Denizlili Gamze'yi öldüren zanlının cezası belli oldu

Denizlili Gamze Esgicioğlu’nu Isparta’da kaldığı apartta bıçaklayarak öldüren sanık, müebbet hapis cezasıyla yargılandığı davada 18 yıl hapis cezası aldı. Baba Mehmet Esgicioğlu, bu kararı beklemediklerini belirterek, “İtiraz hakkımızı kullanacağız. Mücadelemiz devam edecek” dedi.

Denizlili Gamze'yi öldüren zanlının cezası belli oldu

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Uluborlu Meslek Yüksekokulu’ndan 2019’da mezun olduktan sonra kentte bir çağrı merkezinde çalışan 23 yaşındaki Denizlili Gamze Esgicioğlu, 13 Ekim 2020 Günü sabah saatlerinde Anadolu Mahallesi’nde kaldığı apartta göğsünden bıçaklanarak öldürüldü. Olayın ardından polis, Gamze’nin erkek arkadaşı H.B., ile M.K., İ.O.B. ve H.Y.’yi gözaltına aldı. Mahkemeye çıkarılan sanıklardan H.B., tutuklanırken, diğer 3 şüpheli serbest bırakıldı. Gamze Esgicioğlu’nun öldürülmesine ilişkin hazırlanan iddianamede tutuklu sanık H.B.'nin ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis, M.K.'nin ise 'suç delillerini gizlemeye çalışmak' suçundan 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanması talep edildi. Isparta 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın altıncı duruşmasına tutuklu sanık H.B., taraf avukatları ve Gamze’nin babası Mehmet Esgicioğlu katıldı.

SANIĞA 18 YIL HAPİS CEZASI

Mahkeme heyeti, kasten öldürme suçundan müebbet istenen H.B.'ye suç vasfının değiştiği, öldürme değil, yaralama kastıyla hareket ettiği gerekçesiyle 18 yıl hapis cezası verdi. ‘Suç delillerini gizlemeye çalışmak’ suçundan yargılanan M.K. ise beraat etti. Mahkeme, M.K. hakkında suçu bildirmemekten yeni bir soruşturma açılmasına karar verdi.

“YARALAMA KASTIYLA HAREKET ETTİĞİ YÖNÜNDE KARAR VERDİ"

Adliye çıkışında gazetecilere açıklamalarda bulunan baba Mehmet Esgicioğlu’nun avukatı Fatih Durmaz, sanık H.B., hakkında ‘kasten öldürme’ suçundan iddianame hazırlandığını belirterek, mahkeme heyetinin suç vasfının değiştiği, sanığın öldürme değil yaralama kastıyla hareket ettiği gerekçesiyle 18 yıl hapis cezası verdiğini söyledi. Avukat Durmaz, “Sanık hakkında herhangi bir indirim uygulanmadı. Biz burada suç vasfıyla ilgili, suç vasfının değişmesiyle ilgili itirazlarımız olacak. Çünkü biz kasten öldürme saikiyle sanığın hareket ettiğini düşünüyorduk. Baştan itibaren o şekilde beyanlarımızı sunmuştuk. Çünkü toplanan deliller, adli tıp raporu da Gamze’deki bıçak yarasının ölüme sebebiyet verecek nitelikte olduğu ve sanığın da Gamze’nin telefonunda bulunan bir mesaj üzerine öldürme kastıyla hareket ettiği şeklinde delillerin toplandığını, iddianamenin o şekilde düzenlendiğini görmüştük. Ancak mahkeme heyeti bunun 81’inci madde değil, 83’üncü maddeye ilişkin olduğunu ve burada da oy birliği ile değil, oy çokluğu ile karar verildi. Bunun gerekçesini gerekçeli kararda göreceğiz. Diğer bir üyenin ne şekilde muhalefet şerhi düştüğünü açıklamasında göreceğiz” dedi.

“DİĞER SANIK DELİLLERİ YOK ETME SUÇUNDAN BERAAT ETTİ"

Avukat Durmaz, diğer sanık M.K.’nin suç delillerini yok etme suçundan beraat ettiğini belirtti. Durmaz, “Savcılık aşamasında eğer M.K., bu delilleri saklamaya yönelik bir fiil gerçekleştirmediyse Türk Ceza Kanunu’na göre ‘halen işlenmekte olan bir suçu makamlara bildirmemekte de bir suçtur’ diye, ihmali davranışla ölüme sebebiyet verebilir, bildirilmesi gerekir diye şeklinde defalarca suç duyurusunda bulunmuştuk. Ancak bunlar reddetmişti. Fakat mahkeme, sanık M.K. hakkında soruşturma açılması gerektiğini düşünerek, ayrı bir madde uygulanmasını öngördü. M.K. hakkında suçu bildirmemeden soruşturma başlayacak” diye konuştu.

“İTİRAZLARIMIZI DEVAM ETTİRECEĞİZ"

Sanık H.B. hakkında bekledikleri cezanın müebbet hapis olduğunu kaydeden Durmaz, “Sanığın kasten adam öldürmeye yönelik eyleminden cezalandırılması ve müebbet ceza almasını istiyorduk. Bizim beklediğimiz karardan maalesef dönülmüş oldu, iddianameden dönülmüş oldu. Suç vasfının değişmesi şeklinde hüküm kurulmuş oldu. Gerekçeli karar yazılmadan önce biz gerekli süre tutum dilekçemizi verip itirazlarımızı edeceğiz. Gerekçeli karardan sonra bunu bir üst mahkemeye taşıyacağız. Sanığın en üst ceza maddesinden cezalandırılması için itirazlarımızı devam ettireceğiz. İstinafta suç vasfıyla ilgili bir değişiklik olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı. Durmaz, diğer sanık M.K. hakkında mahkemenin suçu bildirmeme nedeniyle yeni bir soruşturma açılmasına karar verdiğini bildirdi. Durmaz, H.B.'nin son olarak Gamze’yi istemeden yaraladığını söylediğini ve beraatini talep ettiğini ancak mahkemenin 18 yıl hapis cezası verdiğini sözlerine ekledi.

“MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK"

Baba Mehmet Esgicioğlu da kararın beklemedikleri şekilde verildiğini söyledi. Esgicioğlu, “Beklediğimiz ceza değil ne yazık ki mahkemenin değişmesiyle cezamız daha fazla olacaktı. Yüce mahkemeye saygımız sonsuz. İtiraz hakkımızı kullanacağız. Mücadelemiz devam edecek” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER