DENİZLİ'DE FETÖ'NÜN OKULLARINA YÖNELİK DAVADA KARAR!

Denizli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik soruşturma kapsamında kapatılan 13 özel okul ve bir bakımevinin yetkilileri ile bazı çalışanlarından oluşan 49 sanığın yargılandığı davada karar açıklandı.

DENİZLİ'DE FETÖ'NÜN OKULLARINA YÖNELİK DAVADA KARAR!

Denizli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik soruşturma kapsamında kapatılan 13 özel okul ve bir bakımevinin yetkilileri ile bazı çalışanlarından oluşan 49 sanığın yargılandığı davada karar açıklandı. Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki salonda yapılan duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları ve sanık yakınları katıldı. İddia makamının esas hakkında verdiği mütalaaya karşı son savunmalarını yapan sanıklar ve avukatları, suçlamaları kabul etmedi, beraat talebinde bulundu. İddia makamı, geçen duruşmada verdiği esas hakkındaki mütalaayı yineleyerek firari 9 sanığın dosyalarının ayrılmasını talep etti. 

35 SANIĞA HAPİS

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, 49 sanıktan 35'ine 1 yıl 6 ay 22 gün ile 9 yıl 4 ay 15 gün arasında değişen hapis cezaları verdi. Kapatılan okulların müdür ve yöneticisi olan R.A.Y. 9 yıl 4 ay 15 gün, U.C., B.G. ve İ.A.K. 8 yıl 9 ay, A.C. ve S.B. ise 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası aldı. Örgüt üyesi olmak suçundan 22 sanığa 7 yıl 6'şar ay hapis cezası veren mahkeme, ‘örgütün hiyerarşik yapısına dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçundan G.T., İ.İ., S.T.Y., İ.Y. ve İ.M.'ye 1 yıl 13'er ay hapis cezası verdi. Etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan Ş.K. ile Y.C.’ye ise 1 yıl 6 ay 22'şer gün hapis cezasına çarptırıldı.

10 SANIK TAHLİYE

Mahkeme heyeti, 5 sanığın beraatine, 10 sanığın ise tutuklu kaldıkları süreleri göz önünde bulundurarak tahliyelerine karar verdi. R.A.Y. ile B.G.'nin tutukluluk halinin devamına hükmetti. Mahkeme, yakalama kararı bulunan 9 sanığın dosyalarının ayrılması ve infazının beklenmesini kararlaştırdı.

49 SANIK HAKKINDA DAVA AÇILMIŞTI

Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, milli güvenliğe tehlike oluşturduğu tespit edilen FETÖ/PDY ile aidiyeti, iltisakı veya irtibatlı olduğu değerlendirilen kurum ve kuruluşlara yönelik başlatılan soruşturma kapsamında, Özel Serhat Eğitim AŞ ve Çağlar Özel Eğitim AŞ bünyesindeki kapatılan 13 okul ile bir bakımevinin sahibi, ortağı, yöneticisi, sorumlusu ve bazı çalışanlarından oluşan 21'i tutuklu, 19'u tutuksuz, 9'u firari 49 sanık hakkında "silahlı terör örgütüne üyelik" suçlamasıyla dava açılmıştı. (AA)

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2019, 09:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER