15 yıl önce işlenen cinayetin 3 sanığı hakim karşısına çıktı

İzmir'de, 15 yıl önce oto alım satım işi yaparken ortadan kaybolan ve dosyası uzunca bir süre faili meçhul kaldıktan sonra geçen yıl iş arkadaşları tarafından öldürüldüğü belirlenen Orhan Karaoğlan (39) cinayetiyle ilgili açılan davanın ilk duruşması görüldü.

15 yıl önce işlenen cinayetin 3 sanığı hakim karşısına çıktı

İzmir'de oto alım satım işi ile uğraşan Orhan Karaoğlan, 15 yıl önce ortadan kayboldu. Denizli'de yaşayan ailesi kendisine ulaşamayınca, polise kayıp başvurusunda bulundu. Polisin her yerde aradığı Karaoğlan'ın izine ulaşılamadı. İzmir İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın'ın talimatıyla, Asayiş Şube Müdürlüğü’ne bağlı Kayıp Şahıslar Büro Amirliği bünyesinde, 2018 yılı başında kurulan özel ekip, kayıtlara kayıp şahıs olarak geçen Orhan Karaoğlan dosyasını raftan indirdi. Karaoğlan'ın o dönemde irtibatlı olduğu kişileri takip eden polis ekipleri, 40'ı aşkın kişinin ifadesine başvurdu. İki yıl boyunca yapılan çalışmanın ardından Karaoğlan'ın, ortağı S.O., personelleri M.Y. ve Y.A. tarafından, alacak-verecek meselesi nedeniyle çıkan tartışma sonucu bir otomobilde emniyet kemeriyle boğulduğu, üzerine alkol dökülerek yakılan cesedinin de Manisa'nın Salihli İlçesi’ndeki bir dere yatağına atıldığı tespit edildi. S.O.’nun başka bir suçtan dolayı cezaevinde olduğu belirlenirken, diğer şüphelilerden M.Y. Denizli'de, Y.A. ise İzmir'de operasyonla gözaltına alındı. Gözaltına alınan 3 şüpheli hakkında İzmir 6'ncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde, 'Tasarlayarak öldürme' suçundan dava açıldı. Geçtiğimiz günlerde görülen ilk duruşmaya, tutuklu sanıklar ve taraf avukatları katıldı. Duruşmada, S.O.'nun ifadesi, avukatına vekaletname veremediği ve savunmaya hazırlanamadığı için alınamadı.

“10-15 DAKİKA EMNİYET KEMERİYLE BOĞDU"

İfadesi alınan sanıklardan Y.A., üzerine atılı suçlamayı kabul etmediğini belirtip, "Orhan'ı S.O.öldürdü. Ben olay sırasında arabanın sol arka koltuğundaydım. M.Y. de benim yanımdaydı. Şoför koltuğunda oturan S.O., Salihli'de bir kavşağa girdiğimiz sırada, aniden fren yaptı. 'Sen misin bana yanlış yapan o... çocuğu' dedi. Orhan'a iki tokat attı. Daha sonra üstüne çıktı. Emniyet kemerini Orhan'ın boynuna dolayıp, sıkmaya başladı. M.Y. arkadan kemeri gevşetmeye çalıştı. Ben de S.O.’yu ikna edip vazgeçirmeye çalıştım. S.O. belinden bir tabanca çıkarıp, 'Siz karışmayın bu benim işim' diyerek bizi tehdit etti. 10-15 dakikada Orhan'ı boğarak öldürdükten sonra, arabadan indi. Orhan' dışarı çıkardı. Bagajı açıp bir bidon çıkardı ve içindeki sıvıyı Orhan'ın üzerine döktü. Kağıt parçasını tutuşturup atınca ceset birden alev aldı. Daha sonra, İzmir'e geldiğimizde 'Bunu kimseye söylemeyin, ona ne yaptıysam size de aynısını yaparım' diyerek tehdit etti. S.O.’nun Orhan'a borcu varmış, bunu sonradan öğrendim" dedi.

“BİZİ VE AİLEMİZİ TEHDİT ETTİ"

Diğer sanık M.Y. ise, "Olayı izlemekle yetindiğim için çok üzgün ve pişmanım. Olay günü S.O. ile Orhan'ın işlettikleri galeride alkol aldık. Buca'da bir ormanlık alana gittik. Arabada içmeye ve uyuşturucu kullanmaya devam ettik. Normal muhabbet ederken tuvalet ihtiyacımızı gidermek için Y.A. ile arabadan indik. Ormanda tuvaletimizi yaparken arabadan sesler gelmeye başladı. Koşarak arabaya geldiğimizde S.O.'nun emniyet kemerini Orhan'ın boğazına doladığını gördük. Şok halinde Orhan'ı kurtarmaya çalıştım. S.O. bir tabanca çıkarıp bize gösterdi ve tehdit etti. Olaydan sonra S.O.'nun tehditleriyle Salihli'ye gittik. Yolda benzinlikte durduk, S.O. elinde 1,5 litrelik kola şişesine benzer bir şişeyle geri geldi. Salihli'de bir dere kenarına gittik, S.O. cesedi koltuk altlarından tutarak arabadan dışarı çıkardı. Pet şişeyi alıp içindeki benzini cesedin üzerine döktü ve yaktı. İzmir'e Y.A. ile şok olmuş ve çok üzgün bir halde döndük. S.O. bizi ve ailemizi öldürmekle tehdit ettiği için kimseye bir şey söyleyemedik" dedi. Mahkeme heyeti, savunmaların alınmasının ardından duruşmayı erteledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER