ARTIK AK PARTİ DENİZLİ’DE DE SAĞLAM KULİS HABERLERİ VAR!

ÖRKİ’NİN GÜCÜ KADIN VE GENÇLİK KOLLARINDAN GELİYOR

Dün yazdık; “Başkan Örki; Belediye meclis üyeleri Soyfidan ve Sevgiyi Başkan Yardımcıları seçti.” Geçtiğimiz pazar ve pazartesi günleri ilk meclis toplantılarını yapan Pamukkale Belediyesi’nde başkan yardımcılığı yapacak isimlerden ikisi belirlendi. Belediye Başkanı Avni Örki, Ak Partili Meclis üyelerinden Ayhan Soyfidan ve Gamze Sevgi’yi başkan yardımcısı olarak görevlendirdi. Ayhan Soyfidan, daha önce Ak Parti’de gençlik kolları başkanlığı, 24. Dönem milletvekilliği adaylığı, il başkan yardımcılığı gibi parti içinde çeşitli görevler yaparken, Gamze Sevgi ise AK Parti yöneticiliği ve kadın kolları il başkan yardımcılığı görevlerini yürüttü.

Seçilen iki başkan yardımcısı çeşitli sivil toplu kuruluşları ve sosyal projelerde aktif görev bulundu. Ayhan Soyfidan ve Gamze Sevgi Denizli siyasi arenasının tanıdığı iki isim. Soyfidan; AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanlığı, il başkan yardımcılığı görevlerinin yanı sıra, büyükşehir ile birlikte kapatılan İl Özel İdaresi’nde 2-3 yıl üst üste yürütülen “Köyde Şenlik Var” projesi ile de tanınıyor. Sevgi ise üstlendiği; AK Parti İl Yönetim Kurulu üyeliği ve kadın kolları il başkan yardımcılığı görevlerinin yanı sıra Pamukkale Gest House Grand Sevgi Otel’in sahibi başarılı bir kadın turizmci olarak da biliniyor.. (Özetle; Başkan Örki aslında gücünü kadın ve gençlik kollarından alıyor, oluşturduğu ekibi de bunun ipuçlarını taşıyor)

MHP’SİZ PAMUKKALE BELEDİYESİ OLMAZ!

Belediye Meclisi’nde 21 “AK Parti-MHP Cumhur İttifakı” sandalyesine sahip Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki’nin 6 meclis üyesi MHP kontenjanından seçilen yani MHP’li meclis üyeleri. Örki’nin meclis üyelerinden 15’i AK Partili. 6’sı MHP’li ve 16 Meclis Üyesi ise muhalefet meclis üyesi. (Bu ittifakın içinde, CHP listesinde İyi Partili üyeler de var) “Ayrışma, geçişkenlik ve kayışlar” politikanın doğası gereği olasılık. Kısacası Pamukkale Belediyesi’nde bu gibi durumlar yaşanması halinde meclis çoğunluğu açısından riskler var. Kısacası Pamukkale Belediye Listesi’nin “kilit grubu” MHP, yani 6 MHP’li meclis üyesi.

MHP’Lİ BAŞKAN YARDIMCISIZ BELEDİYE DİKİŞ TUTMAZ..

Peki, Pamukkale Belediyesi’nde Cumhur İttifakı’nın MHP kanadı bir başkan yardımcılığı koltuğu istemedi mi? Bize gelen kulis haberlerine göre bu da düşünülmüş. Ve meclisin MHP’li 1 numaralı Meclis Üyesi Yusuf Garip’e Başkan Yardımcılığı teklif edilmiş. Ancak Garip bu teklifi kabul etmemiş. Ardından MHP’li Başkan Yardımcısı konusunda Süleyman Sırrı Kaya ismi ön plana çıkmış. (Ne de olsa Merkezefendi cephesinde Millet İttifakı Bileşenleri 2 CHP’li, 1’de İyi Partili Başkan Yardımcısı ile yola çıkmış durumda) Evet, MHP’nin Pamukkale Belediyesi’nde 1 Başkan Yardımcısı olacak gibi gözüküyor. Ama kim olacak henüz net değil. (İş biraz da il başkanı Birtürk’e bakıyor sanki)

