ALTERNATİF TURİZMİN GÖZDESİ: LAVANTA BAHÇELERİ

Sıcakların iyice bastırdığı zamanları yaşıyoruz. Her yer susuzluk kaygılı söylemlerle çalkalanıyor. Oysa normal zamanda da bu sıcaklık beklenir. Zira meyveler olgunlaşacak sıcağa bağlı ürünler verimli hale gelecektir.

İçinden geçmekte olduğumuz süreçte insanı yakan, biraz bunaltan sıcakların getirdiği güzellikler de var. Bu mevsimde açan çiçekler gibi, tıbbi aromatik bitkiler olarak adlandırılan ürün grupları mesela. Kekik ve Adaçayı diyerek başlayan bu grup rezene, biberiye, karacaot, nane, kimyon ve hatta endüstriyel bitki olmakla beraber Anasona kadar bu listeyi uzatmak mümkündür.

Ama günümüzün en revaçta, en medyatik ve meşhur olan tıbbi aromatik bitkisi LAVANTA bir adım daha öndedir. Öyle ki sadece kokusu, renkli görüntüsü ve onun yağı kullanılarak elde edilen değişik ürünlerin dışında turizm için de bir potansiyel oluşturması dikkate değerdir.

Yurt dışında yaygın olarak Fransa da üretilen ama Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde de yetiştirilmekte olan bu bitkinin yabanisi sanıyorum KARABAŞ OTU’ dur. Konunun ilmi ve teknik kısmını bir tarafa bırakarak anlatmak gerekirse;  ülkemizde alternatif turizm içinde ciddi bir örnek olarak incelenen bu değer özellikle Isparta ili, Keçiborlu ilçesi Kuyucak köyü ile ülke turizmine katkı vermektedir.

Buradan hareketle ilimiz Denizli ve Burdur bölgesinde de yaygınlaşan Lavanta yetiştiriciliği başka bir sektörü de doğurmuştur. Bu sektörün adı LAVANTA BAHÇELERİ olarak tanımlanmalıdır.

Öyle ki; bir Lavanta bahçesi aynı zamanda, kamp alanı, yeme-içme mekânı, gezme-görme faaliyeti,  farklı kültürler tanıma ortamı ile kültürel- sanatsal farklılıklar yaşamaya da olanak veren yer olarak görülmektedir.

Lavanta yetiştiriciliği ilimizde yaygın olmamakla beraber 15 yıl kadar önce başladığı söylenmektedir. İlk denendiği yer Kekikte olduğu gibi Gözler bölgesidir. Kekik için başlayan çalışmalarla Adaçayı ve Lavanta da buralara dikilmiştir. Gözler bölgesinde o günden kalma bahçeler halen mevcuttur.  Ama Kekik iyi pazar bulduğu için diğerlerini saf dışı bırakarak ana geçim kaynağı haline gelmiştir.

Şimdi ise Denizli de Lavantanın yıldızı parlamakta çok yönlü olarak yaşamımıza girmektedir. “Lavanta Bahçeleri” sektörünün ilerleyişi, nerelerde olduğu, yapılması ve yapılmaması gerekenlere de değinmekte yarar var.

Lavanta, Kekik ve Adaçayının Denizli kırsalında birçok yerde dikimi yapılmaktadır. Kekik, ülke ve dünya piyasasında kendi yerini sağlamlaştırmış, adaçayı çok az miktarda olmakla beraber varlığını hissettirmektedir.

Popüler olan Lavantaya gelince; işin rengi biraz değişik. Bu bitki sadece endüstriyel amaçlı olmadığı (yağı çıkartılıp satılmanın dışında yan ürünleri, sabun, kolonya, gazoz, dondurma, şampuan vesaire eldesi) için turistik amaçlı bir çekim merkezi olmuştur. En büyük ve bana göre en gösterişlisi Acıpayam Alacain de bulunan Gündoğar Lavanta bahçesidir. Burada hem görsellik, hem yağ çıkartma ve hem de yan ürünlerin satışı yapılmakta ayrıca ziyaretçiler bu sıcak günlerde 1425 rakımlı yaylada keyifli zaman geçirip dinlenmektedir.

Diğer bahçeler ise Gözler ve çevresindedir. Burada en eski dikim sahası bulunmakla birlikte bahçeler turistik amaçlı olarak yeni-yeni dizayn edilmekte olduğu için çok revaçta değildir.

Bu iki nokta dışında Çal, Çameli, Güney, Tavas gibi ilçelerimizde de küçük ölçekli bahçeler bulunmaktadır.

Lavanta bahçelerini anlatması uzun zaman alır ama gidip görüp yaşaması daha doğrusu değerlisidir. Mevsimin bu sıcak günlerinde kendinize bir iyilik yapıp Lavanta bahçelerinin bulunduğu serin yaylalara atın kendinizi. Hiç pişman olmazsınız. Adı geçen bu bahçelerin olduğu yerlerde kahvaltı ve atıştırmalık yiyecekler bulmak mümkündür. Dileyenler önceden rezervasyon da yaptırabilir.

Kısaca yol bilgisi de paylaşmak gerekirse; Acıpayam Gündoğar Lavanta bahçesi Acıpayam ilçe merkezinden yaklaşık 12 km mesafede Alacain mevkiinde olup yolun 3 km’lik kısmı stabilize yol, gerisi asfalttır.

Gözler bölgesi Lavanta bahçeleri ise il merkezinden Pamukkale yolu takip edilerek hem Irlıganlı, hem Pamukkale-Kurtluca ve Karahayıt üzerinden gidilen yollar ile ulaşılır ve 40 km mesafedir.

Ulaşım zamanları mesafe olarak farklı olsa da zaman olarak hemen-hemen aynıdır.

YORUM EKLE

banner247

banner246