ULUS BOMBACILARI İSTANBUL’DA YAKALANDI

Denizli’nin Ulus Caddesi ile Fevzi Çakmak Bulvarı’nın kesiştiği kavşaktaki elektrik direğine 2 Mart 2018’de bombalı düzenek yerleştiren biri kadın iki terörist, Denizli ve İstanbul polisinin başarılı çalışmasıyla yakalandı.

ULUS BOMBACILARI İSTANBUL’DA YAKALANDI

Denizli’nin Ulus Caddesi ile Fevzi Çakmak Bulvarı’nın kesiştiği kavşaktaki bir elektrik direğine 2 Mart’ta bomba yerleştirilmesi olayı aydınlatıldı. Denizli ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün ortak çalışmasıyla, elde edilen bilgiler ve ipuçları değerlendirilerek olayı gerçekleştirenler belirlendi. Teröristlerin yerlerinin de belirlenmesinin ardından operasyon için düğmeye basıldı. İstanbul Ataşehir’de belirlenen adrese düzenlenen baskında, bir kadın ve arkadaşı yakalanarak gözaltına alındı. Zanlıların evlerinde de arama yapan polisler, özel güvenlik üniforması, peruk, bomba yapımında kullanılan lehim makinesi, elektronik açma-kapama aparatları, tornavida takımı ve kablolar ele geçirdi.

BOMBACILARIN SUÇ DOSYASI KABARIK

Yakalanan şahıslarla ilgili inceleme yapan polis ekipleri, suç dosyalarının bir hayli kabarık olduğunu tespit etti. İki şahsın 26.07.2015 günü İzmir ili Karşıyaka ilçesi AK Parti ilçe teşkilat binasına bombalı saldırı, 11.08.2015 günü İzmir ili Bornova ilçesi Çamdibi Polis Merkezi Amirliği’ne bombalı saldırı, 12.08.2015 günü İzmir ili Bornova ilçesi MHP ilçe teşkilat binasına bombalı saldırı, 29.10.2015 günü İzmir ili Buca ilçesinde görevli devriye ekiplerine silahlı saldırı, 03.03.2016 günü İzmir ili Çiğli ilçesinde bulunan TOMA fabrikasına silahlı/el bombalı saldırı, 03.04.2017 günü Mersin ili Mezitli ilçesinde polis servisi güzergahına bombalı saldırı, 31.08.2017 günü İzmir ilinde Cezaevi servis aracına bombalı saldırı, 03.02.2018 günü Bursa’da Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’ne ait otonun geçiş güzergâhına bombalı saldırı, 02.03.2018 günü Denizli ili Pamukkale ilçesi Fevzi Çakmak Bulvarı üzerinde bulunan trafik ışık direğine kelepçeli bomba paketi yerleştirilmesi eylemlerinin faili oldukları belirlendi.

ÖRGÜTÜN BİLİNEN EN TECRÜBELİ EYLEMCİSİ

Yakalanan B.M. isimli şahsın, 2010 yılında terör örgütü MLKP'nin silahlı kanadına dahil olduğu, 2011 yılında PKK’nın Kuzey Irak Gare Kampı’nda silahlı eğitim aldığı, aldığı eğitimlerde bomba yapımı, tuzaklama, sabotaj konularında uzmanlaştığı ve örgütün bilinen en tecrübeli eylemcisi olduğu, aldığı eğitimler sonrasında YPG terör örgütü çatısı altında MLKP terör örgütü adına silahlı faaliyet yürüttüğü öğrenildi.

GÜRKAN GÖK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER