DEÜAŞ Kayyım heyetinden açıklama

Denizli Gazetesi’nde 11 Ağustos 2021 Çarşamba günü yayınlanan “EGE HES 1 Santralinde faciadan dönüldü” başlıklı haberimize DEÜAŞ Kayyım Heyeti’nde bilgilendirme yapıldı.

DEÜAŞ Kayyım heyetinden açıklama

DEÜAŞ Kayyım heyetinden, “EGE HES 1 Santralinde Faciadan dönüldü” başlıklı haberimize bilgilendirme açıklaması gönderildi. 11 Ağustos 2021 Çarşamba günü Denizli Gazetesi’nde yayınlanan “EGE HES 1 Santralinde faciadan dönüldü” başlıklı haberimize DEÜAŞ Kayyım Heyeti’nin yaptığı bilgilendirmede şu görüşlere yerverildi:

“10.08.2021 tarihli Ege Hes-1 Elektrik Santralindeki yangın haberi ve şirket ortağı Ali Rıza Ege’nin söylediği ifadeler gerçeği yansıtmamaktadır. Şöyle ki; 01.08.2021 tarihinde santralde görevli Elektrik Mühendisinin ifadesi ve olay günü tutmuş olduğu tutanakta belirtildiği üzere;  Elektrik Mühendisinin vardiyası sırasında 3 kişinin santrale gelip, Ege Hes ile Akhan yolu arasındaki ağaçlık bölgede 2 kişinin bulunduğunu, çakmakla oynadıklarını ve şüpheli hareketler sergilediklerini söylemişler. İşyerinde görevli Elektrik Mühendisi bölgeyi kontrol etmiş ama kimseyi görememiş. Bir sonraki vardiya çalışma günü olan 04.08.2021 tarihinde ülkemizdeki yangın olaylarının da hassasiyeti ile inisiyatif alarak santral güvenliği için işyeri bahçesinde ağaçlık alandaki kurumuş çam yapraklarını bir yere toplamış işyeri etrafını izole etmiş ve kontrollü bir şekilde yakmış. Ancak rüzgarın ve sıcağın etkisiyle ateş yaklaşık 4-5 metre ilerideki iletim hattının güvenliği için budanmış ağaç dallarına ilerlemeye başlayınca, ateşi suyla söndürmek istemiş, şebeke suyunun o anda kesik olması sebebiyle hemen işyerindeki yangın tüpleri ile müdahalede bulunmuş akabinde İtfaiyeyi arayarak itfaiyeden yardım istemiştir. İtfaiye geldikten yaklaşık 10 dakika sonra da ateşi söndürmüşlerdir. Her hangi bir maddi zarar meydana gelmemiştir.

Bu durumu aynı gün görevli Elektrik Mühendisi tarafından kayyum heyetine bildirmiştir. Zaten santralde kayyımın heyetinin bilgisi dahilinde yıllık rutin bakım çalışması olduğu için kayyum heyeti sık sık santrale gitmektedir. Ali Rıza Ege’nin kayyımı itibarsızlaştırmaya çalışan ifadeleri doğru değildir. İşin aslı itfaiye kayıtlarının incelenmesi ile de ortaya çıkacaktır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER