Denizli'de protestolar eşliğinde “kadın cinayeti davası”

Mahkemede kızı, kocası tarafından hunharca öldürülen acılı baba cinayeti anlattı. Adliye önünde ise kadın örgütleri pankart açarak protesto gösterisi yaptı.

Denizli'de protestolar eşliğinde “kadın cinayeti davası”

2019 yılı Ağustos ayında kocası tarafından sokak ortasında öldürülen Hafize Kurban'ın davasına devam edildi. Duruşma, 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülürken, Adliye önünde ise kadın örgütleri pankart açarak protesto gösterisi yaptı. Duruşmaya tutuklu katil zanlısı eski koca U.K. ile Hafize Kurban’ın aile üyeleri ile avukatlar katıldı. Ara karar verilen davada mahkeme heyeti, olay anına tanık olan Hafize Kurban’ın babası Mustafa Balık’ı dinledi. Olay gününün kızının nasıl öldürüldüğünü anlatan Balık, ifadesinde; “Salı günü saat 11.00 civarında U.K.’nin, kızımla oturduğu eve temizlik yapmak için gittiğimizde ev yerle bir şekilde darmadağınık haldeydi. U.K., belli bir süre sonra eve geldi. Biz birkaç sefer kendi evimize malzeme getirip götürdük. Hazırlık yaptığımız sırada evin 1 odasında yarım saat kadar U.K. ile kızım, konuştular. Kızım, U.K. ile dışarı çıkarak konuşmak istediklerini söyledi. Ben’de dışarıda kızımın yanına çıkacağımda; kızım ‘baba ben ailemi kurtarmak istiyorum karışma’ dedi. Kızım çocukları A.K.’yi kucağına alarak dışarı çıktı. U.K., çocuğu bırakmasını söylemiş ama kızım bırakmamış. Dışarı çıktıktan 5 dakika sonra bir çığlık duyduk. Kızımı kanlar içinde gördüm. Ambulans geldiğinde ise çok kan kaybetmişti. ‘Kurtarın beni, yaşamak istiyorum’ diye bağırmaya çalışıyordu. Torunlarım bu olaydan sonra psikolojik tedavi görmeye başladılar” dedi.

“ZAMANINDA BOŞANSALARDI BÖYLE OLMAZDI”

Anne Huriye Balık, verdiği ifadesinde; kızının bıçaklandığını torunundan öğrendiğini kaydederek, şunları söyledi: “Olay günü kızımın sesini duyduğumuzda torunum koşarak geldi ve bize ‘koş annemi ittirdi babam. Kan akıyor’ dedi. Koşup gittiğimde ise her yerinden kan akıyordu. Tampon yaptım. Ambulans geldi ve hastaneye kaldırıldı. Zamanında boşansalardı böyle olmazdı. Şimdi çocuklar ‘anneme sarılmak istiyorum’ diyor.”

“DAHA FAZLA CEZA ALMAMI İSTİYORLAR”

Duruşmada katil zanlısı U.K., önceki duruşmada verdiği ifadesini tekrar ettiğini belirtirken ve eski eşinin aile üyelerinin kendisinin daha fazla ceza alması için bu şekilde ifade verdiklerini öne sürdü. U.K.’nin avukatı ise Hafize Kurban’ın yakınlarının verdikleri ifadelerinin dosyada yer alan önceki ifadeleri ile karşılaştırılmalarını talep etti. Mahkeme heyeti verdiği ara karar ile duruşmanın 28 Şubat 2020’ye ertelenmesine karar verdi.

SANIK MÜEBBET HAPİS CEZASI İSTEMİYLE YARGILANIYOR

Görülen davada ise Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı, U.K., hakkında 'tasarlayarak eşini kasten öldürme', 'eşi karşı kasten yaralama' ve 'özel hayatın gizliliğini ihlal' ile 'kişisel verilerin kaydedilmesi’ suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle iddianame hazırladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER