Beyin pili ile şifa buldu

8 yıldır parkinson hastası olan ve artık ilaç tedavisinin sonuç vermediği 41 yaşındaki Süleyman Gör, Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde ameliyat oldu. Yaklaşık 2 yıl önce yapılan ameliyatla beyin pili takılan Gör, artık günlük işlerini tek başına yapabiliyor ve sosyal hayatını sürdürebiliyor.

Beyin pili ile şifa buldu

8 yıldır parkinson hastası olan 41 yaşındaki Süleyman Gör, ilaç tedavisinin de sonuçsuz kalmasıyla Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi’nde ameliyata alındı. Uyanık olarak yapılan operasyonda Gör’e, PAÜ Hastanesi Beyin Cerrahi Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Ümit Akın Dere tarafından beyin pili takıldı. Yaklaşık 2 yıl önce ameliyat olan Gör, artık günlük işlerini tek başına yapabiliyor ve sosyal hayatını sürdürebiliyor. Gör’ün sağlık durumu hakkında bilgiler paylaşan Dr. Dere; “İki yıl önce beyin pili ameliyatı uyguladığımız 41 yaşındaki Süleyman Gör bize başvurduğu zaman 8 yıllık parkinson hastası idi. Nöroloji bölümümüzce düzenli takip ve tedavileri yapılan hastamızın artık ilaç tedavisinden istenen yanıtların alınamaması neticesinde derin beyin stimülasyonu ameliyatı açısından bölümümüze yönlendirilmişti. Kliniğimizde yatırılarak tetkikleri hazırlanan hastamızın Nöroloji, Psikiyatri Ve Beyin Cerrahisi Bölümleri’nce multidisipliner olarak değerlendirilmesi sonrasında beyin pili ameliyatı için uygun bulundu. Hastamıza ameliyat sırasında uyanık olacağı, işlem ile eş zamanlı olarak nörolojik muayenesinin yapılacağı ve bu şekilde en doğru hedefin tespit edileceği anlatıldıktan sonra hastamıza beyin pili takılması işlemi uygulandı. İki yıldır düzenli olarak takip ve tedavisi devam eden hastamız, artık günlük işlerini tek başına yapabilmekte ve aktif olarak sosyal hayatını sürdürebilmektedir. Süleyman Bey gibi daha birçok hastamızın öncelikle Denizli’den olmak üzere Ege Bölgesi’nden ve ülkemizin birçok şehrinden hastanemize gelerek tedavi oluyor” dedi.

“Beyin pili tedavisi sıklıkla kullanılmaya başlandı”

Erken tanı ve tedavinin önemine de dikkat çeken Dr. Dere, beyin pili tedavisi hakkında da bilgiler paylaştı. Dr. Dere, şunları aktardı: “Derin beyin stimülasyonu ya da halk arasında bilinen adı ile ‘Beyin Pili’ tedavisi özellikle son 20 yıldır ülkemizde ve dünyada giderek artan bir sıklıkla kullanılmaya başlamıştır. Özellikle, ellerde titreme, hareketlerde yavaşlama, yürüme güçlüğü ile başlayan parkinson hastalığı tedavisinde kullanılan bu tedavi aynı zamanda vücutta istemsiz kasılmaların oluştuğu distoni hastalığı ya da ellerde daha sık olmak üzere baş ve vücutta titreme ile ortaya çıkan tremor hastalığının tedavisinde de uygulanmaktadır. Düşük komplikasyon riski ve kontrol edilebilir etkisi ile her geçen gün kullanımı artmaktadır. İlerleyen yıllarda daha birçok hareket bozukluğu, epilepsi ve psikiyatrik hastalıkların tedavisinde de kullanıma gireceği düşünülen bu yöntem ile hastaların şikayetlerinde etkin bir düzelme izlenirken ilaç bağımlılığı ve ilaçlara bağlı oluşan yan etkilerden kurtulma şansıyla beraber hem hasta için hem de hasta yakınları için hayat kalitelerinde belirgin bir artış görülmektedir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER