ASSOS VE ARİSTO

Bugün bizim "Batı" dediğimiz milletlerin; yani Avrupa'nın tümü, Japonya ve Kuzey Amerika'ın temsil ettiği kültür dünyasının bir nevi kurucusu yani "Piri" olarak kabul edilen Aristo bundan yaklaşık 2400 yıl önce doğmuş ve 62 yıl yaşamıştır.

O tarihlerde insanların en çok 30-40 yıl yaşadığı düşünülürse, Aristo'nun yaşamayı diğerlerinden daha iyi bildiği ve biyoloji bilgisini yaşamında da kullandığı ortaya çıkıyor. Aristo sadece felsefeci değil, aynı zamanda biyolog, gökbilimci, matematikçi ve fizikçiydi. Mantıklı ve gerçekçi düşünmenin öncüsüydü.

Ege'nin bugünkü Yunanistan tarafındaki bir köyde doğmuş ve varlıklı babası sayesinde Atina'ya Eflatun (Platon) okuluna gönderilmişti. Orada 20 yıl kadar öğrenci ve öğretici olarak kaldı. Buradayken sonraları Assos Kralı olacak Hermias ile tanışır ve arkadaş olur.

Eflatun'un ölümünden sonra Atina'dan ayrılır ve arkadaşı Hermias'ın daveti üzerine Assos'a gelir. Assos'ta üç sene kalır ve Assos'un bugün yine canlandırılan felsefe okulunu kurar. Assos'un Persler tarafından işgali ve Hermias'ın çarmıha gerilerek öldürülmesi üzerine orada evlendiği eşiyle Midilli'ye geçer. Eşi, Assos Kralı Hermias'ın yeğenidir.

Makedon Kralı Filip oğlu İskender'in eğitimi için Aristo'yu çağırmış ve bu şekilde Aristo bir de Büyük İskender'in öğretmeni ve saygı duyduğu kişi olarak da dünya tarihine geçmiştir.

Felsefede, ki bugünkü modern dünyanın en saygı duyduğu kişiler olarak Sokrates-Eflatun (Platon)-Aristo üçlüsünü zamanla diğer bilim insanları takip etse de Aristo bunlardan en büyüğüdür. Batının bilim hayatını en çok etkileyen kişisi olarak anılır. Hem felsefede ve hem de diğer bilim dallarında bugüne kadar olan gelişmelerde büyük katkıları olmuştur.

Bugün düzenli olarak Prof. Dr. Örsan K. Öymen öncülüğünde (sayesinde) Assos'ta Felsefe (www.philosophyinassos.org) sempozyumları düzenlenmektedir. Hem de senede iki defa: Şubat ayının ilk haftasında ulusal olarak Türkçe, Temmuz ayının ilk haftasında uluslararası olarak İngilizcedir bu bilimsel toplantılar.

Sonuncusu 01-04 Temmuz 2019 tarihlerinde yapılmıştır. Her toplantının bir konusu olmaktadır; sonuncusunun teması "Platon" olmuştur.

Türkiye'nin her köşesinden felsefeye ilgi duyan her meslekten insanlar ve dünyanın her köşesinden bilim insanları Assos'un yolunu tutmaktadır bu sayede. Katılım ücretsizdir. Yalnız her katılımcı yaşam harcamalarını kendisi karşılamaktadır.

Şubatın ilk haftası Assos'ta (Behramkale, esas adıyla Behram) çoğu zaman tadına doyulamayacak bir yumuşaklıkta ve yeşilliktedir.

Senenin 12 ayı gelenleri surların önünde ilk karşılayan heykeliyle Aristo olmaktadır.

MÖ 348 ile 345 yılları arasında sadece üç sene kaldığı Assos’ta Aristo (veya Aristoteles) öyle bir iz bırakmışki Behramlılar -ülkemin diğer çoğu fertleri gibi- felsefenin ne olduğunu ve Assos'ta felsefe günlerinin yapılıp yapılmadığını bilmese de Aristo'yu bilir ve onunla özdeşleşmiştir.

Ne de olsa eniştemiz sayılır.

YORUM EKLE

banner194

banner193