Denizli'de trafikte kış önlemleri

Denizli’de kış mevsimi süresince trafik güvenliğinin sağlanması amacıyla ‘Kış Dönemi İl Trafik Güvenliği Toplantısı’ Vali Ali Fuat Atik başkanlığında yapıldı.

Denizli'de trafikte kış önlemleri

Denizli’de kış mevsimi süresince trafik güvenliğinin sağlanması, kazaların önlenmesi, vatandaşların huzur ve güven içinde seyahat edebilmeleri, can ve mal güvenliğinin korunması ve trafik akışının kesintisiz olarak sürdürülebilmesi amacıyla ‘Kış Dönemi İl Trafik Güvenliği Toplantısı’ yapıldı. Vali Ali Fuat Atik’in başkanlığında yapılan toplantıya; Denizli Büyükşehir Belediye Başkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Ali Aydın, Merkezefendi Kaymakamı Dr. Adem Uslu, Pamukkale Kaymakamı Uğur Bulut, İl Emniyet Müdürü Kenan Yıldız, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Veysel Yanık, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, Merkezefendi Belediye Başkan Yardımcısı Necdet Yılmaz, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı Trafik Şube Müdürlüğü görevlileri, Karayolları 27. Şube Şefi Muhammet Sait Arıduman ile diğer ilgili kurum müdürleri katıldı. Toplantıda; İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı trafik ekip amirlerince genel ve teknik bilgiler aktarıldı. Toplantıda Kamu kurumlara bir dizi görevler verildi.

İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ VE İL JANDARMA KOMUTANLIĞI'NIN GÖREVLERİ

1-Kötü hava şartları nedeniyle riskli bölgelerde 24 saat esasına göre ilave ekipler çıkararak karayolunun kapanmaması için özellikle TIR ve çekici türü araçları bekletip gerekli tedbirleri alacak.

2- Gizli buzlanma ve görüşün azaldığı sisli yol kesimlerinde Karayolu güvenli bir duruma gelene kadar tedbirleri devam ettirecek. Karayolunun kapanması durumunda ise trafik akımının alternatif güzergahlara yönlendirilmesini sağlayacak.

3- Ayrıca vatandaşlara yol hakkında bilgi verilecek.

4- Trafik ekipleri 24 saat esasına göre ilave ekipler çıkararak gerekli tedbirler alınacak.

5- Birden fazla ilin sorumluluğunda olan karayolu güzergâh ve geçitlerinde; yoğun kar yağışı, buzlanma, çığ ve heyelan gibi durumlarda, iller arasında koordinasyon kurularak taşıtlar uygun yerlerde bekletilecek, bu süre içerisinde otobüs ve minibüslerin terminallerden çıkış yapmalarına izin verilmeyecek.

6- Karayollarında olumsuzlukların yaşandığı yol kesimlerine gelmeden önce, taşıt sürücüleri durdurularak, megafonla veya led ekranlı panel cihazı bulunan ekip otolarıyla; görüş mesafesinin azaldığı, takip mesafesini artırmaları, şerit izleme kurallarına uymaları, sis farlarını kullanmaları, tavaş ve dikkatli seyretmeleri, gündüzleri de yakını gösteren ışıklarını yakmaları hususlarında uyarılacak.

7- Trafik kazalarına neden olan: Ağır taşıtlarda yüklerinin kayması, yolda sürgün oluşması, yol yüzeyinde oluşan açık ve gizli buzlanma olan bölgeler, hava sıcaklığının ani düşmesi sonucunda rüzgarların etkisiyle oluşabilecek, ‘Erken ve gizli buzlanma’ riskinin yüksek olduğu kesimler, önceden tespit edilip Karayolları görevlileri ile birlikte tedbir alınacak.

8- Sürücüler buzlanma, yoğun yağış, tipi gibi görüş mesafesinin azaldığı ve kaza riskinin yoğunlaştığı kesimlere gelmeden önce hava, yol ve çevresi hakkında bilgilendirilecek, zincir taktırılarak, gerekiyorsa taşıtların trafik ekibi öncülüğünde seyretmelerine izin verilecek.

9- Lastiklerin mevsim koşullarına uygunluğuna yönelik yapılan denetimlerde trafik birimlerimizde bulunan (Lastik Diş Derinliği Ölçer) aparatlarının kullanılması sağlanacak.

10- Şehirlerarası karayollarında yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçlara, her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanma zorunluluğu uygulanacak.

11- İl sınırları içerisinde, ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ‘Kış Lastiği’ uygulaması yapılıp, yapılmayacağı Valiliklerce belirlenip, alınan tedbirler konusunda kamuoyu bilgilendirilecek.

12- Karayolu üzerindeki dinlenme tesisleri ile koordinasyon kurularak sürücülerin; hava, yol ve trafik şartları konusunda bilgilendirilmesi sağlanacak.

