Siber suç olayları 5 kat arttı

İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada jandarmanın sorumluluk sahasında meydana gelen siber suç olaylarının, pandemi sürecinin başlamasıyla birlikte önceki yıllara oranla 5 kat arttığı bildirildi. Öte yandan Denizli’de meydana gelen 98 siber suç olayının 89’u ile ilgili 116 zanlı hakkında yasal işlem yapıldığı, olayların yüzde 91’inin aydınlatıldığı ifade edildi.

Siber suç olayları 5 kat arttı

2020 yılının başlarından itibaren dünyada olduğu gibi Türkiye’de de baş gösteren korona virüs sebebiyle internet kullanımın artış gösterdi. Bu artışa bağlı olarak da siber suç oranlarında da artış yaşandı. İl Jandarma Komutanlığı, sorumluluk sahasında meydana gelen siber suç olaylarına ilişkin açıklamada bulundu. Açıklamada; siber suçların pandemi sürecinin başlamasının ardından önceki yıllara oranla 5 kat arttığı bildirildi. İl Jandarma Komutanlığı’nca siber suçlarla mücadele faaliyetleri kapsamında 2021 yılında yapılan çalışmalar sonucunda; 98  siber suç olayı meydana geldi. olayların 89’u ile ilgili 116 zanlı hakkında yasal işlem yapıldı. Böylece yaşanan olayların yüzde 91’i aydınlatıldı.

4 BİN 781 İNTERNET SİTESİNE ERİŞİM ENGELLENDİ

İnternet sitelerine yönelik yapılan faaliyetler sonucunda; terör örgütü propagandası yapan 75, uyuşturucu ve uyarıcı maddeyi özendiren 67, yasadışı bahse teşvik eden 3 bin 75, müstehcen içerikli bin 419  ve zararlı yazılım barındıran/oltalama yöntemleri ile dolandırıcılık amaçlı 145 olmak üzere; toplamda 4 bin 781 internet sitesine erişim engellendi.  Sosyal medya platformları üzerinden suç içerikli paylaşımlar yaptığı tespit edilen 98 sosyal medya hesap kullanıcısı hakkında yasal işlem başlatılmak üzere rapor düzenlendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER