Güleda Cankel cinayetinde gelişme

Isparta’da üniversite öğrencisi Güleda Cankel’in öldürülmesiyle ilgili, il emniyet müdürü hakkında ihmal iddiaları üzerine valiliğin soruşturma izni vermemesine yapılan itiraz kesin olarak reddedildi.

Güleda Cankel cinayetinde gelişme

Üniversite öğrencisi 19 yaşındaki Güleda Cankel'in, eski erkek arkadaşı tarafından öldürülmesi sonrası gündeme gelen ihmal iddiaları üzerine aile avukatları, ‘görevi kötüye kullanmak’ ve ‘taksirle bir kişinin ölümüne sebebiyet vermekten’ suç duyurusunda bulundu. Isparta Valiliği’nce, emniyet görevlilerine yönelik inceleme sonunda, Cankel'in ölümünde ihmali olduğu ileri sürülen il emniyet müdürü hakkında soruşturma izni verilmedi. Aile avukatı Alev Öztürk, kararın iptali ve soruşturma izninin verilmesi talebiyle Konya Bölge İdare Mahkemesi’ne itirazda bulundu. Bölge Adliye Mahkemesi Konya 1. İdare Dava Dairesi itirazı kesin olarak reddetti. Karara tepki gösteren Öztürk, yaptığı açıklamada, Güleda’nın öldürülmeden önce darp edildiği gün gün emniyette görevli olan polisler ve il emniyet müdürü ile savcı hakkında, olayın ardından şikayette bulunduklarını hatırlattı. Öztürk, Güleda’nın, sanık Z.P. tarafından darp edilmesinin ardından karakolda alınan ifadesinde, darp edildiğini, ölümle tehdit edildiğini söylemesine ve vücudundaki darp izlerinin darp cebir formuyla belirlenmesine rağmen, o gün görevli polislerin koruma tedbirlerini uygulamayarak, sanığı serbest bıraktığını savundu.

TAKSİRLE BİR KİŞİNİN ÖLÜMÜNE SEBEBİYET VERME İDDİASI

Sanığın da ifadesinde ölümle tehdit ettiğini açıkça belirtmesine rağmen, Güleda’nın şikayetçi olmadığı gerekçesiyle sanığa gözaltı uygulanmadığını öne süren Öztürk, “Siz şiddet mağduru bir kadının şikayeti olmasa dahi 6284 sayılı yasa kapsamında koruma tedbirlerini almak zorundaydınız. Almayıp sanığı da serbest bıraktınız. Kaldı ki ölümle tehdit ettiğini açıkça söylüyor. Gözaltı uygulanabilirdi. Çünkü cana yönelik bir tehdit söz konusu. Bu işlemleri yapmayarak, görevinizi kötüye kullanarak, taksirle bir kişinin ölümüne sebebiyet verdiniz” diye konuştu.

“DOSYA KAPANACAK"

Öztürk, verilen kesin karar ile emniyet müdürü hakkında yargılama yapılmayacağının kesinleştiğini vurgulayarak, “Emniyet müdürü o gün Güleda’nın bizce ölümüne yol açan, yani cinayetin önüne bir yol açan tüm bu ihmaller silsilesinin en başındaki yetkili amir, bu suçla, ihmalle, görevi kötüye kullanma ile ilgili ne yazık ki yargılanamayacak. Maalesef dosya kapatılacak. Yapılması gereken yaslanın uygulanması ilken ısrarla yasalar uygulanmamaya yasaları uygulamayan yetkililer de cezasız bırakılmaya devam ediyor” dedi. İl emniyet müdürüyle birlikte o gün görev alan tüm emniyet görevlileri hakkında da suç duyurusunda bulunduklarını belirten Öztürk, 6 görevliyle ilgili savcılık soruşturmasının devam ettiğini, onlarla ilgili henüz ellerine ulaşan bir kararın bulunmadığını dile getirdi.

“YARGITAY KARARI BEKLENİYOR"

Sanık Z.P.’ye verilen müebbet hapis cezasıyla ilgili yaptıkları istinaf başvurusunun reddedildiğini de hatırlatan Av. Öztürk, “Biz de dosyayı Yargıtay’a taşıdık. İstinafın kararının yerinde olmadığını, ağırlaştırılmış müebbet hapis verilmesi gerektiğini detaylı bir dilekçeyle temyiz başvurusunda bulunduk. Şuan o dosyayla ilgili de Yargıtay kararını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.       

NE OLMUŞTU?

Isparta'daki Fatih Mahallesi'nde 19 Kasım 2019'da apartta kalan Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Fotoğrafçılık Bölümü birinci sınıf öğrencisi Güleda Cankel, eski erkek arkadaşı Z.P. tarafından bıçaklanarak öldürülmüştü. Z.P. hakkında "tasarlayarak ve canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle iddianame hazırlanmış, mahkeme heyeti sanığa "kasten öldürme" suçundan müebbet hapis cezası vermişti. Aile avukatının Z.P.'nin cezasının "ağırlaştırılmış müebbet hapse çevrilmesi" istemiyle yaptığı istinaf başvurusu reddedilmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER