ARTİZ SANAT ATÖLYESİ DENİZLİ’DE!

Ülkemizin önemli oyunculuk merkezlerinden Artİz Sanat Atölyesi artık Denizli’de… Usta yönetmen Oğuz Yalçın tarafından 2015 yılında kurulan ve özellikle kamera oyunculuğu dalında 4 yıldır kesintisiz hizmet veren Artİz Atölye, bugüne kadar İzmir Alsancak’ta oyunculuk, film yapım-yönetimi, senaryo ve yazarlık atölyeleri ile faaliyet gösteriyordu. Son dönemlerde önemli projelere imza atan Atölye, yakında eğitime başlayacak olan Denizli şubesiyle hızlı büyümesini sürdürüyor.

ÜNLÜ OYUNCULAR GELİYOR

Atölyenin, yönetmen Oğuz Yalçın ile tanınmış oyuncular Mehtap Bayrı, Vural Buldu ve Deniz Özbay’dan oluşan eğitici kadrosu, kısa zaman içinde hizmete girecek olan Denizli şubesinin tanıtımını yapmak ve her yaştan oyuncu adayıyla bir söyleşi gerçekleştirmek üzere İlimize geliyor. Etkinlik 5 Ekim Cumartesi günü saat 14.30’da Denizli Lisesi Bahçesi’ndeki Pamukkale Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Söyleşide ayrıca, Oğuz Yalçın’ın yönetmenliğinde Artİz ekibi tarafından yakında Denizli’de çekilecek olan sinema filminin tanıtımı da gerçekleştirilecek. Yönetmen Yalçın’ın, Artİz Atölye iştirakiyle çektiği filmlerde oyuncu olarak kendi öğrencilerine öncelik vermek gibi bir özelliği bulunuyor. Oyunculuğa, sinemaya, tiyatroya ve sanata ilgi duyan herkesin katılabileceği söyleşi ücretsiz olacak.

DİZİLERİN ÜNLÜ YÖNETMENİ OĞUZ YALÇIN DENİZLİ’DE

Atölyenin kurucusu ve lideri Oğuz Yalçın; ulusal tv kanallarında yayınlanmış olan “Emret Komutanım”, “Şaban İle Şirin”, “Kaygısızlar”, “Mahallenin Muhtarları”, “Ana”, “Deniz Yıldızı”, "Öyle Bir Sevda ki" gibi yaklaşık 1000 bölüm tv dizisinin, “Deli Dumrul”, “Antep Fıstığı”, “Baba”, “DefinEcin” gibi birçok filmin yönetmenliğini, bir kısmının ortak yapımcılığını ve yazarlığını da yapmış, meslekte 33. yılını tamamlamış bir usta.

BİR YAZI İKİ ÖNERİ; ŞAİR EŞREF VE MERKEZ EFENDİ

Acıpayam’da “akıllı kavşak ve çevre düzenlemesi” çalışmaları nedeniyle bir süre önce meydandaki yerinden kaldırılan Şair Eşref Heykeli Denizli’de tartışma konusu oldu. DEHA Yirmi Gazetesi Yazarı Mimar Süleyman Boz’un “Karl Marx ve Şair Eşref; Trier ya da Acıpayam” başlığı ile ele aldığı Acıpayam’daki Şair Eşref Heykeli konulu yazısı ilçede ve Denizli’de gündemin ilk sırasına yerleşti. Öte yandan Acıpayam’da Trafik ve çevre düzenlemesi” çalışmaları nedeniyle meydandaki yerinden kaldırılan Şair Eşref Heykeli’nin meydandaki çalışmalar tamamlandıktan sonra yeniden yerine konulacağı da bildirildi.

LÜTFEN EŞREF’İN HEYKELİNİ YENİDEN DİKİN

Bir süredir Almanya’da bulunan Denizli Mimarlar Odası eski Başkanlarından Süleyman Boz son yazısında Acıpayam’daki Şair Eşref Heykeli’nin yerinden sökülmesi olayı ele aldı ve Belediye Başkanı Dr. Hulusi Şevkan’a seslenerek, “Lütfen; Eşref’in heykelini yeniden dikin” dedi. Süleyman Boz yazısında, “Ne olduysa, şimdiki AKP li başkan döneminde Şair Eşref heykeli kaldırıldı. Ilçe adeta renksiz, silik, tarihsiz bir kasabaya dönüştü . Hangi akla hizmetle o heykel kaldırılır, anlaşılır değil. Oysa başkan, iyi eğitimli, çalışkan, mantıklı biridir. Daha önce de yazdım; ‘Eşref’in heykelini yeniden dikin’ diye. Başkan duymadı sanırım. Acıpayamlılar da kulak kaşıdılar. Şimdi tekrar yazıyorum; Şair Eşref'in heykelini, daha büyüğünü lütfen Acıpayam’a dikin!.. Eşref o ilçenin tarihidir, hatırasıdır, sevgilisidir, iz bırakmıştır. Ilçe ile hemhal olmuştur. Belki de ilçe için yazdığı bir iki dizeye kızdınız.. Çok mu incitti?.. Padişaha yazan size de yazmış. Onur duymanız gerekir. Keşke Çal için de yazsaydı” dedi.

MERKEZEFENDİ İLÇESİNE DE BİR “MERKEZ EFENDİ HEYKELİ YAKIŞIR”

Süleyman Boz; “Haydi başkan Şevkan, görev sana düşüyor. Bu hayırlı işler için kimse sana engel olmaz. Olanları sen bize söyle” diye yazarken, aynı yazıda bir yandan da Merkezefendi’nin çiçeği burnunda CHP’li çalışkan kadın başkanı Şeniz Doğan’a da bir mesaj gönderiyordu. Boz, “Bu yazıdan ilham alan Merkezefendi Belediye Başkanı da belki de kolları sıvar, M.Efendi ile ilgili ilçesini bilgilendirir, donatır, broşürler, heykeller, kitaplar, posterler ile ilçe M.Efendi ile nefes almaya başlar. Çünkü şimdi baktığımızda M.Efendi’nin adından başka bir şey görünmüyor.. Belki İLÇENİN logosu bile M.Efendili olur!” dedi.

YAZI; “KÜLTÜR SANAT DOSTU” KADIN BAŞKANA MESAJ

Süleyman Boz aslında bu yazısı ile bir Ak Partili (CHP Geleneğinden gelen), diğeri CHP’li iki belediye başkanına önemli iki öneride bulundu. İki öneri de insan üstyapısının ihtiyaçlarının başında gelen ile ilgili “kültür, sanat ve edebiyatla” ilgili önerilerdi. Şair Eşref de Merkez Efendi de çağlarının ve kendi alanlarının dünya çapında iki önemli ismidir. Mimar Süleyman Boz Merkez Efendi’nin “kültür-sanat dostu” Kadın Başkanı Şeniz Doğan’a Merkezefendi’ye de bir “Merkez Efendi Heykeli yakışır” demeden geçemiyordu.

YORUM EKLE