Cumhuriyet Halk Partisi Denizli Milletvekili, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Şeref Arpacı yaptığı yazılı açıklamayla Hazinenin borç stokunu ve batık kredilerdeki hızlı yükselişi gündeme getirdi.

CHP’li Arpacı açıklamasında Ekim ayında iç borç stoğunun 107 milyar lira artarak 3 triyona ulaştığını ifade ederek; “Hazinenin iç ve dış borçları ekim ayında bir önceki aya göre 207 milyar, geçen yılın sonuna göre ise 2,2 trilyon lira artarak ekim ayı sonunda 6,3 trilyon liraya kadar yükseldi. Ekim ayında iç borç stoku 107 milyar lira artarak 3 trilyon liraya ulaşırken, iç borcun vadesine kadar ödenmesi gereken faiz yükü ise 473 milyar liralık artışla 4,3 milyar lirayı buldu. Ekimde dış borç stoku ise dolar cinsinden bakıldığında 117,1 milyar dolarla yerinde sayarken, kur artışı nedeniyle TL karşılığında 100 milyar liralık artış yaşandı.

Batık kredilerinde arttığına dikkat çeken Arpacı; “Bankaların vadesinde tahsil edemediği için icra takibine aldığı krediler ise bir haftada 2,1 milyar lira artarak 175,6 milyar liraya kadar çıktı. Bu arada kredi stokuna oranı düşük olmakla birlikte son haftalarda batık kredilerde hızlı bir yükseliş dikkat çekiyor. Batık krediler son üç haftada 5,3 milyar lira arttı. Başta faiz oranları olmak üzere kredi koşullarında gidilen sıkılaşmanın batık kredi miktarını önümüzdeki aylarda da artırması bekleniyor. Bu arada bankalar batık kredilerin bir kısmını varlık yönetim şirketlerine sattığı için, banka bilançolarındaki batık kredi miktarı sistemdeki toplam batık kredi miktarını tam olarak göstermiyor” dedi.