***

BİR AYHAN BAŞKAN GİTTİ BİR AYHAN BAŞKAN GELDİ

Bu arada yine dün yazdık, diyoruz ve devam ediyoruz; İddiaya göre Ayhan Soyfidan Başkan Örki’nin AK Parti siyasi saflarından ve hatta öğrenciliği döneminden iyi bir arkadaşı. Denizli AK Parti teşkilatında da uzun yıllar birlikte çalışıp koşturdular. Soyfidan kuruluşundan bu yana bünyesinde olduğu ve her kademesinde görev yaptığı AK Parti çalışmaları (ve adanmışlığı) nedeniyle bu görevi sonuna kadar hak ediyor. Ama AK Parti içinden bazıları nedense; “Bir Ayhan gitti, bir Ayhan geldi!” demeden edemiyor. Nedense Denizli’nin AK Partili büyük iki belediyesi hiç Ayhan’sız olmuyor. Bir önceki dönem Merkezefendi’nin Başkan Yardımcısı Ayhan’ı (Ayhan Mazıoğlu’su) vardı. Şimdi de Pamukkale’nin Başkan Yardımcısı Ayhan’ı (Ayhan Soyfidan’ı) var.

***

ARTIK AK PARTİ DENİZLİ’DE DE SAĞLAM KULİS HABERLERİ VAR!

İddiaya göre Pamukkale Belediyesi’ndeki bu üst yönetim görevlendirmelerinde eski Bakan Dr. Sema Ramazanoğlu’nun da etkisi varmış, hatta bu etki siyaseten oldukça büyükmüş.. İlk Belediye Meclisi’ni geçtiğimiz Pazar günü toplayarak yeni döneme hızlı giren çiçeği burnunda Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki’nin başkan yardımcısı tercihlerinin AK Parti Denizli cephesinde nasıl karşılanacağı ise merakla beklenirken, bu gelişmelerin  “parti içi kulislerinde” dalgalanmalara yol açtığı da öne sürülüyor.

AK PARTİLİ BAŞKAN’DAN, AK PARTİLİ BAŞKANA BİR ENKAZ MI MİRAS KALDI?

Pamukkale Belediyesi’nin Kurucu Başkan Hüseyin Gürlesin döneminde ortaya çıkan toplam borcunun 300 Milyon lirayı geçtiği öne sürüldü. www.denizlihaber.com’un haberine göre Pamukkale Belediyesi’nde; “AK Partili eski Başkan, AK Parti’li yeni Başkana 300 milyon liralık bir borç yükü, hatta enkaz bıraktığı” iddia edildi. Mazbatasını alıp makam koltuğuna oturan Pamukkale’nin yeni Belediye Başkanı Avni Örki’nin bu büyük borç karşısında şaşırıp kaldığı öğrenildi. Yine Denizli Haber’in iddiasına göre Pamukkale Belediyesi’nin Nisan sonuna kadar ödemesi gereken 50 milyon lira borcu bulunuyor.

BAŞKAN DOĞAN’IN KURMAYLARI BELLİ OLDU; 2 CHP’Lİ 1 İYİ PARTİLİ YARDIMCI

Merkezefendi Belediye Meclisi, Şeniz Doğan başkanlığındaki ilk toplantısını gerçekleştirdi. Ve bu toplantıda 3 Başkan Yardımcısını seçti. Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, gerçekleştirilen meclis toplantısında belediye başkan yardımcılarını da açıkladı. Başkan Doğan’ın Başkan Yardımcıları Fatih Coşkun, Necdet Yılmaz ve Fatma Atıcı Bakcan oldu.

NECDET YILMAZ; ÇOK İYİ SEÇİM

Öte yandan Merkezefendi Belediye Meclisi yeni oluşan İYİ Parti ve MHP gruplarıyla birlikte 4 gruba çıktı. Merkezefendi Belediye Meclisi 13 CHP’li, 11 AK Partili, 9 İYİ Partili ve 4 MHP’li üyeden oluşurken, Başkan Doğan tarafından görevlendirilen 3 başkan yardımcısından 2’si CHP’li meclis üyeleri arasından, 1’i ise İyi Partili Meclis üyeleri arasından seçildi. Merkezefendi Belediye başkan yardımcıları arasında en iyi seçim ise CHP’li Necdet Yılmaz oldu. Denizli’de uzun yıllar SMMMO Başkanlığı görevini yürüten ve Muhasebeci ve Mali Müşavirlere olumlu bir kimlik kazandıran çalışmaları ile tanınan Yılmaz’la ilgili bu görevlendirme için, “Böylece, Merkezefendi Belediyesi’nin hesabı kitabı denk olacaktır” yorumu da yapıldı. 

***

Evet, yukarıda da belirttiğimiz gibi Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki büyük bir borç yükü ile başkanlık görevini devralırken,( bilemiyoruz ancak) Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan en azından muhasebe ve maliyeyi bilen bir başkan yardımcısı ile yola çıkmanın avantajlarını yaşayacaktır, demekten de kendimizi alamıyoruz.

YORUM EKLE