AVŞAR BEYLERİ GÖNÜL BİRLİĞİ FESTİVALİ

Anadolu’da bir köy. Adı; Kumavşarı. Acıpayam’a bağlı küçük bir kasaba iken simdi mahalle oldu ama orası bizim dilimizde, yüreğimizde bir köy.

Köyün bir araya gelerek kurduğu Kumavşarlılar Yardımlaşma Derneği var. ‘Yadeller’ adında köyüne sahip çıkan Avrupa’da yaşayan Kumavşarlıları var.

Bu dernek bir etkinlik planlıyor ve etkinlikte çok güzel şeyler oluyor. Yazmazsam tüm ülkeye anlatmazsam olmazdı. Bu derneğimiz bizim Acıpayam Dernekler Birliği’nin de aktif üyelerinden.

Dernek o köye tiyatro götürüyor, resim sergisi açıyor, sanatçılar, profesörler, şairler, yazarlar götürüyor. Köy halkı ile birlikte yemek yeniyor, oyunlar oynanıyor, şiirler, birlikte marslar, türküler okunuyor. Bu kadarla kalmıyor atlı gösteriler düzenlenmiş. Devlet erkanını köye davet ediyorlar Sayın Kaymakam başından sonuna kadar etkinlik boyunca köyde. Köy kadınlarına ev ekonomisi kursu vermişler, etkinlik kapsamında köy ürünleri yapmayı öğretilmişler, 2 ayrı gecede tüm köye 2000 yıllık türküler dinletilmiş, kazanlar kaynatılmış.

Dev bir Türk Bayrağı diktirilmiş ve altına tüm köyü almışlar. Sancaklarını yaptırıp köye boyunu, kökünü hatırlatmışlar. Bunları yaşamadan, orada olmadan hissetmek zor ancak dev Türk Bayrağı ile köyde okunan İstiklal Marşı esnasında ‘gözlerden yaşlar boşaldı’ dersem belki saha iyi anlaşılır.

Köylerimizden kaç tanesi vazgeçtim köyü, ilçelerimizden kaç tanesi böyle bir etkinliği başarabilmiş bu ülkede?

Tüm Acıpayam, Kumavşarı köy halkı, Kumavsarı Derneği ve Acıpayam Dernekler Birliği teşekkürü, takdiri hak ediyor. Emeği gecen herkese teşekkürler.

Gelecek yıl etkinliklerini sabırsızlıkla bekliyoruz.

YORUM EKLE