ATM 50 YAŞINDA

Günlük yaşamımızı kolaylaştıran icatların arkasında mutlaka bir mucit vardır… Bankalardan para çekmek için saatlerce kuyrukta beklemeye paydos diyen İngiliz mucit Shepherd Barron’un yaşam hikayesi BBC Dergi’de yayınladı.

BBC Dergi’de yayınlanan ATM’nin hikayesi ilginizi çekecektir…

ATM'nin 50 Yılı: Bankacılığı değiştirdi ama mucidine hiç kazandırmadı. Bugün, İngilizce "Automated Teller Machine" kelimelerinin kısaltması olan ATM makinelerinden ilk kez para çekilişinin 50'nci yılı.

27 Haziran 1967 günü Londra'daki Barclays bankasının Enfield şubesinde hizmete giren ilk ATM'den madeni birlikler halinde 5 sterlin çekilmişti.

2010 yılında 84 yaşında hayatını kaybeden John Shepherd Barron tarafından icat edilen para çekme makinesinin fikri ise mucidine banyo yaptığı sırada gelmişti.

Kendisi de Barclays bankası çalışanı olan Barron, o Cumartesi günü bankaya bir dakika geç kalarak para çekmeyi başaramamış ve bu olay kafasında "her daim hizmet verecek bir para çekme aygıtı" fikrinin oluşmasına neden olmuştu.

BBC'ye 2007 yılında bir röportaj veren Barron, fikrin çikolata makinesinden doğduğunu açıklamış, "Yalnızca çikolatayı nakitle değiştirmek gerekiyordu" demişti.

Sonraki aylarda bankanın genel müdürüne bir öğle yemeğinde cin içerken fikrini sunmuş ve ATM'yi kabul ettirmeyi başarmıştı.

O öğle yemeğinin, bugün dünyada kullanımda olan 1.7 milyon ATM'nin fikir babası olan Shepherd Barron'ın bu icattan tek maddi kazanımı olarak kabul edilir.

Dahası, bankacılık sisteminin en önemli unsurlarından birinin icadından maddi bir karşılık almayan Shepherd Barron, 4 haneli şifreyi de bu icadı ile birlikte hayata geçirdi.

PEKİ İLK ATM'LER NASIL ÇALIŞIYORDU?

İlk ATM'ler banka tarafından verilen özel çeklerle çalışıyordu. Karbon 14 metoduyla çek üzerine basılan kimyasal kodlar makine tarafından tespit ediliyor ve müşteri şifresi ile de eşleştirme sonrası ödeme yapılıyordu.

İlk ATM çekleri, çok az da olsa radyoaktif madde içermeleri nedeni ile de o dönem tartışma konusu olmuşlardı.

Ayrıca ilk ATM'lerden bir seferde en fazla 10 sterlin çekilebiliyordu ki, Barron'ın ifadesine göre, "O dönem çılgın bir hafta sonu için bu rakam fazlasıyla yeterliydi."

Bugün İngiltere'de yaşayan yetişkinlerin yüzde 94'ü bu makineleri kullanıyor.

Barclays bankasının müşteri hizmetleri müdürü olan Raheel Ahmed, "Dijital bankacılık son yıllarda büyük bir ivme kazanmış olsa da nakit para halen günlük yaşantıda önemli bir rol oynuyor" diyor.

 Bugün İngiltere'de yaşayan yetişkinlerin yüzde 94'ü bu makineleri kullanıyor.

Barclays bankasının müşteri hizmetleri müdürü olan Raheel Ahmed, "Dijital bankacılık son yıllarda büyük bir ivme kazanmış olsa da nakit para halen günlük yaşantıda önemli bir rol oynuyor" diyor.

İngiltere çapındaki 70 bin nakit para makinesinden, ülkede kullanımda olan yaklaşık 176 milyon adet manyetik kart ile para çekilebiliyor.

Yapılan hesaplara göre, 2016 yılında ATM'lerden toplam 180 milyar sterlin nakit para çekildi.

Dünyada ATM'lerin en yoğun bulunduğu ülke, bir milyon kişiye düşen bin 516 ATM ile Portekiz.

Nakit para taşıma alışkanlığının az olduğu İsveç'te ise bir milyon kişiye 333 makine düşüyor.

Uzmanlar, yaşamımızı kolaylaştıran icatların bizi bazen obeziteye davetiye çıkarttığını söylüyor… ATM’le para çekmek için kuyrukta beklemezi önlüyor…

Ama sağlıklı yaşam için yürüyelim…. 

YENİŞEHİR’DE İMECE USULÜ AŞURE DAĞITILDI

Yenişehir Mahallesi’nde Muharrem ayı nedeniyle aşure dağıtıldı. Yenişehir Mahallesi’nde hizmet veren Onur Market Sahibi Mehmet Karataş’ın öncülüğünde yapılan aşure etkinliği imece usulü ile gerçekleştirildi. Aşure 14 Ekim 2017 Cumartesi günü Yenişehir Mahallesi’nde ikamet edenlere dağıtıldı. Aşure etkinliğini geleneksek hale getireceklerini söyleyen Mehmet Karataş, “İmece usulü ile aşurenin tüm malzemesini topladık. Pişirilmesinde hepimiz görev yaptık. Yenişehir Mahallesi’nde esnaflık yapan ve site sakinleri aşure malzemelerine katkı koydu. Gelecek yıllarda daha çok katılım olacak diye bekliyoruz. Mübarek Muharrem ayı kutlu olsun” dedi…

SANİYE VE HALİL AKIN İÇİN MEVLİDİ ŞERİF OKUTULDU

Acıpayam İlçesi’ne bağlı Bademli Mahallesi’nde rahmetli Halil ve Saniye Akın’ın çifti için çocukları tarafından mevlidi şerif okutuldu. Mevlidi şerife Akın Ailesi’nin yakınları dostları ve akrabaları ve CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan katıldı…Rahmetli Halil ve Saniye Akın’ı Allah rahmet eylesin, mekanları cennet olsun…

“PAMUKKALE VE LAODİKYA’NIN GELİRİ DENİZLİ’DE KALMALIDIR” ÇAĞRIMIZIN 975’ÜNCÜ GÜNÜDÜR…

Pamukkale ve Laodikya Antik Kenti’nin gelirleri, Denizli’ye kalmıyor. Hierapolis, (Kutsal Şehir) binlerce yıldır, insanlara şifa dağıtıyor… Pamukkale ve Laodikya son yıllarda, Denizlililerin ilgi odağında değil… Artık, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın uygulamalarıyla Denizlililerin “Laodikya ve Pamukkale Sevgi Ateşi” söndü… Geçmişte, Denizlililer gelen konuklarını Pamukkale ve Loadikya’da ağırlar ve fotoğraf çektirerek anılarını ölümsüzleştirirdi… Şimdiler de ise; böyle anılar ölümsüzleşmiyor… Denizlililerin “Pamukkale ve Laodikya’nın Geliri Denizli’de Kalmalıdır” çağrımıza Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, yanıt verene kadar devam edeceğiz…

PAZARTESİ’NİN  SÖZÜ:

“Eğitimli insanlar öncelikle adalete değer verir. Eğitimli insanlar adalet olmadan cesaret sahibi olunca asi olurlar. Küçük insanlar adalet olmadan cesaret sahibi olunca haydut olurlar.” Konfüçyüs

YORUM EKLE