13- “Yaşam İçin Kısa Bir Mola” sloganıyla oluşturulan ‘Yaşam Tünelleri’nin çok ağır kış koşulları istisna olmak üzere aktif olarak kullanılmasına devam edilecek, bu alanlarda kış mevsimi dolayısıyla yaşanacak olumsuzlukların trafik güvenliğine etkileri ile alınması gereken tedbirler konusunda da bilgilendirme yapılacak.

14- Denetim amacıyla durdurulan kamyon, tanker, römork ve ayrı römorklar için arka koruma çerçevesi, lastik, yansıtıcı malzeme, takograf, ışık donanımı vb. gibi teknik kontrollerin yapılması sağlanacak.

15- Terminallerde giriş ve çıkış yapan bütün otobüslerin takograf, yetki belgesi, zorunlu mali sorumluluk sigortası, fenni muayenesi ile şoförlerin sürücü belgesi ve alkollü olup olmadıkları kontrol edilecek.

16- Otobüslerde sürücü, yardımcı personel ve yolcuların emniyet kemeri kullanımına yönelik denetim ve bilgilendirme faaliyetleri yoğunlaştırılacak, şoför ve yolcuların emniyet kemeri takma zorunluluğunun anons edilerek hatırlatılması ve farkındalık oluşturulması sağlanacak.

DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NİN GÖREVLERİ

1-Belediyeler kar yağışı ve kürüme sırasında, cadde ve sokakların kaldırım kenarlarına sürülen karların kısa zamanda alınmasını sağlayacak.

2- Yerleşim yeri dışındaki karayollarında mahsur kalan sürücü ve yolcuların mağduriyet yaşamamaları amacıyla, yerel yönetimlerce imkânlar dâhilinde her türlü yardımın ulaştırılması, gerektiğinde kamu kurum ve kuruluşlarımıza ait tesislerden istifade etmeleri sağlanacak.

3- Belediyelerin kar yağışı ve kürüme sırasında, cadde ve sokakların kaldırım kenarlarına sürülen karların kısa zamanda alınması sağlanacak.

4- Gündüz hava sıcaklığının artması nedeniyle eriyen karların yol yüzeyinde kalması ve akşam saatlerinde buzlanmaya dönüşerek, karayolu güvenliğini olumsuz etkilemesi önlenecek.

5- Özellikle kötü hava/yol koşullarında Hastane, Okul, Kamu Kurumlarının bulundukları güzergahlar ile Ankara, Antalya ve İzmir İlleri ana yollarını açık bulunduracaklar.

6- Toplu taşım araçlarına talep artacağından Otobüs, Sefer ve saatlerinde ayarlama yapacaklar.

7- Hedef cadde ve sokaklarda "Tuz Varili" uygulaması yapılacak,  bu konu ile ilgili muhtarlarımız ve çevre esnafı bilgilendirilerek tuz uygulaması tedbirinin sürdürülebilir olması sağlanacak.

8-Tuzlama ve küreme işlemleri trafiğin yoğun olduğu saatler dışında yapılarak, karayolunun ulaşıma hazır hale getirilmesi sağlanacak.

KARAYOLLARI 27. ŞUBE ŞEFLİĞİ

1- İlimizde kış mevsimi süresinde karayollarında önceki yıllarda kar yağışı veya buzlanma gibi trafik akışını olumsuz etkileyen yol kesimlerinde, ekiplerini hazır vaziyette bekletecek.

2- Buzlanma nedeniyle meydana gelen yol kesimlerinde gerekli tuzlama yapmak üzere stoklarını yeterli düzeyde tutacak.

3- Arıza, trafik kazası, hava muhalefeti gibi nedenlerle trafik akışının sağlanamadığı durumlarda yolun tamamen trafiğe kapanmaması için gerekli tedbirler ivedilikle alınacak, acil müdahale araçlarının ulaşımı için emniyet şeritleri ile banketlerin açık tutulması sağlanacak.

4- Karayolları ekiplerinin trafik zabıtası ile iş birliği içerisinde çalışması amacıyla gerekli tedbirler alınacak, trafik kazalarına ve karayolundaki olumsuzluklara birlikte müdahale edilmesi için ekiplerini uygun yerlerde bulunduracak.

5- Banketlerde biriken karların gündüz hava sıcaklığının artması nedeniyle erimesi nedeniyle yol yüzeyinde kalması ve akşam saatlerinde buzlanmaya dönüşerek, karayolu güvenliğini olumsuz etkilememesi için gereken tedbirler alınacak.

6- Kar yağışı başlamadan önce sorumluluk alanlarında bulunan karayollarındaki trafik işaretlerini kontrol edip, eksik işaretlerin tamamlanmasını ve yoğun kar yağışının meydana geldiği yol kesimlerinde ‘Kar Çubukları’ dikilmesini sağlayacak.

7- Kış mevsimi süresince gizli buzlanmalara karşı sorumluluk alanlarını kontrol edip, yol kullanıcıları bilgilendirmek üzere gerekli uyarı işaretlemelerini ivedilikle yapacak.

