Denizli’de kaçak sakatat operasyonu!

Denizli'nin Pamukkale ilçesinde, çevre sakinlerinin kökü kokudan rahatsız olup şikayetçi olması üzerine eskiden besihane olarak kullanılan binada kaçak olarak hayvan sakatatlarının işlendiği belirlendi. Zabıta ekiplerinin kokudan girmekte zorlandığı, her tarafını kurtların sardığı hijyen koşullarından uzak tesiste, yabancı uyruklu kaçak işçi çalıştırıldığı da tespit edildi. İşletmecisine 20 bin lira para cezası kesilen tesisin, temizlenip, ilaçlandıktan sonra mühürleneceği bildirildi.

Denizli’de kaçak sakatat operasyonu!

Goncalı Mahallesi'ndeki, daha önce besihane olarak kullanılan bir tesisten kötü kokuların yayıldığı ihbarı üzerine Pamukkale Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, bugün öğle saatlerinde denetim yaptı.

Zabıta ekipleri, eski besihanenin hayvan sakatatlarının işlendiği tesise dönüştürüldüğünü belirledi.

Hijyen koşullarının hiçe sayıldığı, kötü koku nedeniyle içeri girilmesinde bile zorlanılan tesis, zabıta ekiplerini de şaşırttı.

Burunlarını kapatarak içeri girebilen görevliler, tesisin sadece içi değil, bahçesinde de şoke edici manzarayla karşılaştı.

Büyükbaş hayvanlara ait sakatların işçiler tarafından sağlıksız bir ortamda ayıklanıp çorbacılara ve lokantalara satıldığı sanılırken, etraftaki kurtlar ve bahçedeki çürümüş sakatat parçaları dikkati çekti.

Bahçedeki bir kamyonun içinde ise tonlarca ağırlıkta büyükbaş hayvan bacağı bulundu.

Hayvan sakatatlarının kaçak olarak işlendiği tesiste Afganistan uyruklu işçilerin kaçak çalıştığı da belirlendi.

Zabıta ekipleri, işletmeyi mühürlemek için tutanak hazırlarken, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri de tesisi işleten Ali Karamürsel'e 20 bin lira para cezası kesti.

Aynı kişi hakkında daha önce de 23 kez işlem yapıldığı bildirildi.

Tesis içindeki tüm sakatatlara imha edilmek üzere el konuldu.

Tesisin, temizlenip, ilaçlandıktan sonra mühürleneceği bildirildi.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞINDAN ‘KAÇAK KESİMHANE’ AÇIKLAMASI

Tarım ve Orman Bakanlığı, bazı basın yayın organlarında Denizli’nin Pamukkale İlçesi’nde işletilen kaçak sakatat tesisleri ile alakalı haberlerin yer alması üzerine açıklama yaptı. Bakanlık’tan yapılan açıklamada, “Denizli’nin Pamukkale İlçesi’nde virane bir kesimhaneden kötü kokular gelmesi üzerine Zabıta Müdürlüğü’ne ihbar gelmiş, Zabıta Müdürlüğü de Denizli Tarım ve Orman Müdürlüğü ile iletişime geçmiştir. Denizli Tarım ve Orman Müdürlüğü denetim ekiplerinin ve zabıta ekiplerinin söz konusu yerde beraber yaptığı denetimde, bir vatandaşın kullanılmayan eski ve virane bir kesimhanede sakatat işlediği tespit edilmiştir” denildi.

8 BİN 950 KİLO AYAK İMHA EDİLDİ

Açıklama şu ifadelere de yer verildi:

“Yapılan denetimlerde söz konusu kaçak kesimhanede sakatat olarak sadece hayvan ayağı bulunmuştur. Ayrıca işletmenin çok kötü teknik ve hijyenik şartlarda olduğu, Tarım ve Orman Bakanlığımızdan onay izni olmadığı tespit edilmiştir. Bu tespitler üzerine işletmede bulunan 8 bin 950 kilo ayağın tamamı imha edilmiştir. Belediye ekiplerince işletme mühürlenmiş, Denizli il müdürlüğümüz tarafından onaysız faaliyet göstermekten 22 bin TL idari para cezası düzenlenmek üzere tutanak tutulmuştur” ifadeleri de yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2019, 13:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER