Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yalanlama

Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı, sosyal medyada yer alan Denizli T Tipi Ceza İnfaz Kurumu’ndaki bir tutuklunun, kanser hastası kızıyla görüştürülmediği iddialarının gerçek dışı olduğunu bildirdi.

Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yalanlama

Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, bazı sosyal medya hesaplarında, FETÖ'ye üyelik suçlamasıyla tutuklu bulunan A.K.'nin kanser hastası olan ve hastanede tedavi gören kızı Ayşe K. ile görüştürülmediği yönünde paylaşımlar yer aldığı belirtildi. Açıklamada, yapılan incelemede ne tutuklunun ne vekilinin ne de ailesinden bir kişinin görüşmeye ilişkin resmi başvurusunun bulunmadığının görüldüğü kaydedildi. Bunun üzerine cezaevinden sorumlu Cumhuriyet Savcısı’nın 2 Eylül'de tutuklu A.K. ile görüşerek kendisinin talep etmesi halinde özel izin verileceği hususunu hatırlattığının bildirildiği açıklamada, “Hatırlatmadan sonra vekillerince yapılan müracaat üzerine hastanede tedavi gören kızı ile görüşebilmesi için Cumhuriyet Başsavcılığımızca özel izin verilmiş ve 4 Eylül'de cezaevinden çıkartılarak kızıyla hastanede görüşmesi sağlanmıştır” ifadesi yer aldı.

BU TÜR PAYLAŞIMLARA İTİBAR EDİLMEMELİ

Özel izinden 6 gün sonra tutuklunun vekillerince hasta kızıyla görüşmesi için Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne müracaatta bulunulduğu belirtilen açıklamada, bu başvuruda 4 Eylül'deki görüşmeden bahsedilmediği vurgulandı. Açıklamada; 5275 sayılı İnfaz Kanunu'na göre bu gibi durumlarda verilecek özel iznin toplam 2 kez olabileceği, 2 görüşme arasında da bir ay geçmesi gerektiğinin kaydedildiği belirtildi. Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: “Mahkemece önceki görüşmeden haberdar olunmadığından ilgili kişiye özel izin kararı verildiği, bu kararın kanun maddesine aykırılığı sebebiyle Cumhuriyet Başsavcılığımızca itirazda bulunulduğu, aynı mahkemece bir aylık görüşme aralığı hususundaki kanun hükmünden dolayı önceki karar kaldırılarak itirazın kabul edildiği, bunun üzerine yine bir kısım Twitter hesaplarından bu husus çarpıtılarak paylaşımlarda bulunulduğu görülmüştür. Bu tür paylaşımlara itibar edilmemesi gerekmektedir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER