ASIRLIK ‘DEMİRCİ MEHMET EFE VAK’ASI ATAMAN’IN ‘DEMİRCİ KİTABI’ İLE 3. DENİZLİ KİTAP FUARI’NDA

100 YILLIK DEMİRCİ MEHMET EFE VAK’ASI;

Demirci Mehmet Efe'nin Yunan ve İtalyanlarla işbirliği yapanları öldürdüğü iddia edildi. 1920 yılında Denizli'de Demirci Mehmet Efe'nin yaptığı ve tarihe 'Denizli Vak'ası' diye geçen katliamda, Padişah ve saltanattan yana tavır alıp, Yunan ve İtalyanlarla işbirliği yapan, Kuvay-ı Milliye hareketine karşı çıkan 69 Denizlilinin Demirci Mehmet Efe tarafından öldürüldüğü öne sürüldü.

Denizli'nin Demirci Mehmet Efe katliamıyla yüzleşmesi gerektiğini belirten yazarlardan biri de “Demirci” kitabının belgeci yazarı Mimar Hüsamettin Ataman oldu. Ataman yeni yayınlanan 432 Sayfalık “Demirci Kitabı” ile Denizli’de yıllardır adeta bir sır gibi saklanan olayı ayrıntıları ile anlattı. günümüzde bile Denizlililerin “katliam, İlbadı Mezarlığı yangını ve nefret öyküleri” ile andığı Demirci Mehmet Efe vakasının öyküsünün aktarıldığı Hüsamettin Ataman’ın Demirci Kitabı şu günlerde devam eden Denizli Büyükşehir Belediyesi 3. Denizli Kitap Fuarı’nın en çok ilgi gören stantlarından birini oluşturuyor. Stant imza etkinliklerinde Mimar Hüsamettin Ataman’ın kitabı Demirci ile birlikte fotoğraf çektirmek isteyen kitapseverlerle dolup taşıyor.

DENİZLİ BU KATLİAMLA YÜZLEŞMELİ

13-14 Nisan tarihlerinde Denizli Yazarlar Masası’nda Demirci kitabını imzalamayı sürdürecek olan Hüsamettin Ataman, Denizli’nin 100 yıllık bu gerçekle mutlaka yüzleşmesi gerektiğini savunuyor. Ataman Demirci’nin işgalcilerle işbirliği yaptıkları gerekçesi ile Denizli’nin o dönemde önde gelen 69 şahsını infaz ettiğini belirterek, “Ankara Büyük Millet Meclisi Hükümeti, Demirci Mehmet Efe’nin yargılanmasına gerek duymamış ve Efe’yi albay rütbesi ile emekli etmiştir” demeyi de ihmal etmiyor.

Ataman’ın kitabında vurguladığı bazı satırbaşları ise şöyle;

Anadolu’da ilk milli mücadele ateşi, 16 Mayıs 1919 günü Bayramyeri Meydanı’nda yapılan bir mitingle, Denizli’de yakıldı.

1920 yılı Temmuz ayında Denizli’de, Kuvayı Milliye’ye ve Mustafa Kemal Paşa’nın başkanı olduğu Ankara Büyük Millet Meclisi Hükümeti’ne karşı bir isyan hareketi olmuş, ancak anında ve çok kanlı bir şekilde bastırılmıştır.

Denizli İsyanı ile ilgili hazırlanan raporda, isyanın elebaşlarının kimler olduğu isim isim yazılarak Mustafa Kemal Paşa’ya sunulmuştur. İsyancıların elebaşılarının yazıldığı bu listede Müftü Ahmet Hulusi Efendi’nin oğlu Fevzi bey İle Belediye Başkanı Hacı Tevfik bey de vardır.

DEMİRCİ EFE’NİN YAPTIĞI; “YARGISIZ İNFAZLARA KARŞI, YARGISIZ İNFAZLARDI”

İşgal Ordusu Komutanı’na mektup yazıp telgraf çekenlerden bazıları İstiklal Mahkemesi’nde yargılandılar. İşgalci düşman komutanını davet edenlerin içinde bir Denizli Milletvekili ile iki Belediye Başkanı’nın isimleri de vardı. Bu işgale davet telgrafları Demirci Mehmet Efe tarafından ele geçirilip Mustafa Kemal Paşa’ya gönderildi..

Müftü Ahmet Hulusi Efendi’nin daveti ve Kuvayı Milliye Genel Komutanı Demirci Mehmet Efe’nin emriyle Denizli’deki Rum erkeklerini Eğirdir’e göndermek üzere kente gelen Sökeli Ali Efe ve kızanları isyancılar tarafından, kadına kıza sarkıntılık ettikleri soygunlar yaptıkları iddiasıyla, yargısız infaz yapılarak öldürüldü. Bunun üzerine kenti basan Demirci Mehmet Efe ve kızanları da onlarca insanı, isyana karıştıkları iddiasıyla, yargısız infaz yaparak öldürdü.

Ankara Büyük Millet Meclisi Hükümeti, Demirci Mehmet Efe’nin yargılanmasına gerek duymamış ve Efe’yi albay rütbesi ile emekli etmiştir.

KARAMANLIOĞLU; “TÜRK POLİSİ, HALKIN POLİSİ”

10 Nisan Polis Günü kutlamaları nedeniyle, Çınar Meydanı’nda düzenlenen etkinliklere ve lokma hayrına katılan turizmci işadamı Abdurrahman Karamanlıoğlu, önce Valisi Hasan Karahan’ı ardından da Denizli İl Emniyet Müdürü Mevlüt Demir’i tebrik etti. Vali Karahan ile bir süre sohbet eden Denizli’nin dünya çapında gönüllü turizm elçisi ünvanı ile tanınan Karamanlıoğlu “Türk Polis Teşkilatı bugün dünyanın en organize ve etkili polis teşkilatı haline gelmiştir. Son dönemde halkla kaşnayan ve bütünleşen bir emniyet gücü haline dönüşen polisimiz Denizli’de de Türkiye’nen en başarılı emniyet müdürlerinden biri olan İl Emniyet Müdürümüz Mevlüt Demir’in çalışmaları ile adeta ‘halkın polisi” halini almıştır” dedi.

KARAMANLIOĞLU PAMUKKALE’DE AVUSTURYA BÜYÜKELÇİSİNİ AĞIRLIYOR

Avusturya’nın bayan Türkiye Büyükelçisi Dr. Ulrike Tilly ve eşi emekli Büyükelçi Antonio Tilly 19 Nisan’da Denizli’ye geliyor. Turizmci İşadamı Abdurrahman Karamanlıoğlu’nun misafiri olacak büyükelçi karı-koca iki gün Karahayıt Colossae Termal Otel’de kalacak. Denizli’nin gönüllü turizm elçisi Colossae Otel ve Ankara Ramada Otelleri sahibi Karamanlıoğlu, “Büyükelçi Tilly çifti bizim aile dostlarımız. Burada onları ağırlayacağız ve Pamukkale ile Hierapolis’i görmelerini sağlayacağız” dedi.

YORUM EKLE