Bizim trafik ekiplerinin "promil" kavramını dahi bilmeyebilekleri düşünüldüğünde başınızın derde girmemesi için bu tavsiyeyi ciddiye almanız iyi olur.

Alkolü sarhoş olma amacıyla içenler zaten "tehlikeli" insanlardır. Trafikte de nasıl davranacakları hiç belli olmaz. Kendileri dışında da büyük felaketlere sebep olabilirler.

Önümüzde uzunca bir bayram tatili var. Yine yüzleri bulan insanlarımız yollarda ölümlerin en çirkinini sergileyeceklerdir. Sorumsuz sürücülere sarhoş sürücülerin de eklenmemesi arzumuzdur.

Şimdiden iyi bayramlar dileklerimle...

YORUM EKLE