ASGARİ ÜCRET ZAMMI HAYAL Mİ OLDU?

Yeni yılla birlikte asgari ücrete yaklaşık yüzde 50 zam yapılmıştı. Ancak yılbaşından bu yana hemen hemen her ürünün fiyatı inanılmaz şekilde zamlandı. Son olarak doğal gaz ve elektrik fiyatları da yaklaşık olarak yüzde 30 zam yapıldığı duyuruldu. Akaryakıt fiyatları ise her gün artırıyor. Hal böyle olunca asgari ücrete ara zam tartışması da başladı. Siyasilerden gelen asgari ücret ara zam açıklamaları sonrası vatandaşlarda da haziran ayında zam beklentisi oluştu.

Yeni yılla birlikte gelen zamlar, asgari ücret zammını pula çevirdi… Umutlar yeşermişti. Vatandaş zam bekliyordu. Siyasilerden yapılan açıklamalar ise bu umudu iyice artırmıştı. Fakat üzücü açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi…

Asgari ücrete ara zam yapılacağı iddialarına Cumhurbaşkanı Erdoğan son noktayı koydu…

“Ben vatandaşıma onu aldatacak, yani yapmayacağımız veya yapamayacağımız bir şeyi söylemeyi doğru bulmam” diyen Erdoğan, “Asgari ücreti tespit için bir komisyon var. Her sene toplanıyor. Dolayısıyla da bunun vakti Aralık’tır” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Asgari ücrette yeni artış olur mu?” sorusuna şu yanıtı verdi:

Ben vatandaşıma onu aldatacak, yani yapmayacağımız veya yapamayacağımız bir şeyi söylemeyi doğru bulmam. Asgari ücreti tespit için bir komisyon var. Her sene toplanıyor. Dolayısıyla da bunun vakti aralıktır. Vakti geldiğinde de asgari ücretle sorumlu olan sendikalar ve Çalışma Bakanlığım otururlar konuşurlar, adımı atarız. Durum bu. Fevkalade bir durum olup olmadığı noktası orada yine tartışılır. Yani eğer asgari ücret vatandaşımı hakikaten enflasyona ezdiriyorsa, o görüşmelerde belirleme de ona göre yapılır. Olağanüstü bir gelişme olduğu zaman biz bunlara da kapalı değiliz. Başta bakanım olmak üzere sendikacılarla zaten sürekli irtibat halindeler, görüşüyorlar. Böyle bir şey var mı yok mu onu biz de görüyoruz zaten. Biliyorsunuz daha yeni asgari ücrette görülmemiş bir zam yapmak suretiyle asgari ücreti farklı bir noktaya çektik. Bir diğer adımda da yine emeklilerle ilgili artışları yaptık. Bundan sonra da vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.Ben vatandaşıma onu aldatacak, yani yapmayacağımız veya yapamayacağımız bir şeyi söylemeyi doğru bulmam. Asgari ücreti tespit için bir komisyon var. Her sene toplanıyor. Dolayısıyla da bunun vakti aralıktır. Vakti geldiğinde de asgari ücretle sorumlu olan sendikalar ve Çalışma Bakanlığım otururlar konuşurlar, adımı atarız. Durum bu. Fevkalade bir durum olup olmadığı noktası orada yine tartışılır.

Öte yandan, asgari ücrette gündeme gelen ek zam tartışmalarına ilişkin bir açıklama da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den geldi.

Bilgin, “Asgari ücrete net zam yapıldı. Gündemimizde böyle bir şey yok” dedi.

YORUM EKLE