İL AFET VE ACİL YARDIM MÜDÜRLÜĞÜ'NÜN GÖREVLERİ

Denizli’de kış ayları süresinde karayollarında meydana gelebilecek trafik kazaları, çığ düşmesi ve herhangi bir nedenden dolayı mahsur kalan vatandaşlarımızın kurtarma faaliyetlerine katılmak üzere görevli ekiplerini hazır bulundurulacak.

METEOROLOJİ MÜDÜRLÜĞÜ'NÜN GÖREVLERİ

Günlük Hava Tahmin Raporlarının vakit kaybetmeksizin ilgili kurum ve kuruluşlara iletilmesini sağlayacak. Görevli kurumlarımızda tahmini hava raporlarına göre gerekli hazırlarını yapacaklar.

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ'NÜN GÖREVLERİ

1-Denizli’de kış ayları süresince karayollarında meydana gelebilecek trafik kazaları ve yaşanabilecek çığ düşmesi, yolda mahsur kalma olaylarında ilk ve acil yardım hizmetlerinin sağlanması amacıyla hastanelerde, sağlık ocaklarında ve 112 Acil Servis hizmetlerinde gerekli tüm tedbirlerin alınmasını sağlayacak.

2- Ayrıca 112 Acil Servis hizmetlerinde kullanılmakta olan araçların kış şartları göz önünde bulundurularak (zincir, kış lastiği, çekme halatı, takoz gibi) araçlar kış şartlarına göre hazır edilecek.

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ'NÜN GÖREVLERİ

1- Denizli’de olumsuz hava koşulları nedeniyle okul çevrelerindeki yolların yaya trafiğini olumsuz etkilemesi durumunda ilgili tüm kurumlar bilgilendirilecek.

2- Olumsuz hava koşulları nedeniyle yolların kapanması durumunda ise taşımalı   sistemdeki öğrencilerin mağdur olmamaları için Kaymakamlıklar ve Belediye Başkanlıkları ile birlikte gereken tüm tedbirlerin alınması için gerekli bilgilendirmeleri yapacak.

ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ'NÜN GÖREVLERİ

Orman yollarının açık tutulması için sorumluluk alanlarında bulunan yolların kontrolünü yapıp, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Karayolları 27.Şube Şefliği ve İlçe Belediyelerimiz ile gerekli koordinasyon kurulmak suretiyle tedbirlerin alınmasını sağlayacak.

ŞOFÖRLER VE OTOMOBİLCİLER ODASI BAŞKANLIĞI’NIN GÖREVLERİ

1- Meydana gelebilecek trafik kazaları, araçların yolda kalması nedeniyle kapanan yolların trafiğe açılması ve kurtarma çalışmalarına yardımcı olmak amacıyla araçların çekim işlemlerini gerçekleştirmek için tatil günleri dahil 24 saat esasına göre çekici bulundurup, ilgili kurumların veya trafik yol kullanıcılarının taleplerini yerine getirecek.

2- Şehir İçi ve Şehirler arasında yük ve yolcu taşımacılığı yapan üyelerine 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında kullanımı zorunlu olan ‘Kış Lastiği’ uygulaması ile ilgili gerekli bilgilendirmeyi yapacak.

SERVİSÇİLER ODASI BAŞKANLIĞI’NIN GÖREVLERİ

Öğrenci ve Fabrika servis araçlarının kış şartlarına uygunluğu ile ilgili gerekli  tedbirleri alacak. Ayrıca üyelerine kış mevsiminde güvenli araç kullanımı ile ilgili eğitimlerin verilmesini sağlayacak.

İLÇE KAYMAKAMLIKLARI’NIN GÖREVLERİ

Kaymakamlıklar, ilçe sorumluluk bölgelerinde kış tedbirlerinin planlanmasını yapıp, ilçe merkezindeki kurum ve kuruluşlar ve İl AFAD Müdürlüğü ile irtibatta bulunup, ihtiyaçların öncelik sıralamasının planlanması ve teminini sağlayacaklar. Ayrıca; kış döneminde yolların kapanması durumunda vatandaşlarımızın acil ve zorunlu ihtiyacı olan barınma, yiyecek, sağlık gibi ihtiyaçların sağlanması için gereken tedbirleri ivedilikle alacaklar.

İLÇE BELEDİYE BAŞKANLIKLARI’NIN GÖREVLERİ

Denizli’yi diğer illere bağlayan karayollarında ve ilçe merkezlerinde kış ayları süresinde yaşanacak olumsuz durumlarda Belediye Başkanlıkları’na ait makine, araç gereçler ve teknik personelin hazır bulunmasını sağlanacak, ayrıca yolların kapanması durumunda vatandaşlarımızın acil ve zorunlu ihtiyaçlarını sağlamada Kaymakamlıklarla birlikte hareket edecek. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER