15 yıl sonra ortaya çıkmıştı! Sanıklara istenen ceza belli oldu!

15 yıl önce oto alım satım işi yaparken ortadan kaybolan ve dosyası uzunca bir süre faili meçhul kaldıktan sonra geçen yıl iş arkadaşları tarafından öldürüldüğü belirlenen Denizlili Orhan Karaoğlan’ın cinayetiyle ilgili görülen davada esas hakkındaki mütalaasını hazırlayan savcı, katil zanlısı 3 sanığın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmalarını istedi.

15 yıl sonra ortaya çıkmıştı! Sanıklara istenen ceza belli oldu!

İzmir’de oto alım satım işi ile uğraşan Denizlili Orhan Karaoğlan (39), 15 yıl önce ortadan kayboldu. Denizli’de yaşayan ailesi kendisine ulaşamayınca, polise kayıp başvurusunda bulundu. Polisin her yerde aradığı Karaoğlan’ın izine ulaşılamayınca dosya rafa kaldırıldı. İzmir İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinde 2018 yılı başında kurulan özel ekip, kayıtlara kayıp şahıs olarak geçen Orhan Karaoğlan dosyasını raftan indirdi. Karaoğlan’ın o dönemde irtibatlı olduğu kişileri takip eden polis ekipleri, 40’ı aşkın kişinin ifadesine başvurdu. 2 yıl boyunca yapılan çalışmanın ardından Karaoğlan’ın, ortağı S.O. (45), personelleri M.Y. (48) ve Y.A. (44) tarafından, alacak verecek meselesi nedeniyle çıkan tartışma sonucu bir otomobilde emniyet kemeriyle boğulduğu, üzerine alkol dökülerek yakılan cesedinin de Manisa’nın Salihli İlçesi’ndeki bir dere yatağına atıldığı tespit edildi. Oğuz’un başka bir suçtan dolayı cezaevinde olduğu belirlenirken, diğer şüphelilerden M.Y. Denizli’de, Y.A. ise İzmir’de operasyonla gözaltına alındı. Gözaltına alınan 3 şüpheli hakkında İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, “Tasarlayarak öldürme” suçundan dava açıldı. Davanın son duruşmasında tutuklu sanıklardan Y.A. ve taraf avukatları salonda hazır bulunurken, diğer tutuklu sanıklar S.O. ve M.Y. ise Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

 “KAFAMA SİLAH DOĞRULTUP GERİ ÇEKİLMEMİ İSTEDİ”

Önceki savunmalarında düzeltme yapmak istediğini ifade eden tutuklu sanıklardan M.Y., tuvalet ihtiyacını gidermek için araçtan inip geri döndüğü esnada S.O.’nun Orhan Karaoğlan’ı emniyet kemeriyle boğmaya çalıştığını gördüğünü ifade ederek, “Orhan’ı kurtarmak için hamle yaptım. Y.A., kafama silah doğrultup geri çekilmemi istedi. Karışmamamı söyledi. ‘Yoksa kafana sıkarım’ diyerek beni tehdit etti. Geri çekilmek zorunda kaldım. Orhan hareketsiz kalınca S.O. ve Y.A. araçtan indiler. Tekrar bana silah doğrultup araca binip sürmemi istediler. Olayın korkusuyla panik halinde araca binip sürdüm” dedi.

“ANLAŞIP İFADE DEĞİŞTİRDİLER”

M.Y.’nin ifadesinin doğru olmadığını söyleyen tutuklu sanık Y.A. ise “M.Y.’nin kafasına silah doğrultup geri çekilmesini, olaya karışmamasını, aksi takdirde kafasına sıkacağımı söyleyerek tehdit etmedim. Olay daha önce anlattığım şekilde meydana gelmiştir. Duruşmadan sonra adliye nezaretindeyken M.Y., S.O.’ya ‘Bu iş nasıl olacak?’ diye sordu. S.O. da M.Y.’ye ‘Acil para gönder, avukat gönder, ben hallederim’ dedi. Daha sonra Kovid-19 nedeniyle M.Y. ile aynı koğuşta karantinadayken M.Y. bana nezarethanede S.O. ile aralarında geçen konuşmayla ilgili olarak ‘Salda’da tarlam var, ona vereceğim, sıkıntıdayım. Hanımı S.O. ile görüşmesi için cezaevine göndereceğim, ne istiyormuş öğreneceğim’ dedi. M.Y. ile S.O. arasında geçen bu konuşmalardan dolayı aralarında yaptıkları anlaşmaya göre M.Y.’nin mahkemeye dilekçe gönderdiğini ve önceki ifadesini değiştirdiğini düşünüyorum” diye konuştu.

28 yıl içtimalı cezası olduğunu söyleyen tutuklu sanık S.O. da “Diğer sanıklar içtimalı cezam olduğunu biliyorlar. Bu sebeple suçu sadece benim üzerime yıkmaya kalkıyorlar. M.Y.’nin beyanlarını kabul etmiyorum. M.Y. ile Y.A.’nın savunmaları çelişkilidir” dedi.

“OLAY TARİHİNDEN EN AZ BİR HAFTA ÖNCE MAKTULÜ ÖLDÜRMEYE KARAR VERDİLER”

Esas hakkındaki mütalaanın hazır olduğunu ifade eden duruşma savcısı, Orhan Karaoğlan ile sanıklar S.O., M.Y. ve Y.A.’nın birlikte bir galeride araç alım satım işi yaptıkları, işlerinin iyi gitmediği, aralarındaki anlaşmazlıklar nedeniyle sanıkların olay tarihinden en az bir hafta önce maktulü öldürmeye karar verdiklerini söyledi. Sanıkların, olay tarihinde sakin ve soğukkanlı hareket ederek yaptıkları plan gereği Orhan Karaoğlan’ı İzmir’in Buca İlçesi’nde bulunan ormanlık alana götürdüklerini ve araç içerisinde alkol aldıklarını ifade eden savcı, bu sırada S.O.’nun kemer veya ip ile Orhan Karaoğlan’ın boğazını sıktığını, M.Y. ve Y.A.’nın da Karaoğlan’ın ellerini ve kafasını tuttuklarını, hep birlikte maktulü boğarak öldürdüklerini ifade etti. Sanıkların, Karaoğlan’ın cesedini araçla Manisa’nın Salihli İlçesi’ndeki tenha bir yere götürüp benzin dökerek yaktıklarını, bu suretlere S.O., M.Y. ve Y.A.’nın ‘tasarlayarak öldürme’ suçunu işledikleri kanaatine varıldığını ifade eden savcı, sanıklar S.O., M.Y. ve Y.A.’nın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası cezalandırılmalarını istedi. Mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek, esasa ilişkin savunmalarını hazırlamaları için duruşmayı erteledi.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2021, 14:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER