Denizli’de doktora şiddet iddiası

Denizli Devlet Hastanesi Üroloji Hastalıkları Uzmanı Doktor Hüseyin Alim’in görevi esnasında darp edildiği ileri sürüldü.

Denizli Devlet Hastanesi’nde ‘Üroloji Hastalıkları Uzmanı’ olarak görev yapan Uzman Dr. Hüseyin Alim’in görevi esnasında darp edildiği ileri sürüldü.

Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Rıza Hakan Erbay, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Başkan Erbay, açıklamasında şunları aktardı: “Heyet polikliniği sırasında bekleyen bir hasta tarafından darp edilmiş maalesef, bunun için fevkalade üzgünüz. Buna yönelik muhakkak tutanaklar tutulmuş, adlı işlemler yapılmış olduğunu düşünüyoruz. Görevi başındaki bir sağlık çalışanına yapılan böyle bir saldırıyı her zaman en ağır şekilde kınamak ve cezasını vermek gerekir. Biz duyarlı bir şekilde bu konunun takipçisi olacağız ama bazen acı bir şekilde görüyoruz ki yüksek miktarda fiziksel darp bile olsa ki sözlü şiddette şiddete girer. Görevi başında sağlık dağıtmaya çalışan bir sağlık çalışanının en ağır şekilde cezalandırılması gerekir. Aslında bu bir insanlık suçudur. Her zaman söylediğim gibi savaş esnasında bile sağlıkçılara saldırılmama konusunda uluslararası kurallar vardır ve savaş suçudur, aslında en ağır suçlardan biridir. Çünkü hekimin daha sonra bakabileceği birçok insanın da sağlık hakkı aslında gasp edilmiş oluyor. Bizim burada beklentimiz olayın adli makamlarca ciddiye alınması. Bu gibi vakalarda şahıslar ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılıyor, bunu görmek bizi çok incitiyor. Ben bunu Tabip Odası Başkanı ve hekimlerin temsilcisi olarak söylüyorum; siyasi mekanizmadan biran önce şiddet yasasının etkili bir şekilde geçirilmesini istiyoruz. Bu konuda geçtiğimiz yıl bir şiddet yasası çıktığı yönünde haberler oldu. Ancak bu Türk Ceza Yasası’yla ilişkilendirilmediği için maalesef etkili olmadı. Gerçek, adil ve acil bir çözüm istiyoruz. Siyaset, meclis ve adli makamlar gerekeni yapmalı.”

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2021, 17:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER